biltemas nya 29(fan vad det klagas)

biltemas nya 29(fan vad det klagas)
Men hur svårt kan det vara att kopiera en HT-ram liksom? Eller VILL de rentav inte attrahera ett mer påläst klientel, trots att de knappast skulle förlora befintlig kundgrupp längs vägen?
Eller köper de endast 7 år gamla restlager till 90% rabatt, så det är en kostnadsfråga?

Edit: Biltema alltså. Decathlon gör mycket rätt om än lite sena på bollen.
Jo, jag håller med att det är märkligt. Det borde inte vara så svårt. Men som ngn sa så är det förmodligen en gammal billig katalogcykel sprayad med "Yosemite".
 
biltemas nya 29(fan vad det klagas)
Utan att egentligen veta hur det fungerar så gissar jag att en förutsättning för att de ska få ett väldigt bra pris på ramen är att de binder upp sig till en viss design under lång tid. Säkert också en som redan var färdigutvecklad. Man kan ju bara hoppas att det finns lite möjligheter för dem att justera designen någon gång, för om man ökar reach med 50 mm och drar ifrån ett par grader på gaffelvinkeln så ser det riktigt bra ut.

Hmm undrar om man kan ploppa i 2-graders angle set?
 
biltemas nya 29(fan vad det klagas)
Det handlade kanske mer om ägarfamiljens agerande i övrigt än om själva Decathlon, men var och en väljer själv.
 
Tillbaka
Topp