Flaskställ utan skruvar

Torve

Medlem
Flaskställ utan skruvar
Hej!

På min nya MTB har jag "bara" ett flaskställ. Jag är van att köra med två och tror det kommer blir för lite att gå runt med en flaska.

Vad finns det för vettiga alternativ när man kör i skuttig skogsterräng där man inte riskerar att tappa flaskorna?

Jag vet att det finns tex camelback, men är inte så förtjust i dessa ryggsäckar utan söker någon annan fastsättning på cykeln.

TACK för tips som ni vet fungerar!

/Anders
 
Flaskställ utan skruvar
På fulcykeln hade jag under en cykelsemester ett flaskställ fastsatt med två slangklämmor runt ramen. Inte att rekomendera vid tunn alu, kolfiber eller på övriga platser där man vill slippa repor. Men det funkade =)
 
Flaskställ utan skruvar
Det finns flaskställ som sätts fast på sadelstolpen. PM:a MeraLeraConny och fråga var han köpt sitt. Hans flaska satt iaf kvar på dagens rätt stökiga tur, så det verkar funka.

Eller ännu hellre: Skit i det och lär dig älska Camelback, det går fort :)
 
Flaskställ utan skruvar
Camelback är trevligt, kyld dricka i timmar är aldrig fel varma sommardagar =) samt plats för allt möjligt roligt (beror iofs på modell)
 
Flaskställ utan skruvar
Det går ju att sätta dit skruvfästen om det finns lämpliga ytor på ramen, inte speciellt svårt men det kan bära emot att sätta borren i en ny ram. :)

Dubbelställt för montage på sadelstolpen: http://www.cyclecomponents.se/cgi-b...ef=&artgrp=360&visa=33-56&Sort=Beskr&Visn=Std
för montage på sadelrails: http://www.cyclecomponents.se/cgi-b...ef=&artgrp=360&visa=33-56&Sort=Beskr&Visn=Std
för montage på Tri Beam-sadel: http://www.cyclecomponents.se/cgi-b...ef=&artgrp=360&visa=33-56&Sort=Beskr&Visn=Std

Diverse fästen: http://www.cyclecomponents.se/cgi-b...Beskr&Visn=Std&Kampanj_ID=&visa=33-56&Status=


CamelBak är bra, fördelarna väger upp nackdelarna.
 
Tillbaka
Topp