Även jag var anmäld till årets upplaga... Och jag har varit i kontakt med dom för att försöka få tillbaks mna pengar då det handlar om en väldigt ansenlig summa på 3250 kr (Ultravasan inkl).
Jag skrev till dom direkt efter när dom skickade ut notisen om att sommarveckan blir inställd iår och var först väldigt snabba och skickade tillbaks ett färdigt skrivet mail med argumenten:
- "I den rådande pandemin har vi på Vasaloppet tvingats anpassa vårt arrangemang efter rådande situation och gällande restriktioner."
-"Enligt anmälningsvillkoren som finns mellan Vasaloppet och Dig som deltagare gäller att anmälningsavgiften inte återbetalas vid inställt lopp som beror på bland annat myndighetsbeslut eller smittspridning av virus."
- "Enligt Vasaloppets uppfattning är dessa anmälningsvillkor rimliga och inte på något sätt oskäliga.
Allmänna reklamationsnämnden har i mål 2020-06881 prövat frågan om återbetalning av anmälningsavgift när anordnaren är en ideell förening och konstaterar att avtalsvillkor ej skall jämkas om anmälningsavgiften inte uppgår till ett så stort belopp, vilket man anser att anmälningsavgifter till motionsarrangemang inte gör.
Ovanstående anges också i ett pressmeddelande från ARN från 2020-06-29, se länk: https://www.arn.se/om-arn/pressmeddelanden/arn-har-fattat-beslut-i-arenden-dar-evenemang-har-stallts-in-pa-grund-av-coronaviruset-och-covid-19/"
MEN - Det finns idag inget myndighetsbeslut som täcker idrottsevenemang i
Augusti. Och idag är över 40% av den svenska befolkningen vaccinerade vilket betyder att vi med råge kommer nå flockimmunitet.
Dom definerar smittspridning av virus som force majeure...vilket är en klausul för "oförutsägbara händelser". Vi har haft covid-19 i över ett år, det är allt annat än oförutsägbart.
Dom hävdar att dom inte behöver betala tillbaks för att dom är en ideel förening. Men det är fastställt i ARN mål 2020-05928 att dom inte ska betraktas som ideel förening utan som näringsidkare. Och ska då gå under samma krav som andra bolag. Dom har även en VD som säkerligen kommer plocka hem en fet bonus. Samt att beloppets storlek inte spelar någon roll för att vi har alla gått igenom och påverkat alla. Sen ska det också nämnas att fallet dom refererar till är för GBG varvet som har en deltagaravgoft på 595, sen att dom har typ 300% dyrare glömde dom att nämna.
Har alltid varit en ambassadör men är så less på Vasaloppet, och har tappat all respekt för dom.
Har vi en jurist i huset som kan fortsätta nysta i detta?