Longines sa:
NLC sa:
Är det samma sak alla dagar i veckan? Tänker att det kanske är rätt bra träningsdos om man står på varje gång (iaf tyckte jag det när jag pendlade Malmö - Lund).
Nej, inte alls. Dessutom cyklar jag inte varje dag. Jag funderar dock en (hel) del på hur ni som cyklar 20, 30, 40, 60 och hela 123 mil gör med energin. Så?
Jadu... det kan nog bli en ganska lång diskussion. Hur gör man egentligen?
Givetvis behöver kroppen energi att arbeta med men själv försöker jag driva tesen att hunger och energibrist är två helt olika saker. Sin kropp är naturligtvis inte alls tom på energi kl 17 om du ätit lunch.
Vad händer om du inte stannar och länsar netto i Arlöv utan bara ger dig fan på att cykla hem? Min gissning är att det går fint och dagen efter ännu bättre.
Det finns en mental aspekt i detta och kruxet är att lära sig att kroppen funkar långt efter att hjärnan börjat tycks att det känns lite obehagligt.