DIY Cykellampor

  • Trådstartare Trådstartare AJ
  • Start datum Start datum

AJ

Ny medlem
DIY Cykellampor
Nu verkar det vara på gång att se över sitt cykellyse inför höstens kvällsrundor.

Jag är redan förberedd då jag fixade min belysning inför årets Sömnlös i Rudan.

Mycket lyse är aldrig helt fel, så jag körde med både pannlampa och styrmonterad lampa.
Pannlampan är en gammal Mila från typ 1993 och styrlampan byggde jag ihop själv.

Byggbeskrivning styrlampa:
Jag tyckte det var enklast om lampan byggde på en vanlig 51 mm halogenlampa. Efter viss efterforskning kom jag fram till att använda Osrams IRC halogenlampa på 12V och 20 Watt. Fördelen med IRC-tekniken är att 20 Watts lampan ger ett ljusutbyte på motsvarande 35 Watt.
Jag byggde 2 st likadana styrlampor, den ena med strålningsvinkel 24 grader och den andra med 38 grader.

lamp_styr_front.jpg


Lampan monterades i ett aluminiumrör med innerdiam 50 mm. För att lampan skulle gå in i röret fick den
filas till litegrann. I framkanten på röret körnade jag stoppklackar för att lampan inte skulle trilla ut.
Lampan fixerades sedan på insidan med värmebeständig silicon. Jag borrade upp hål för strömbrytare och
gängade hålen för styrfastsättningsklämmorna. Baksidan på lampan täckte jag med en aluminumskiva med
lufthål.

lamp_styr_back.jpg


Som batteri använder jag ett hederligt kapslat blysyrabatteri på 12V och 2,6Ah. Med detta batteri lyser lampan i ca 1,5 timme. Batteriet monterades i en cykelflaska för lätt fastsättning på cykeln. Kontakt mellan lampa och batteri är vanliga kabelskor. Enda nackdelen är att batteriet väger ca 1,1 kg vilket dock inte känns så mycket när det sitter monterat i flaskstället. Batterierna laddas med en vanlig MC-batteri laddare. Då laddningstiden är relativt lång, ca 6 tim, så skaffade jag flera batterier för att klara den mörka perioden i Sömnlös utan att behöva ladda.

lamp_styr_bat.jpg


Materiallista:
Lampa Osram IRC  Elfa art.nr 33-547-01
Lampsockel Clas Olsson	
Aluminiumrör Metallvaruhuset              
Strömbrytare Elfa
Kabelskor Biltema
Sladd OK/Q8
Fastsättningsklämmor Biltema 
Cykelflaska Biltema
Batteri Biltema 12V 2,6 Ah


Totalkostnad för en styrlampa + ett batteri ca 250 kr

Pannlampan:
Pannlampan är en Mila från ca 1993. Den innehåller 2 st halogenlampor på 10 resp 20 W.
Till lampan medföljde ett huvudfäste som jag dock inte använder. Istället tillverkade jag en bygel som lätt kan sättas fast på min cykelhjälm mha buntband.

lamp_pann.jpg


Batterierna som levererades med lampan var av NiCd typ på 6V och 7 Ah. Med tanke på åldern var de batterierna ganska sunkiga samtidigt som de väger en hel del. Jag hade sen tidigare kommit över några Li-ion celler som nu kom väl till pass. Li-ion cellerna levereras parvis ihopkopplade med skyddselektronik mellan och är på 7,4V och 1650mAh.
Jag kopplade ihop två sådana par och fick då 7,4V och 3,3Ah. Med ett sådant batteripack räcker lampan i ca två timmar i 10W läge. Totalt två st batteripack tillverkades dvs det räcker för fyra tim cykling.
Ett batteripaket väger endast 150 gram och känns knappt då det ligger bak i fickan på cykeltröjan.
Laddningen av LI-ion batterierna sköter en hemmabyggd snabbladdare. Laddningstiden är ca 1 tim.

lamp_pann_weight.jpg

Totalvikt 325 g för pannlampa + batteri

Med en batterispänning på 7,4V och en lampa på 6V blir det en viss överspänning av lampan. Detta ger ett mycket vitt och starkt ljus. Effekten av en 10W lampa blir ca 13W. Lampans livslängd förkortas visserligen av denna överspänning men är ändå tillräcklig med några hundra tim/lampa. En ny 10W reservlampa kostar ca 12 kr.

