Little Stereo
Aktiv medlem
Cykel-SM får avslag – med två dagars varsel
Inte ens på SM håller väl cyklsiterna mer än 45 i snitt, varför skulle följebilarna i sådana fall köra i 100?
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
De gör nog inte det, men det låter bra när man ska motivera sin överklagan i media.Inte ens på SM håller väl cyklsiterna mer än 45 i snitt, varför skulle följebilarna i sådana fall köra i 100?
Det har jag också svårt att tro. Det där med 100 km/h är helt obekräftat och kommer dessutom från en part som med alla medel ville stoppa cykel-SM. Nästa år skulle det inte förvåna mig om det påstås att följebilarna körde i 200 km/h.Inte ens på SM håller väl cyklsiterna mer än 45 i snitt, varför skulle följebilarna i sådana fall köra i 100?
Bilarna har ju olika roller, men en viktig roll är ju kommissariebilen, dvs domaren som övervakar att tävlandet går rätt till. Sedan brukar det på de tävlingar jag sett i Uppsala även vara en ambulans med i karavanen (gissar att det är ett krav på arrangemanget) utöver servicebilarna. Samt en hel bunt motorcyklar (polis och ordonnanser) som kör före och varnar allmänhet och övriga trafikanter.Vad är det som en följebil kan göra rent praktiskt och som faktiskt sker? Korkad fråga kanske från en som inte tävlar. Men spontant verkar de ju vara ett större problem än själva cyklandet. Hög hastighet måste ju bero på en vilja att återta position efter stopp eller annat.
Tack för svar. Spontant känns det då som att kommissarien kan åka med på motorcykel och ambulansen komma en bit efter. Kommer man inte sist ändå om man behöver servicebilen? Jag fattar att det finns ett beprövat system, men det kanske skall omprövas om det inte går att få tillstånd.Bilarna har ju olika roller, men en viktig roll är ju kommissariebilen, dvs domaren som övervakar att tävlandet går rätt till. Sedan brukar det på de tävlingar jag sett i Uppsala även vara en ambulans med i karavanen (gissar att det är ett krav på arrangemanget) utöver servicebilarna. Samt en hel bunt motorcyklar (polis och ordonnanser) som kör före och varnar allmänhet och övriga trafikanter.
Varför skulle de annars behöva hålla till på en dragracebana?Det har jag också svårt att tro. Det där med 100 km/h är helt obekräftat och kommer dessutom från en part som med alla medel ville stoppa cykel-SM. Nästa år skulle det inte förvåna mig om det påstås att följebilarna körde i 200 km/h.
100 vet jag inte. Men alla som tävlat i en tävling med följebilar vet att de ibland drar på ordentligt för att de behöver komma ikapp (eller köra före) av olika anledningar. 100 i bostadsområden är nog ingen av oss som vet, men jag är helt övertygad om att det kan ha uppfattats av närboende som höga hastigheter i alla fall.Inte ens på SM håller väl cyklsiterna mer än 45 i snitt, varför skulle följebilarna i sådana fall köra i 100?
Som utomstående kan man undra va' fasen det ska vara bilar på banan överhuvudtaget. Ta med egen punkalagningssats o vatten som alla andra istället! Om det måste vara med en bil hela vägen kan man ju undra varför man cyklar överhuvud taget.mängden följebilar som blivit norm för att ett gäng cyklister skall göra upp om sm har oavsett debaklet i uppsala passerat långt förbi det patetiska.
det är inte respekt för sporten.
Nä, följebilar behöver aldrig komma ikapp av olika anledningar. De följer bara med och gör egentligen ingenting.De gör nog inte det, men det låter bra när man ska motivera sin överklagan i media.
Tack för att du medger detta till slut. Då är vi nog klara här.Det enda vi vet är att någon eller några upplevde det som för fort.
Ja, utan kalibrerad radar är ALLA uppskattningar värdelösa. 25, 50 eller 100? Inget är säkert. Så, vi antar att det är 25.Vi har hört 100 km/h och 70 km/h. Vad blir nästa gissning? Det enda vi vet är att någon eller några upplevde det som för fort.
