RR
Packat och klar kvällen innan så egentligen bara å äta, på med kläder och dra iväg. Tack och lov låg ett par lite ljusare glajjor i hjälmen annars hade det blivit mörkt då de gula och klara extraglasen hade ramlat ut foodpouchen när cykeln lastades i bilen. Det regnade men hade hellånga skärmar dock utan kompislapp men tänkte väl att det bara är pedalvirituoser som kommer lämna mig efter någon minut.
Vi var 8 glada som rullade iväg och strax var det 4 framför mig som tryckte på, en släppte för att vänta in ngn bakom och jag kände att det gick aningens för fort för dagsformen, men jag var ju inte sist :) .
Det visade sig att Fredrik och Karin ville hålla samma tempo så jag slog följe med dem och tillsammans fick vi en trevlit runda hela vägen in till mål.
Det var regn och inte jättevarmt dock så var det behagligt fram till första kontrollen i übervackra Gysinge efter ca 80 km. Dock var den korta färden på väg 56 inte rolig alls med en del bilar som ville kramas i trafiken. Vi fikade, stämplade och plötsligt ramlade en till in på kontrollen. Han hade lampstrul, men var snabb i kontrollen och drog lite innan oss. Sedan vart det kallt i början innan värmen innanför jackan byggts upp igen.Men vi matade på till strax före Näs Bruk där en skenade stoooor "Get" (happykorrekt benämning av Häst) sprang rakt emot oss. Han såg lite vild ut så vi vart lite små rädda faktiskt, men snäll pålle vek av strax framför oss och sprang i halvcirkel runt oss och upp på vägen och försvann.
Vi försökte få lite kontakt med lokalbefolkningen men de var väldigt tveksamma till cyklande galningarna. Plötsligt uppenbarar sig en man från en lite sunkigare gård och börjar cykla efter hästen.
Vi rullade vidare till stämplingscampingen som fått lite varningens ord vid start. Men de var trevliga och fixade fram en kopp kaffe, undertecknad fick med glada tillrop en Babykaffe, jag kallar det restaurangkaffe 50/50 mjölk/kaffe.
Stärkta tog vi sikte på Räkmackan i Norberg, regnet hade redan avtagit mer eller mindre.
Det rullade på bra men krafterna började tryta lite på oss innan Norberg.
Räk och vegomacka inmundigades och det var välkommet stopp för kroppen.
Stärkta tog vi sikte på staden med silvret och det rullade på bra. I sala tog vi ett teamsnack och vi hittade fram till OKQ8 för välbehövlig magsäcksutfyllnad då det var sista stället för sådant innan Uppsala, och lite klädjusteringar. Nu vart det rätt mörkt så lampor och reflexkläder på för färd ut i mörkret. Det rullade på fint i motvinden men denna dag kännde jag mig lite starkare så försökte lägga beslag på första platsen så mycket som möjligt. JAg försökte hålla humöret uppe genom att ge tids och sträckangevelser, hoppas det hjälpte :)
Och så, plötsligt, njaaaa, efter evigheter, började vi skymta ljuset från Uppsala.
Vi rullade in 22:50-isch på 14h:47min vilket var helt ok tid.
Hade lite ryck i benen som ville trampa på snabbare men det var så mycket roligare att vara en trio och det var värt det.
Stoort tack Fredrik och Karin för en väldigt trevlig runda. Det var blött, vackert, såg en giraff, käkade gott, konverserade om PBP-erfarenheter och vinterbad samt lite annat. trotts fukten så inte väldigt hög misärpoång ändå, fast merinounderställströjan hade nog varit skönare på kroppen än i bagageluckan.