Pga överspänningen och styrlampan så fanns det inget behov av 20W läget på Mila-lampan. Så 20W lampan ersattes med en 10W lampa för att lätt ha i reserv om den ena skulle gå sönder.

Hur lyser då dessa lampor. Jo hyffsat bra. I Rudan använde jag styrlampan med 24 graders spridningsvinkel för att få ett långt och smalt lyse på de snabba partierna. Samtidigt som pannlampan gav ett rörligt och brett lyse för de mer knixiga partierna.

Liten jämförelse mellan de olika lamporna.

Det är lite svårt att återge korrekt ljus på bild, men en liten uppfattning om hur det lyser hoppas jag framgår.

Som referens används en helt vanlig cykellampa Sigma Ellipsoid på 2,4W.
Då en del funderar på att bygga lampor med dioder, så tar jag även med en vit Luxeon Star/O diod på 1W.

lamp_rad.jpg

Från vänster Sigmalampan, Luxeon dioden, hembyggda styrlamporna och Mila-lampan.

lamp_sigma.jpg

Referenslampan Sigma

lamp_luxeon.jpg

Luxeondioden

lamp_spot.jpg

Osram IRC 24 grader

lamp_flood.jpg

Osram IRC 38 grader

lamp_pannl.jpg

Mila 10W (överspänd)

lamp_rudan.jpg

Sömnlös setup dvs Osram IRC 24 grader + Mila 10W



Men trots alla lampor jag redan har så tänkte jag ändå bygga en liten lampa till.
Förhoppningsvis så kan den nya lampan leverera ännu mera ljus.

En liten förhandstitt på russinet i den kommande kakan.
lamp_moal.jpg


/Anders
 
DIY Cykellampor
Sömnlös-setup varianten verkar funka bra. Kul m sån här info tycker jag. Själv kommer jag att köpa ngt nytt system nästa vecka. Vet inte vad det blir riktigt.
 
DIY Cykellampor
Intressant AJ! Superbra med referensbilder där de olika lamporna jämförs. Det ger en riktigt bra bild av skillnaden i ljus. Och med den tillverkningskostnaden för en sådan styrlampa är det inte mycket att snacka om. Här skall det byggas cykelbelysning! Det vore dock trevligt med ett batteri med lite bättre prestanda än de där hederliga blyaccarna du använder. Kanske går det att komma över något vettigt LiOn batteri med rätt kapacitet till ett hyffsat pris. Skall undersöka den saken.

Har den där General Electronics urladdningslampan inbyggd ballast? Var har du köpt den och vad kostade den? Vad har du tänkt att använda för reflektor till den? Nu blev det många frågor, men jag är mest sugen på att bygga ett urladdningssystem, om inte byggkostnaden springer iväg mot samma siffror som ett komplett system skulle kosta.
 
Senast ändrad:
DIY Cykellampor
Stiligt!

Men blir det inte svårt att byta Halogenlampan i aluminumröret den dagen det behövs?

LitiumPolymer-batterier går att köpa bl.a. här:
http://www.skanehobby.se

Klicka på Elektronik -> Batterier -> Sista sidan

495,- för 2Ah 7,2V. Inte billigt, men lätt. Batteriernas kolfiber ;)
 
DIY Cykellampor
Snyggt,

bygger själv just nu på en setup baserande på 20W IRC lampor (38 på styre, 24 på hjälmen) i kombination med en LiOn akku från bärbar datorer.
Och här kommer frågan : Du nämnde att du hade en hemmabyggd snabbladdare till LiOn. Skulle gärna vilja ha lite mer information om den.

