Den var "out for delivery" igår förmiddags, sen hoppade den tillbaka till att vara "in transit". Strax därefter fick jag ett SMS från firman som kör ut där de kollade om jag var hemma idag, svarade på det men fick ingen respons. Cykeln levererades idag ändå som tur var.
Provtur med sonen på 7 km ca efter middagen och sedan en egen runda på 10 km. Fungerar som förväntat, lite jobb kvar att justera in dämparna men det går att köra grymt fort med den här cykeln både uppför och utför. Känns verkligen trygg utför, det har hänt lite med cyklarna sen jag köpte nytt sist.
Fick till några rejäla islag med pedalerna, ovan med att köra heldämpat och har mest kört helstelt senaste åren. Men det är nog en vanesak, vet att jag hade samma problem med min första heldämpade för 20 år sen (Specialized Enduro från 2003). Ska ha lite mindre sag bak också, det kommer hjälpa till.