Det hade varit bättre om Tobias bara hade sagt att följebilarna körde alldeles för fort och att det kändes farligt. Det hade varit mer förtroendeingivande än att dra till med en tresiffrig hastighet baserat på rena spekulationer. Visar det sig att den påstådda hastigheten stämmer har jag inga problem att ändra min uppfattning, men fram till dess tar jag allt som sägs från Ulleråker med en nypa salt.
Det skulle vara intressant att se vad som kommit fram i utvärderingarna från tidigare cykeltävlingar i Uppsala. Vad tycker t.ex. de poliser som har varit med i arrangemanget? De om några borde ha reagerat på för höga och farliga hastigheter kan jag tycka.
Hur som helst ser jag nu fram emot att de boende styr upp de problem som finns med trafiken i och runt Ulleråker alla andra dagar på året. Jag har inte så stora förhoppningar om att det kommer ske och framtiden får utvisa om problemet med bilar som hotar barnens säkerhet i Ulleråker bara är prioriterat om det går att härleda till cykling.
Många hakar märkligt nog INTE upp sig på en deltagares ögonvittnesmål. Killgissar man ordentligt så stämmer inte vittnesmålet/vittnesmålen.Många hakar upp sig på cykelväg här, tar man reda på fakta så ser man ju att de avsnitten var borttagna tills i år, dragningen genom Ulleråker är till stor del annorlunda och utnyttjar ”bilvägar”, och faktiskt längre ifrån bostadsområdet ifråga. Däremot leder ju det till att det skulle ha blivit lite svårare att köra bil i området, man skulle ha fått ta en liten omväg in och ut.
Nyheter | Upsala Cykelklubb
Läs det senaste från Upsala Cykelklubb, nyheter och blogginlägg med uppdateringar från styrelsen, träningar och tävlingar.upsalack.se
Har ni aldrig sett en cykeltävling fast ni hänger på ett cykelforum ..? Först säger inte snittfarten något om maxfarten .Inte ens på SM håller väl cyklsiterna mer än 45 i snitt, varför skulle följebilarna i sådana fall köra i 100?
Har man inte gjort en konsekvensanalys så blir det ju lätt så.Jag vet inte, det är du som verkar vilja utse arrangören (det fåtal eldsjälar i Upsala CK som lägger ner säkert all sin lediga tid på att rodda detta) till syndabock.
Just Little Stereo lär vara ordentligt insatt men märkligt uttalande.Har ni aldrig sett en cykeltävling fast ni hänger på ett cykelforum ..? Först säger inte snittfarten något om maxfarten .
sen Servicebilarna uppgift är just att hjälpa till när någon får problem med cyklandet . Så hur fort måste bilen köra sen för att komma ifatt om den nu stått still ett tag.. iaf fortare än klungan kan jag berätta .
Jag missade nog smilen efteråt.Just Little Stereo lär vara ordentligt insatt men märkligt uttalande.
Polisen har krav att svara på fyra veckor, men undantag finns. Gällande avlysning av allmänn väg är det normalt minst 6 månader innan som ansökan skall in. Att ett ärende bereds på två dagar får mig starkt misstänka att det är någon form av intern konflikt mellan myndigheter som ligger till grund för hanteringen. Att en cykelklubb offras var tydligen inte så noga.Jag är mest nyfiken på om det är brukligt att Transportstyrelsen hanterar ärenden och kommer till beslut på två dagar, eller om det var fråga om nån slags gräddfil/särbehandling i detta ärende?
Ja, jag misstänker också att det är nåt sånt bakom här. När man läser drevet mot arrangören (eller kanske lvg-cykling, det verkar främst vara skogsmullar som drevar) här i tråden så är det lätt att glömma att det var att länsstyrelsen bedömt att de inte behövde göra en konsekvensanalys det föll på, inte att arrangören missat nåt.Polisen har krav att svara på fyra veckor, men undantag finns. Gällande avlysning av allmänn väg är det normalt minst 6 månader innan som ansökan skall in. Att ett ärende bereds på två dagar får mig starkt misstänka att det är någon form av intern konflikt mellan myndigheter som ligger till grund för hanteringen. Att en cykelklubb offras var tydligen inte så noga.
Läste du vad jag länkade och kollade kartorna där? Bansträckningen var annorlunda i år, cykelvägarna borttagna och banan dragen längre ifrån bostadsområdet. Arrangören har alltså agerat på det som ev fungerade mindre bra förra året.Många hakar märkligt nog INTE upp sig på en deltagares ögonvittnesmål. Killgissar man ordentligt så stämmer inte vittnesmålet/vittnesmålen.