Ang. HID : Funderar att införskaffa några av dessa, ganska hygglig pris med 99$
MR11 MINI HID LIGHT - 13 WATT HID LIGHT SPOT/FLOOD 99$
Individual 13 watt HID light. . Requires 12-14 volts DC.
<http://www.trailtech.net/atv_light_parts.htm>

 
DIY Cykellampor
cal:

35W HID-lampan från GE köpte jag hos Autolamps-online. Kostade ca 520 kr inkl frakt.

Den har varken inbyggd igniter eller ballast. Det kanske går att få tag på dessa begagnat från någon krockad bil på skroten. Jag har lyssnat lite, utan framgång.
Så jag kommer att knåpa ihop dessa själv. Dock inget att rekommendera för de ej elektronikkunniga, då vi pratar spänningar upp till 20 kV !!!!!

Som reflektor kommer jag att använda en 100 mm MILA reflektor. Kan köpas som reservdel hyffsat billigt.

Batterier till denna M.O.A.L (Mother Of All Lamps) kommer att utgöras av laptop-batterier (Li-ion) på 14,8V och 6000mAh. Två sådana ger en driftstid på ungefär 4,5 timmar med 35W HID.

Ljusutbytet från denna lampa ligger på 3400 lumen, vilket motsvarar mer än två st vanliga 55W H4 lampor.
Hmmm undrar ifall det kommer bli ljust där ute i buskarna....

Budget för detta bygge ligger runt 1500-2000 kr totalt.

Byggbeskrivning och provresultat kommer inom kort (förhoppningsvis).

the_TnT:

Lampbytet är väl inget man gör i fält direkt. Inte så krångligt dock, det är bara att karva bort silikonet och ta bort lampan, i med en ny och sedan nytt silikon.
Det som gör att lampan går sönder kommer nog att vara vibrationer och stötar. Rent livslängdmässigt så håller den nog flera tusen timmar.

Hot Chili:

Laddaren är baserad på IC-kretsen MAX 846 (sample så klart).
Laddaren är avpassad till mina Li-ion celler och klarar av att ladda med 1C dvs 3,3A.
Den drivs nu av ett vanligt bilbatteri för att kunna ladda ute i fält men går givetvis att konvertera till 220V.

/Anders
 
DIY Cykellampor
Såg på ELFA att de hade samma lampa som du använder fast med 35W som skulle motsvara 50W. Funderar över hur en sån lampa skulle reagera på att man kopplar ett motstånd i serie med lampan. Funderar nämligen på att köra med 35W lampan och använda mig av ett mostånd som jag kopplar in i serie via en brytare för att på så vis ha hel- och halvljus. Skulle kunna lägga sig på 10W/35W för halv/helljus. På så vis kan man ju spara batteri och samtidigt kunna ösa på med ordentilgt med ljus när det behövs.

Synpunkter? Erfarenheter? Vilken lämpar sig bäst i så fall tror ni, 24 eller 38grader?

/Marcus
 
DIY Cykellampor
Jag är skeptisk, om du kopplar in ett motstånd så kommer ju det dra effekten som inte lampan får/drar så du kommer inte spara nån batteritid på det.
 
DIY Cykellampor
Att effektreglera mha motstånd är väl inte det smartaste sättet. Den effekt som inte går ut till lampan kommer istället att eldas upp i motstånden. Det enda som händer är att du får svagare lyse men det drar ändå full effekt från batteriet.

Ett smartare sätt att effektreglera är med hjälp av lite elektronik. En oisolerad sk. step-down DC/DC omvandlare skulle kunna fungera här. Inspänning 12V och en varierbar utspänning (=varierbar effekt) 0-12V till lampan. Med en enkel potentiometer kan man då reglera effekten från 0-35W. Verkningsgraden blir relativt hög, runt 90%.

