Cyklar

Är det motiverat att köpa en ny Crescent?

  • Ja. Till motion och tävling. Men ej till vardag och pendling.

  • Ja. Till vardag och pendling. Men ej till Motion och tävling.

  • Ja, Till motion och tävling, även till vardag och pendling

  • Nej, det finns bättre alternativ till båda ändamål.


Resultatet är endast synligt efter enkät.
Cyklar
Hur definierar ni entusiaster? Vill ju inte råka svara om man inte faller inom den kategorin. ;-)

Alltså, entusiaster är ett väldigt brett begrepp. Kan vara allt från såna som går all in på Stålhästen eller Crescent världsmästarcykel från 1959, eller cykel för 100K+, eller bara hänger på Happy? (det ena utesluter iofs inte det andra)
 
Cyklar
Efter att ha sett vad som kommer in i en verkstad är my conclusion: precis alla cyklar är bättre än Crescent! Särskilt när det gäller elcyklar då Crescent innan köpte billigt kinaskit, satte egen etikett och sen sålde som världens bästa grej.

Crescent världsmästarcyklar är det absolut bästa och finaste som finns. Men tiderna har förändrats
 
Cyklar
Tack för svar! Det blev tight om tid, därför behövde jag få ut en enkät innan jag visste om det ska användas i rapporten.

Huvudsaken är att det är ett cykelforum och att man kan snappa upp trender innan de når den breda marknaden.

Det är ingen reklam, utan en undersökning om vad som kan göras för att värna varumärket Crescent.
 
Cyklar
Kolla upp hur mycket de lägger på R&D och tävling samt hur deras supply chain ser ut så får vi kanske når spännande att läsa.

Sen benchmarka med annan mer framgångsrik aktör.
 
Tillbaka
Topp