Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Grym film, måste göra min egen. Hur stort minneskort behövs för i timme?
pean skrev:
-------------------------------------------------------
> Förstår inte varför det kom snö igen, men det
> gjorde det. Jag har inte så långt att cykla och
> det är mest raka vägen:
Omkullsprungen i låg fart vid korsningen av Hornsgatan. Pundaren (ja, det är väl alla Södermalmsbor) sneddade tvärsöver hela korsningen. Det där med huva verkar vara riktigt praktiskt, då behöver man inte bry sig om omvärlden tränger sig på.
SuperApe skrev:
-------------------------------------------------------
> Grym film, måste göra min egen. Hur stort
> minneskort behövs för i timme?
Med min hjälmkamera så ger 1GB en timme, med 30 fps och 640x480.
Tänkte precis dokumentera min pendlarväg någon morgon här nu. Som en rolig grej mest.
Kul att andra är inne på samma spår. Denna tråd kan kanske snart få en helt ny dimension : )
bruse skrev:
-------------------------------------------------------
> Omkullsprungen i låg fart vid korsningen av
> Hornsgatan. Pundaren (ja, det är väl alla
> Södermalmsbor) sneddade tvärsöver hela
> korsningen. Det där med huva verkar vara riktigt
> praktiskt, då behöver man inte bry sig om
> omvärlden tränger sig på.
Han såg faktiskt riktig pundig ut och förstod förmodligen inte vad du sa trots att du var mycket tydlig (jävla idiot typ). Jag var extra uppmärksam resten av min promenad mot centralen så om inte annat fick utskällningen effekt på mig i alla fall. Det är verkligen sjukt mycket pendlare ute vid den tiden, imponerande för en lantis som mig.
pean skrev:
-------------------------------------------------------
> Äh, vem behöver hjälmkameror! Jag spände helt
> enkelt bara fast min pocketkamera på styret och
> körde. Stabilt!
Ja, jag har en sån och tänkte testa det också. Men jag fegar, för tanken på att vurpa och demolera kameran var inte så trevlig. Den kostade ändå drygt två lappar, och det har jag inte råd att ersätta på ett långt tag.
mismisimos skrev:
-------------------------------------------------------
> bruse skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Omkullsprungen i låg fart vid korsningen av
> > Hornsgatan. Pundaren (ja, det är väl alla
> > Södermalmsbor) sneddade tvärsöver hela
> > korsningen. Det där med huva verkar vara
> riktigt
> > praktiskt, då behöver man inte bry sig om
> > omvärlden tränger sig på.
>
> Han såg faktiskt riktig pundig ut och förstod
> förmodligen inte vad du sa trots att du var
> mycket tydlig (jävla idiot typ). Jag var extra
> uppmärksam resten av min promenad mot centralen
> så om inte annat fick utskällningen effekt på
> mig i alla fall. Det är verkligen sjukt mycket
> pendlare ute vid den tiden, imponerande för en
> lantis som mig.
Så jag gav intryck tycker du? Gillar att imponera på tjejer från landet.
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> pean skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Äh, vem behöver hjälmkameror! Jag spände
> helt
> > enkelt bara fast min pocketkamera på styret
> och
> > körde. Stabilt!
>
> Ja, jag har en sån och tänkte testa det också.
> Men jag fegar, för tanken på att vurpa och
> demolera kameran var inte så trevlig. Den kostade
> ändå drygt två lappar, och det har jag inte
> råd att ersätta på ett långt tag.
Man ska inte ha grejer man inte har råd att slö sönder. Vad tror du händer med en hjälmkamera när du drar på huvudet?
27 km i lätt duggregn, hyggligt skönt faktiskt. Fick lite draghjälp upp på Tranebergsbron av en hybridpendlare, men tappade den tiden och lite till på omotiverat många rödljus. 67 minuter.
Bor centralt i Oslo i en lägenhet. På min innergård finns cykelställ och för att komma in på gården behövs nyckel. Så är det väl för det mesta.
Därför blev jag sjukt förvånad och förbannad över att finna min pendlarcykel under en annan cykel i morse. Någon av mina grannar, eller vänner till grannar, hade slängt en damcykel på min cykel så att framdäcket punkterades.
pean skrev:
-------------------------------------------------------
> geologen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > pean skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Äh, vem behöver hjälmkameror! Jag spände
> > helt
> > > enkelt bara fast min pocketkamera på styret
> > och
> > > körde. Stabilt!
> >
> > Ja, jag har en sån och tänkte testa det
> också.
> > Men jag fegar, för tanken på att vurpa och
> > demolera kameran var inte så trevlig. Den
> kostade
> > ändå drygt två lappar, och det har jag inte
> > råd att ersätta på ett långt tag.
>
>
> Man ska inte ha grejer man inte har råd att slö
> sönder. Vad tror du händer med en hjälmkamera
> när du drar på huvudet?
Om det är den hjälmkamera jag tror det är, så tål den garanterat betydligt mer än min digitalkompakt.
Kom iväg vid 7, perfekt tid. Inte så många idiotcyklister och söderpundare ute. Smärtfritt emd andra ord. Fast jag har jävligt ont efter gårdagens påsprigning. Ska köpa basebollträ eller nåt å slå mig fri.