Nackdelen med att effektreglera en halogenlampa är att vid låga spänningar (läs: liten uteffekt) har ljuset en förmåga att gulna lite. Dessutom så tror jag att Osrams IRC teknik, dvs 35W in för 50W ut, bara fungerar då lampan drivs med optimal spänning, i detta fall 12V. Vid låg spänning fungerar nog IRC-lampan som en "vanlig" halogenlampa.

Dessutom är det svårt att hålla igen på lyset. Man vänjer sig snabbt med att ha bra lyse, kopplar man då om till mindre effekt tycker man att det lyser sunkigt. Iofs så räcker ju 10W bra på transportsträckorna.

När det gäller strålningsvinkel så ger 24 grader en väldigt koncentrerad och stark ljuskägla. Denna lämpar sig bäst om man har lampan lite uppriktad och ljuset långt fram dvs när man kör fort.
38 grader ger ett jämnare ljusflöde i hela ljusbilden och lyser upp närområdet mycket bra dvs lämpar sig
bra där det är tekniskt och går (relativt) sakta.

/Anders
 
DIY Cykellampor
Snyggt AJ, vore kul att jämföra lamporna med en Mila eller Silva pannlampa på 20W och se hur de står sig då också.

Kan hålla med om att det är ingen större idé att effektreglera belysning, man vill inte tappa ens 1% i effektförlust då varje driftminut är guld värt. Två olika effektstyrkor är det optimala, som i Mila/Silva pannlamporna där själva halogenglödlampan har 10W och 20W i en och samma reflektor.

HID lampan borde bli ett monster, ska bli spännande att läsa om när den tar form!

/Leo
 
DIY Cykellampor
Jag kör också med Osrams IRC 20 Wattare, i pannlampan som jag byggde i vintras. Kör med 24 gradersvarianten och jag tycker funkar fint med den koncentrerade ljusbilden. Även på riktigt stökiga stigar.
Enda gången den kan bli för smal är när jag behöver ducka under någon nedhängande gren eller så. Då blir det en ljuspunkt vid framhjulet på ca en halvmeter. =)

12volt blyack på 4,5Ah ligger i Camelbaken och ger 2 - 2,5 timmar brinntid.
 
DIY Cykellampor
Det verkar som att knäckfrågan ständigt är batteri, batteri, batteri när man bygger själv. Blyaccar på 4 Ah eller mer går ju att få hyfsat billigt (http://www.skanehobby.se/product_info.php?cPath=5_32&products_id=217122) och en laddare verkar gå på liknande pengar, blott dryga femhundringen tillsammans. Men väger inte såna här batterier... bly? Sådär några kilo? Det vore annars trevligt att komma över några kraftiga LiIon-celler men köper man LiIon eller NiMH-batterier så verkar hembygget kosta som att köpa ett komplett "riktigt" pannlampspaket ungefär?

Edit: Hur är det med spänningar för halogenlampor? IRC-lamporna funkar bara på 12? Finns det bra lampor som funkar med runt 7 volt (den som sitter i AJ:s Mila?) så finns ju billiga och kraftiga NiMH-batterier också: http://www.skanehobby.se/product_info.php?cPath=5_32&products_id=216624.
 
Senast redigerad av en moderator:
DIY Cykellampor
Erik: 1,7 kg väger min. Iom att jag sällan kör särskillt länge när det är kallt och batteritiden begränsad så brukar jag bara ha 1,5-2 liter vatten, då märks inte acken så mycket. Brukar fylla ut CB:n med någon kartong e.dy. i botten för att få acken så högt upp som möjligt. Hög tyngdpunkt funkar bäst för mig.

4,5 Ah, 12 volt och 20 Watts lampa känns som en bra kompromiss mellan vikt och effekt, när det gäller blyack.

Acken kommer från Elfa med art nr: 69-532-02, ca 200 spänn.
Laddare från Clas Ohlson, art nr: 32-8583, 350 spänn. Automatisk med underhållsladdning.
 