Man fick ju tillstånd. Det överklagades av en enskild person (sista dagen överklagan kunde skickas in) och drogs in av Transportstyrelsen pga en formell miss av länsstyrelsen (inte att det skulle vara nåt fel på banan eller upplägget i övrigt). Banan hade ju f.ö. justerats för att undvika de saker som ev fungerade mindre bra ifjol.Tack för svar. Spontant känns det då som att kommissarien kan åka med på motorcykel och ambulansen komma en bit efter. Kommer man inte sist ändå om man behöver servicebilen? Jag fattar att det finns ett beprövat system, men det kanske skall omprövas om det inte går att få tillstånd.
Det är lätt att glömma ...När man läser drevet mot arrangören (eller kanske lvg-cykling, det verkar främst vara skogsmullar som drevar) här i tråden så är det lätt att glömma att det var att länsstyrelsen bedömt att de inte behövde göra en konsekvensanalys det föll på, inte att arrangören missat nåt.
Lärdomen bör ju vara att vara ut i bättre tid, tillståndet meddelades tydligen 30 maj, sedan finns det säkert en tidsfrist att överklaga det (kanske 2-3 veckor) och då är vi ju där vi är nu.
Jag kan erkänna att jag inte tittar på cykeltävlingar. Jag undviker att titta på f*tboll också. Tiden räcker inte till för allt man skulle kunna göra.Har ni aldrig sett en cykeltävling fast ni hänger på ett cykelforum ..? Först säger inte snittfarten något om maxfarten .
sen Servicebilarna uppgift är just att hjälpa till när någon får problem med cyklandet . Så hur fort måste bilen köra sen för att komma ifatt om den nu stått still ett tag.. iaf fortare än klungan kan jag berätta .
Anser du att kartor trumfar ett ögonvittne? Hade arrangören haft ett möte (och dialog) med de berörda hade det kanske gått in att man försökt göra det bättre. Jag vet, en galen hypotes.Läste du vad jag länkade och kollade kartorna där? Bansträckningen var annorlunda i år, cykelvägarna borttagna och banan dragen längre ifrån bostadsområdet. Arrangören har alltså agerat på det som ev fungerade mindre bra förra året.
En person skickade alltså in en överklagan sista dagen man fick överklaga. Rättshaveri! Att göra som man FÅR göra!Man fick ju tillstånd. Det överklagades av en enskild person (sista dagen överklagan kunde skickas in) och drogs in av Transportstyrelsen pga en formell miss av länsstyrelsen (inte att det skulle vara nåt fel på banan eller upplägget i övrigt). Banan hade ju f.ö. justerats för att undvika de saker som ev fungerade mindre bra ifjol.
Överklagan gick alltså igenom pga en miss av LÄNSSTYRELSEN. Ergo, enskilda individer som "hyser agg mot cykelsporter" och lämnar in en överklagan I TID är alltså rättshaverister och "hyser agg" mot cykelsporten för att året innan sköttes dåligt.Att skydda sig mot enskilda individer som hyser agg mot cykelsporten eller allmänt blir förbannade när när sker arrangemang i deras närhet är svårt, de kommer alltid överklaga och hittar på nån anledning till det. Nu gick överklagan igenom pga en formell miss av länsstyrelsen (eller snarare att Transportstyrelsen tyckte att länsstyrelsen gjort en miss), om det låg nåt i det som överklagan anförde vet vi inte. Kanske får vi veta när den pågående tillståndsprocessen är klar. Troligen därför som arrangören begärde att länstyrelsen skulle göra om den även om tävlingarna redan är genomförda.
Ta det försiktigt med utropstecknen nu, va. Fattar vad du menar ändå. ??En person skickade alltså in en överklagan sista dagen man fick överklaga. Rättshaveri! Att göra som man FÅR göra!
Överklagan gick alltså igenom pga en miss av LÄNSSTYRELSEN. Ergo, enskilda individer som "hyser agg mot cykelsporter" och lämnar in en överklagan I TID är alltså rättshaverister och "hyser agg" mot cykelsporten för att året innan sköttes dåligt.