Se dig för i stället så slipper du sitta för misshandel vetja! Eller få stryk av en pundare. Vet inte vilket som är värst riktigt....
bruse skrev:
-------------------------------------------------------
> Kom iväg vid 7, perfekt tid. Inte så många
> idiotcyklister och söderpundare ute. Smärtfritt
> emd andra ord. Fast jag har jävligt ont efter
> gårdagens påsprigning. Ska köpa basebollträ
> eller nåt å slå mig fri.
Pendlarrapport Traneberg-Järfälla: Ok vind. Tyvärr röd våg på fler ställen än normalt vilket sinkade en del. Ser dock fram emot att cykla hem senare ;-).
SuperApe skrev:
-------------------------------------------------------
> Se dig för i stället så slipper du sitta för
> misshandel vetja! Eller få stryk av en pundare.
> Vet inte vilket som är värst riktigt....
Jag hittade den här på ett annat forum jag hänger på - lyckopiller.org;
Är det nån härifrån som råkade illa ut?
--------------------------------------------------------------------------
080409 09:21 Sonny skrev:
*****************************************
> ...Jvla cklistsre - ja ba skule te Jonny å fxa silen, då ba han ba m svartklädena å ånglokväskn
> mitt korsnningn Horngattan
> FAAN - rakt på typ!!!omg skaki som faan - nån sm har?
> jvlen skrek&grma ba för han ramla!?!....
...nu tycker jag livet är lite väl hårt mot stackars Bruse. Pundar nedsprungen är fan inte kul. Låt det inte komma åt dig Bruse...upp med hakan och humöret.
Ställer samma fråga om å om igen: vad har gående ute i cykelbanorna eller ute i vägbanan att göra? Gäller inte trafikregler för alla, gående, cyklister, bilister osv?
Kan säga att det inte är så jävla kul å ha s ont att jag får käka trippla värktabletter för att kunna sova. Men skoja på ni. Skitkul. Det började bli bättre efter 8 månader, nu är jag tillbaka 3-4 månader.
Ska köpa den, tack för tipset. Läste den länkade intervjun, å det är precis så jag känner det. Alla skyller ifrån sig. Mitt fel igår var att jag försökte väja undan när han kom älgande mot mig. Skulle siktat på hans sälhenor istället.
JLarsson skrev:
-------------------------------------------------------
> bruse skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > å det är precis så jag
> > känner det. Alla skyller ifrån sig.
>
> :D
>
> Edit: Ärligt talat har jag gett upp
> pendlingsförsöken på snabbcykel. Har en
> 32-kiloshoj från 1943. Slipper å andra sidan
> Götgatan.
Hm, får väl börja med Katarinavägen + Renstiernasgata + Ringvägen igen. Den är längre, och mer backar, men tar lika lång tid som raka vägen genom Götgatan. Den vägen är det bara bilar, de flänger ju inte omkring om lealösa lovikavantar.
God morgon!
Start 05:56, -2°C, vindstilla, snön ligger vit och fin överallt utom på vägen.... MTB´n försedd med 1" mönstrade (nåja!) slicks, nya cykelbyxor + jacka, ny sadel monterad. Kan det bli bättre start på dagen?
30km till jobbet på 1:01, helt i sin ordning!
Fantastiskt, äntligen lite bättre väder. Höjde sadeln en centimeter och det kändes lite högt i början men jag tog nytt pers till jobbet och det känns som cyklingen har gått över från rehab till motion. Snitt 25 km/t i helt vindstilla och solsken.
Kämpade ganska lång tid för att komma ikapp en kille i reflexjacka och en riktigt snygg scottcykel med dämpare. tog honom vid ett trafikljus på Solnavägen sedan undrar jag om han inte svängde in vid Karolinska. Tror faktiskt inte att jag blev omcyklad idag.
Hur tusan gör ni när en busslast SL-pendlare släppts av precis och blockerar hela cykelbanan? När man kommer bakifrån dessutom?
Sick-sackade mellan de bakersta men sedan blev det för trångt så jag körde ringklockan ett par gånger. Detta fick till uttryck att alla som gick på vänster sida av vägen bytte till höger och vise versa. Ipod-människorna gick kvar mitt i vägen eftersom de inte hade hört något...
Stor trottoar-kantsten i vägbanan. Upptäcker den försent. SKRRIIIIIIIIIIIIIIITCHHHHHHHH..... fastnar mellan motorn och vägbanan och river upp frontspoiler och oljetråget (och gud vet vad mer där under).... pissar ut all motorolja på ca 10 sek över hela vägen.
Suck -> Försäkringsbolag -> bärgare -> pundarpendeltåg från Södertälje.
fastforward skrev:
-------------------------------------------------------
> Hur tusan gör ni när en busslast SL-pendlare
> släppts av precis och blockerar hela cykelbanan?
> När man kommer bakifrån dessutom?
Plingar och saktar ner. Bara för att är felplacerade brukar jag inte bli vansinnig för det. Finns ju viktigare saker att uppröras över