DIY Cykellampor
Pelle Hå Skrev:
-------------------------------------------------------
> Acken kommer från Elfa med art nr: 69-532-02, ca
> 200 spänn.

Nu finns det även kapslade, undehållsfria blyackar hos Biltema.
En ackumulator på 4,5 Ah och 12 volt väger 1,8kg och kostar 80:-


(klicka på bilden)

OBS
Det behövs en säkring monterad nära ackumulatorn som kortslutningsskydd, eftersom sådana här kapslade blyackar inte tål ens en momentan kortslutning, de går sönder.
Tro mig jag vet det av egen erfarenhet.
Tyvärr.

En användbar säkring är tex den här:
25-407 14,50 inkl 8A säkring från Clas Ohlson

Ytterligare en sak att tänka på är att den sorts blyackumulator som används här får inte laddas med högre stöm än kapaciteten/3. Använd alltså INTE bil-laddaren. Till en ackumulator på 4,5Ah borde en MC-laddare som laddar med max 1,5A fungera bra. Biltema har en billig:
37-707 MC-laddare 6/12 V 69,90 kr
Den har kanske tom lite låg laddström, ett 4,5Ah timmars batteri öveladdas inte men det kan ta lång tid att ladda det, max ~9timmar.

Om man har fått allt detta rätt fungerar hembyggda cykelljus med en blyack somm batteri väldigt bra.
Jag har haft ett sådant hembyggt cykelljus på 'vardagscykeln' sedan -92 och förutom byte av ackumulatorn har allt fungerat utan problem i mer än 12år nu!
Hembyggt Cykelljus


/Håkan
 
DIY Cykellampor
HUA mig jag får rysningar när jag ser Biltema batterier och hör att dem ska användas på vintern = dålig kombination!!

Har ju jobbat i bilelsbranschen och har fått hjälpa fler ledsna människor än jag kan minnas som köpt billiga batterier på Biltema och som pajat vid första köldknäppen, jag avråder å det bestämdaste att köpa såna!!

Varför kollar ni inte på gel batterier av känt märke och A-klassade tex Global eller liknade, dessa är helt kapslade och tar inte skada av att hamna upp och ner vid tex en vurpa, vilket vanliga bly accar gör även kapslade modeller! Dessutom så finns det fler varianter att välja på beroende på hur länge ni kör och styrka på lampa alltså lättare att hitta en lämplig kombination, för det är ju inte kul att släpa runt på mer vikt än nödvändigt.

Ytterligare en sak ssom talar för dessa batterier är livslängden, sköter man dem och laddar dem med en pulsladdare som inte överladdar, samt underhållsladdar dem under sommaren typ en gång i månaden så håller dem 5-7 år!

Bosse
 
DIY Cykellampor
Det är ju priset som gör det Lonewolf. Vad kostar ett Global gelbatteri? Om man ändå skall lägga mer pengar kan man ju satsa på något annat än en blyacc, LiOn eller NiMh som har nämnts tidigare i tråden. Och där har folk föreslagit reservbatterier till elektronik (bärbara datorer, videokameror osv). Ett par NiMh batterier från skruvdragaren på 2,4Ah styck borde ju göra jobbet också. Och då har man ju förhoppningsvis redan laddare och rubbet, gäller bara att ordna en smidig anslutning. Inget man köper löst om man inte redan äger en skruvdragare dock (dyrt).
 
DIY Cykellampor
Lonewolf Skrev:
-------------------------------------------------------
> Varför kollar ni inte på gel batterier av känt
> märke och A-klassade tex Global eller liknade,

Visst finns det säkert bättre modeller än de som Biltema säljer,
men det kostar ju ganska lite att prova med en Biltema-ack först.

Den ackumulator som jag har använt sedan mitten av 90-talet är från Clas Ohlson (Biltema sålde inte billiga kapsalde bly-ackar då) en sån här av märket Sunrise:

(klicka på bilden)

Det verkar inte vara en gel-ack utan bara en kapslad blyack, men trots detta har den alltså fungerat bra för mig i snart 10år!

