Blev väldigt inspirerad av den grymma byggtråden om DIY Bansheeklonen i kolfiber, och har beslutat mig för att få tummen ur och löda (Stål alltså - tunna rör, breda däck!) ihop min första ram - som blir en fatbike. Men det blir ett budgetbygge, och jag hade gärna använt begagnade hjul (separata fälgar, nav och däck går jättebra), vevlager och vevparti. Så jag slänger ut en trevare här om att jag söker allehanda passande delar, och så får vi se om det finns några som uppgraderar eller nåt, och har saker de vill sälja. Har ju sålts en del fatbikes de senaste åren, så det borde väl finnas några lösa grejer vid det här laget?
Jag tar tacksamt emot tips med länkar om geometri, köregenskaper, tester och diskussioner där relevanta saker att tänka på vid ett bygge tas upp. Kommer nog att dröja till efter sommaren innan det blir en separat byggtråd, men jag hoppas att det kan komma en del länktips och sådant här utan att tråden blir alltför nedlusad... Jag har till exempel inte helt bestämt mig för axelbredden, 170 mm är väl det som ligger närmast och som är mest troligt att hitta begagnat, men 135 offset har sin tjusning också - gillar tanken på att kunna ha ett "reservhjul" fram.
Kanske blir dubbelklinga fram och niodelat, då har jag det mesta i drivlinan utom vevlager själv redan, men funderar också på snik-XX1 utifrån detta - larsaw:s
https://docs.google.com/spreadsheet...7D7pmFUHYzujTOOv-3LO8AAGU/edit#gid=1925799624 - med utrymme för beggade grejer där också.
Stel ram med fackverksgaffel blir det, fast _möjligen_ med utrymme för en dämpad gaffel senare. Helst hemmagjord fackverksvariant det också, webbgaffel à la sista bilden nedan. Några blandade inspirationsbilder:
https://www.flickr.com/photos/kongabicycles/ - Finskt! Någonting liknande det här blir det nog - "raka rör" i ramen.
https://gypsybytrade.wordpress.com/tag/titanium-fatbike/ Intressant lösning med delbar och justerbar baktriangel, både för att dela vid transport och för kedjesträckning vid singlespeed.
http://www.bikerumor.com/2013/02/25...-suspension-titanium-fat-bike-29-tandem-more/ Heldämpat...