weldion
Aktiv medlem
Hör upp, cykel i media-tråden
Falu-cyklist knep SM-silver framför proffsen: ”Största man kan göra”
Centimeter från guld: ”Riktigt surt.”
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Tyvärr sämsta tänkbara utfall.![]()
Igen en människa ("cyklist") som blivit påkörd av ett objekt ("personbil"). De där bilarna borde få en ansvarig människa som framför dem, men men...![]()
Cyklist påkörd i Skellefteå – allvarligt skadad
En cyklist har först till sjukhus efter att ha blivit påkörd av en personbil i Skellefteå under onsdagsmorgonen.www.svt.se
Men det viktigaste verkar vara ” stora störningar i trafiken ”![]()
Vet ej. Enligt notis på polisen.se blev polis och ambulans kallad korsningen Kungsgatan/Sveavägen.Återigen högersväng?
Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.Beklagar![]()
Kvinna död efter olycka i centrala Stockholm
Senaste nytt • Snabba nyheter från Aftonbladetwww.aftonbladet.se
![]()
Man kan ju undra varför, när det enligt nyheterna är lastbilen som krockat med cyklisten?Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.
Det får dom inte, det bullrar för mktNej fy fan nu är det dags att förbjuda tung trafik i innerstan. Jag är helt seriös. Låt dom köra på natten.
Skall inte behövas, med modern teknik på lastbilarna o sunt förnuft på människorna runt om kring så skall det inte behöva hända.Man kan ju undra varför, när det enligt nyheterna är lastbilen som krockat med cyklisten?
Nej fy fan nu är det dags att förbjuda tung trafik i innerstan. Jag är helt seriös. Låt dom köra på natten.
Det är ju redan mycket som sker under natten som bullrar. Har för mig att sophämtning sker under natten tex? Och för att inte tala om snöplogar med mera, nattklubbar, restauranger osv.Det får dom inte, det bullrar för mkt
De måste upprätta en anmälan för att kunna utreda det hela, så det där betyder egentligen ingenting i nuläget.Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.
Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.Det får dom inte, det bullrar för mkt
Köper du en Volvo-buss för stadstrafik tillverkas den i Egypten!Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.
Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.
Det finns väl redan för åtminstone stadens egna leveranser till Gamla StanDå kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också.
Menar du att ni inte i stort sett helt gått över till el för stadstrafiken i Stockholm redan? Här är det bara de långa linjerna i express/stombusstrafik som inte är el, men många är åtminstone hybrider vilket också gör sitt för bullret.Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.