Det kanske kan bero på att jag har en bra, men dyr, helautomatisk Frijo-laddare från Elfa:

(klicka på bilden)

Vad vet jag, men faktum är att för mig har det under snart 10 år fungerat bra med en enkel, kapslad, blyck.


/Håkan
 
DIY Cykellampor
Jo visst kostar dem lite mer, och skillnade upp till Lion och Nimh blir mindre och som sagt även andra batterier till datorer/skruvdragare och annat är användbart. Har inte prislistan i huvudet nu (har ju lämnat branschen) men tror att ett lämpligt Global batteri för det ändamålet borde kosta ca 500 kr.


Håkan C:

Du har helt rätt, utan en sådan bra laddare hade ditt batteri varit slut för länge sedan, men även batteriet som så är av hyfsad kvalite, tror dock inte att det klarar A-klassnings krav men det är vad jag tror, men för det priset är det ett bra alternativ.

Varför jag förordar gel framför kapslad bly acca är ur säkerhets synnpunkt, skulle ett kapslat bly/syra batteri gå sönder i samband med tex en vurpa så kan skadorna bli svåra, batterisyra är inte att leka med, och rinner det ut på huden eller än värre ansikte/ögon så blir det katastrof. Ett gelfyllt batteri kan inte läcka på det viset utan vid en skada på skalet så stannar massan kvar inne i batteriet och skaderisken är mindre, det var så jag menade med min rekomendation.

En annan fördel med gel batterier är att de kan ligga hur som helst i ryggan och dem funkar lika bra ändå, kapslade bly/syra accar brukar inte gilla att stå på högkant eller ligga upp och ner vid användning, vilket har att göra med att blyplattorna blir till viss del frilagda och då tar dem skada och det blir svårt att få tillbaka full kapacitet på det igen.

Bosse
 
DIY Cykellampor
lundatok Skrev:
-------------------------------------------------------
> Skulle ett sånt här batteripack funka:
>
>
>
> 11.1V 6000mAh står det på.
>
> [ Try not. Do, or do not. There is no try ]

Batterierna på bilden är CGR 18650A. Dessa är på 2000mAh.
För att erhålla 11,1V och 6000mAh krävs det nio st celler.

Jag använder fyra st liknande celler dvs 7,4V till min 6V lampa och får då lite överspänning.

Driver man en 12V lampa med 11,1V så får man nog inte ut full kapacitet av lampan.
Du får testa och avgöra ifall det ger tillräckligt med ljus.

Lägger man till ytterligare ett cellpaket på 3,7V landar man på 14,8V. Med en 12V lampa får man då samma proportion av överspänning som jag har. Lampan kommer att lysa otroligt vitt och starkt men hållbarheten (livslängden) kommer att försämras.

Det är det som är enda nackdelen med Li-ion batterier. De går bara att koppla ihop i steg om 3,7V. Dvs 3,7V, 7,4V, 11,1V, 14,8V osv.

/Anders




 
DIY Cykellampor
Alright, jag har 9st celler ihopkopplade till lite elektronik. Detta skulle funka alltså, annars får jag köra med en 6V lampa som du då kanske och få precis som du två ack.

Spännande!
 
DIY Cykellampor
Det där gav ju lite klarhet i batteriträsket. Jag har själv 2st fräscha LiOn ackar på 11,1V vardera. Det var ju lite förargligt.
 
DIY Cykellampor
Burner Skrev:
-------------------------------------------------------
> hur stark säkring behöver man om man ska bygga en
> lampa med 12v 20w halogenlampa och 12v ni-mh
> batteri??
>
> och vilken dimension bör man ha på kablarna?