Såklart är allt syndabockens fel!
ooms mfl verkar inte fatta att det INTE är rättshaveri att lämna in en överklagan under den tid man FÅR lämna in en överklagan. Var jag för generös med versalerna nu? Det får du nog leva med (också).Ta det försiktigt med utropstecknen nu, va. Fattar vad du menar ändå. ??
Finns det ögonvittnen som kört årets bana? Hur har det gått till? Arrangemanget flyttades ju.Anser du att kartor trumfar ett ögonvittne? Hade arrangören haft ett möte (och dialog) med de berörda hade det kanske gått in att man försökt göra det bättre. Jag vet, en galen hypotes.
Har jag nån gång använt ordet rättshaveri eller rättshaverist i denna fråga? Det är andra som gjort det, inte jag.ooms mfl verkar inte fatta att det INTE är rättshaveri att lämna in en överklagan under den tid man FÅR lämna in en överklagan. Var jag för generös med versalerna nu? Det får du nog leva med (också).
Så, det som hände förra gången påverkar inte människors oro om det som komma skall? Det var farligt förra gången. Alltså ska man vänta och se om det är farligt IGEN innan man överklagar?Finns det ögonvittnen som kört årets bana? Hur har det gått till? Arrangemanget flyttades ju.
Och vilka är ”de berörda”? Vilka av de 10-15.000 boende längs bansträckningen skulle man ha möte med? Den som skickade ett mail februari 2022 (dvs över 1 år sedan, sedan dess hade man kört SM 2022, Tour of Uppsala och Skandisloppet) med innebörden att det kommer vara en del arbeten i ulleråker kommande år (surprise, det vet alla i Uppsala, och arrangören jobbade redan med Ulleråkersgruppen), dvs ett mail med noll information som troligen var glömt dagen efter det lästes.
Och du har sannerligen inte protesterat. Du har skrivit: "enskilda individer som hyser agg mot cykelsporten" (för att de anser att förra årets tävling kändes osäker osv). Och du skriver att en "enskild person" skickade in överklagan (i tid). Trots att även deltagande cyklister anmärker på säkerheten! Nog är du med på syndabockståget.Har jag nån gång använt ordet rättshaveri eller rättshaverist i denna fråga? Det är andra som gjort det, inte jag.
vafalls? du vill mena att det skulle följa med bilar ut i skogen??Att klaga/kritisera/raljera över antalet följebilar i karavanen under en cykeltävling får en osökt att fundera på hur det kunde se ut vid MTB-områden utifall stigbrukarna cyklade dit och hem. Stenar kastas lämpligen långt från glashus.
??ooms mfl verkar inte fatta att det INTE är rättshaveri att lämna in en överklagan under den tid man FÅR lämna in en överklagan. Var jag för generös med versalerna nu? Det får du nog leva med (också).
Nu har andra länkat till Wikipedia, men du bör kanske läsa på vad ordet betyder.ooms mfl verkar inte fatta att det INTE är rättshaveri att lämna in en överklagan under den tid man FÅR lämna in en överklagan. Var jag för generös med versalerna nu? Det får du nog leva med (också).
Nej bara kört några hundra landsvägstävlingar, och även om teambilarna kör fortare än cyklister kör de inte 100km/h.Har ni aldrig sett en cykeltävling fast ni hänger på ett cykelforum ..? Först säger inte snittfarten något om maxfarten .
sen Servicebilarna uppgift är just att hjälpa till när någon får problem med cyklandet . Så hur fort måste bilen köra sen för att komma ifatt om den nu stått still ett tag.. iaf fortare än klungan kan jag berätta .
Exakt min tanke med. Samma när någon cyklar förbi när de inte har koll runt sig, cykelisten körde jättefort och dök upp plötsligt.De gör nog inte det, men det låter bra när man ska motivera sin överklagan i media.
Är alla som lämnat in EN överklagan (i tid) rättshaverister? Hyser de per automatik "agg mot cykelsporten" om de sett och oroat sig för bristande säkerhet under föregående tävling? Vad är rätt ord för att anklaga en person som lämnat in en överklagan i tid och som inte gjort det fel som länsstyrelsen gjort?Nu har andra länkat till Wikipedia, men du bör kanske läsa på vad ordet betyder.