Front rack till Scott Speedster gravel

Redbull

Medlem
Front rack till Scott Speedster gravel
Vilken front rack tror ni fungerar bäst till min Scott speedster gravel, tyvärr har den inga fästpunkter på utsidan av gaffeln.
IMG_7095.webp
 
Front rack till Scott Speedster gravel
Finns väl inte så mycket att välja på tyvärr. Vad vill du lasta? Paket? Sidoväskor? En drybag?

Thule och Topeak har varianter som kläms på men Topeak rekommenderas inte för kolfibergaffel



Elkhorn kanske? Vet inte om det är rekommenderat eller ens går att sätta i skruvarna där du har skärmarna eller om OMM har monteringssats med klämmor runt gaffeln men nertill sitter den på axeln: https://oldmanmountain.com/product/elkhorn-bike-rack/

Alternativt är något som sitter på styret, t.ex. Jack the bike rack.
 
Front rack till Scott Speedster gravel
Jag har en Old Man Mountain Divide på min Speedster. Har funkat bra. Elkhorn är bättre som pakethållare; divide bättre för sidoväskor.

TetraPak rekommenderas inte på kolfibergafflar tyvärr, men Old Man Mountain-grejerna funkar eftersom merparten av belastningen hamnar i hjulet, inte i gaffeln.
 
Front rack till Scott Speedster gravel
Jag vill dock tillägga att väska framtill har vissa nackdelar jämfört med väska baktill. Om du kör med sidoväskor är det krångligare att lasta i och ur samt att sätta på och av väskorna, jämfört med montering bak.

Med OMM-pakethållaren kan du ju dock prova både fram och bak, så länge du har rätt fästningskit.
 
Front rack till Scott Speedster gravel
För dagligt bruk rekommenderar jag låg bred korg (typ wald), det är jäkligt skönt att ha sin rigga där eller kunna slänga ner ett paket. Vill man så sätter man en kort på en pakethållare enligt ovan så får man flexibiliteten. Men bara pakethållare är kanske inte bästa lösningen om man bara skall lasta småsaker, typ "väska till och från jobbet"
 

Köp & Sälj

Tillbaka
Topp