Fråga angående FOX dämpare

magnus70

Ny medlem
Fråga angående FOX dämpare
Har köpt mig en ny MTB och den har en Fox 32 Float Factory Series FIT4 Kashima Remote 100mm och det jag undrar
över om något av de 3 dämpningslägen som finns skall göra att hela gaffeln blir typ låst.

Jag har sedan tidigare en FOX gaffel ifrån 2014 med 3-position-ratt och vid läge "firm" är den betydligt mer låst än vad jag får den nya gaffeln att vara ända har jag testat olika inställningar enligt FOX tuning-guide.
 
Fråga angående FOX dämpare
Hur stumt "firm"-läget är varierar beroende på vad cykelfabrikanten specat gentemot Fox men det är inte en full lockout på Fit4.

Känner du ingen skillnad är det en annan femma. Kontrollera så din remotevajer är ordentligt spänd, så du inte missar ett läge.
 
Fråga angående FOX dämpare
Jag har en Fox 32 Float Performanc Fit4 100mm med tre lägen, och i det låsta läget är den helt stel. Och då menar jag helt stel. Går inte att trycka ner alls.
 
Fråga angående FOX dämpare
Jag får vända mig till cykelhandlaren jag har köpt cykeln av i detta ärende och se om det går att lösa för gaffeln låser sig ej, utan alla lägen oavsett justering enligt "tuning guide" har i princip samma dämpning.
 
Tillbaka
Topp