weldion
Aktiv medlem
Hör upp, cykel i media-tråden
Falu-cyklist knep SM-silver framför proffsen: ”Största man kan göra”
Centimeter från guld: ”Riktigt surt.”
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Tyvärr sämsta tänkbara utfall.![]()
Igen en människa ("cyklist") som blivit påkörd av ett objekt ("personbil"). De där bilarna borde få en ansvarig människa som framför dem, men men...![]()
Cyklist påkörd i Skellefteå – allvarligt skadad
En cyklist har först till sjukhus efter att ha blivit påkörd av en personbil i Skellefteå under onsdagsmorgonen.www.svt.se
Men det viktigaste verkar vara ” stora störningar i trafiken ”![]()
Vet ej. Enligt notis på polisen.se blev polis och ambulans kallad korsningen Kungsgatan/Sveavägen.Återigen högersväng?
Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.Beklagar![]()
Kvinna död efter olycka i centrala Stockholm
Senaste nytt • Snabba nyheter från Aftonbladetwww.aftonbladet.se
![]()
Man kan ju undra varför, när det enligt nyheterna är lastbilen som krockat med cyklisten?Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.
Det får dom inte, det bullrar för mktNej fy fan nu är det dags att förbjuda tung trafik i innerstan. Jag är helt seriös. Låt dom köra på natten.
Skall inte behövas, med modern teknik på lastbilarna o sunt förnuft på människorna runt om kring så skall det inte behöva hända.Man kan ju undra varför, när det enligt nyheterna är lastbilen som krockat med cyklisten?
Nej fy fan nu är det dags att förbjuda tung trafik i innerstan. Jag är helt seriös. Låt dom köra på natten.
Det är ju redan mycket som sker under natten som bullrar. Har för mig att sophämtning sker under natten tex? Och för att inte tala om snöplogar med mera, nattklubbar, restauranger osv.Det får dom inte, det bullrar för mkt
De måste upprätta en anmälan för att kunna utreda det hela, så det där betyder egentligen ingenting i nuläget.Enligt Expressen är föraren misstänkt för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.
Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.Det får dom inte, det bullrar för mkt
Köper du en Volvo-buss för stadstrafik tillverkas den i Egypten!Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.
Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.
Det finns väl redan för åtminstone stadens egna leveranser till Gamla StanDå kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också.
Menar du att ni inte i stort sett helt gått över till el för stadstrafiken i Stockholm redan? Här är det bara de långa linjerna i express/stombusstrafik som inte är el, men många är åtminstone hybrider vilket också gör sitt för bullret.Då kan man ju slå två flugor i en smäll och förbjuda diesellastbilar i innerstaden också. Vi tillverkar faktiskt både eldrivna lastbilar och bussar i det här landet. Vilket inga stockholmspolitiker verkar veta om med tanke på vilka bussar som köps in till SL.
Att de inte gått över till elbussar m m i Stockholm beror väl på att stockholmarna inte är så smarta?Menar du att ni inte i stort sett helt gått över till el för stadstrafiken i Stockholm redan? Här är det bara de långa linjerna i express/stombusstrafik som inte är el, men många är åtminstone hybrider vilket också gör sitt för bullret.
Rent krasst beror det på långa upphandlingar uppdelade på ett antal mindre områden. Innerstadens bussar ska bli nära på helt eldrivna från och med kommande årskift (ny upphandling träder i kraft då) men t.ex. Nordost hela vägen mot Norrtälje har en gällande upphandling som gäller till 2032, och inget krav på eldrift i den.Att de inte gått över till elbussar m m i Stockholm beror väl på att stockholmarna inte är så smarta?
Det var ju i alla fall så en f d landshövding uttryckte det.
Eller minns jag lite fel nu?
Betalvägg (i händelse av att du inte noterat det).![]()
INSÄNDARE: Vätternrundan har själva trängt in sig ett hörn
Återigen har debatten om Vätternrundans Sub-grupper blossat upp. Och ingen är förvånad.Känslan är att arrangören själva trängt in sig ett hörn som de...www.mvt.se
Aldrig sett nån elbuss i stockholm. Här rullar fullt med nya tyska dieselbussar.Menar du att ni inte i stort sett helt gått över till el för stadstrafiken i Stockholm redan? Här är det bara de långa linjerna i express/stombusstrafik som inte är el, men många är åtminstone hybrider vilket också gör sitt för bullret.
Kostar två (2) kronor.Betalvägg (i händelse av att du inte noterat det).
Menar du att ni inte i stort sett helt gått över till el för stadstrafiken i Stockholm redan? Här är det bara de långa linjerna i express/stombusstrafik som inte är el, men många är åtminstone hybrider vilket också gör sitt för bullret.
![]()
Ny studie: Detta är gemensamt för de flesta dödsolyckor med elsparkcykel
Majoriteten av dödsolyckor på elsparkcyklar sker med privata fordon – inte hyrda. Det framkommer i en ny stor studie om cykelolyckor. – Resultatet var även lite förvånande när vi tittade på alkohol, berättar Marco Dozza, professor vid Chalmers tekniska högskola som lett studien.www.svt.se
Voiarna verkar ju faktiskt, efter några iterationer, ha blivit relativt bra och stabila byggen jämfört med det mesta som folk köpt själva."Kanske finns det en typ av profil som oftare köper en egen elsparkcykel och som av någon anledning väljer att använda den när de är berusade"
Jupp. Jag som Voi-terrorist kan ju utan problem rulla till jobbet, rulla till en spontan AW, och sen bara gå därifrån om jag vill.
Det är entreprenören som har vunnit upphandlingen som äger bussarna, och det är de krav på drift (om sådant finns) i upphandlingen som gäller. Entreprenören köper inte nya bussar om de inte tvingas, så byte till nya bussar sker främst när upphandlingskontrakten går ut. Till årskiftet så träder en ny upphandling för innerstaden i drift, och ett av kraven där är full eldrift från dag 1. Först då sker bytet i innerstan till eldrift. I ytterstad och förorter, mest i nordväst, körs en del bussar på el redan nu.SL har 360 elbussar. De var lite sent men det borde snabbt blir fler när gamla bussar ersätts.
Finns både i förorterna och i innerstan.Aldrig sett nån elbuss i stockholm. Här rullar fullt med nya tyska dieselbussar.