Storheter
Spänning = U, Ström = I, Resistans = R, Effekt = P

Ohms lag: U = R * I

Effekt-'lagen': P = U * I

20W/12V => I=20/12=1,67A

Skall du bara ha säkringen som kortslutningsskydd kan du alltså ha nästan vilken säkring som helst som är större än 2A.
Jag brukar använda SKX (vanlig lampsladd) på 2 x 0,75 kvadrat, men det är ingen nackdel med att gå upp i area.


/Håkan


 
DIY Cykellampor
AJ: Har du något artikelnummer på styrfastsättningsklämman från Biltema? Har letat men inte funnit.
Tack på förhand från en som nästan är klar med styrlampan.
 
DIY Cykellampor
Då har jag också byggt en styrlampa efter AJ:s utmärkta beskrivning, dock använde jag en dragkroksskydd som kåpa som beskrives i en tråd av Hot Chili. Men jag skar aldrig bort nåt från den blå gummiringen, tryckte i lampan som den var, den sitter förhppningsvis kvar efter första stökturen. Det återstår att se. Skar dock bort badelen så hålet blev större för värmens skull.

Fick dock vissa problem med att få plats med batteriet i flaskan, men AJ avslöjade knepet att köra med värmepistol så flaskan blev mjuk.

Jag valde en 38-graders lampa för styret som komplement till pannlampan. Till sladd tog jag en 220 voltskabel från CO med inbyggd strömbrytare. Klippte kabeln så strömbrytaren hamnar på styrstammen.

Bygget tog ca 2 timmar bara. Är någon intresserad har jag byggritning och inköpslista elektroniskt. Hör av er bara!

Lite bilder efter första provturen.
S6000240Custom.JPG ht=375

lampan i en dragkrokskulskydd

S6000239Custom.JPG ht=375

batteriet i en flaska, tyvärr hål upptaget för bläcken annars fick jag inte i batteriet. Först efteråt fick jag veta AJ:s knep med värmepistol.

Nöjd? Jajemen för 400 kr inklusive batteri och laddare! Men så köpte jag alla delar som behövdes... Utom hållaren.
 
DIY Cykellampor
nej, jag menar strömbrytaren som sitter på styrstammen. helgjuten betyder oftast bara att den inte går att öppna, det säger ingenting om fuktsäkerhet.
 
DIY Cykellampor
Bruse: Med den där strömbrytaren rinner vattnet rakt in vid knappen och kommer att orsaka ärgning och läckströmmar och kortslutning och...
Trä en bit tunn gummislang över kontatken eller täta på något annat smart sätt.
 
Senast redigerad av en moderator:
DIY Cykellampor
Jag tror på bruses enkla lösning, givet att -ledaren bara går igenom kontakten. Kortis känns ärligt talat väldigt långsökt och ärgningen lär nog ta tid. Det sistnämnda lär man nog inte komma undan med lite krympslang/silicon. Därtil har fukten allt för stor förmåga att tränga in. Jag skulle dock ha satsat (kommer ev att göra) på en lös sladdkontakt så inte hela sladden riskerar att behöva bytas om man tex vurpar sönder kontakten.

Jag har satsat på ett extremt öppet system som ska klara i princip all översköljning förutom ett bad. Bara man håller i sär + och - går det bra. Avseende fuktproblem funkade det klockrent förra säsongen iaf. Har tex ingen kontakt alls utan tar bara isär + ledaren uppe på hjälmen (skarvar där) när jag vill släcka.
 
DIY Cykellampor
Dirty_rider skrev:
-------------------------------------------------------
> här kommer ett batteri med bra kapacitet o rätt
> billigt oxå :D
> från kjell o kompany.
>
> 3300mah 399kr

Ser fint ut men riktigt jobbig kapacitet :(
7,2V, 3,3Ah är så där grisjobbigt om man kör 20W på 12V. Det slutar ju med att du få köpa fyra batterier för att få ut över två timmar i skogen. Å andra sidan får man en lagom överladdning av lampan :)

Synd på så rara batterier...7,2V är väl spänningen i många R/C-bilar?
 
Tillbaka
Topp