Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Stackars dig ;) låter väldigt otrevligt.Jag skulle vilja cykla denna. Men ska visst vara i Frankrike och dricka vin då...
Nästa år kanske!
Eh, häng med nu Oscar å jag tar med extra slang till oss båda ?? Behöver inte snitta 30som förra helgen, jag nös och fick mindre ryggskott nu hehe så siktar på lugn körning kanske runt 25-27 i snitt.Fick nog av punka i helgen. Siktar mot Täby 14/5. Den har jag inte kört.
Lysande reklam för att inte bosätta sig i den stan!Viss skillnad på skolavslutning och uppåt 100.000 människor på en ganska begränsad yta. Men som sagt, ni kommer mest behöva väja för resterna i form av glaskross och annat.
Visa bilaga 552329
Slänger också på ett dynamohjul.Siktar på att köra på lördag. Kan vara klokt att hålla koll på glaskross i centrala Gävle också, speciellt på Norra Strandgatan och cykelbanan längs med Västra vägen (i utkanten av det som heter Stadsträdgården på kartan). Blir längre tid i mörker än när jag körde sist också, lutar åt cykeln med dynamohjul.
Jepp, avslag blev det.Ska man gissa på att han får avslag?
F.ö. vore det enklaste ju att bara ignorera den där pajasen.
räcker med dynamo på framhjulet annars :) nää inte jag heller ännuHar inget hjulpar med dynamo men plockar med en powerbank och dubbla lamppar. ?
Inte koll på när ni räknar köra igenom Uppsala. Men när jag körde senast var vi där under natten. Rutten var då dragen längs stora bilvägar. Då det var natt så var det inga problem. Skulle gissa att få av studenterna vandrar längs de stora bilvägarna och därmed lämnar få flaskor på dem. Det var dock några år sedan jag cyklade. Så inte koll på ruttdragningen genom Uppsala idag.Blir dubbla batterilampor och några extra batterier.
Frågan är om man ändå ska ha kvar skärmarna mot allt glassprut.
Värre än att köra genom Kosta glasbruk
var ett skämt....Inte koll på när ni räknar köra igenom Uppsala. Men när jag körde senast var vi där under natten. Rutten var då dragen längs stora bilvägar. Då det var natt så var det inga problem. Skulle gissa att få av studenterna vandrar längs de stora bilvägarna och därmed lämnar få flaskor på dem. Det var dock några år sedan jag cyklade. Så inte koll på ruttdragningen genom Uppsala idag.
www.uppsala.se
Som alltid, gå ut på max och däcka i en busskur?Den där vinden ger ju anledning till att stå på ordentligt i början för att hinna så långt norrut som möjligt innan den vänder.
Låter som du fattat det här med rando.Som alltid, gå ut på max och däcka i en busskur?
Har för mig att vi för ett antal år sen kom till slutsatsen att sida-med var den värsta vinden. Kanske är det som arrangören tagit fasta på vid vindbeställningen!?WTF?! Medvind ut och in, bara lite motvind efter Uppsala och in mot Gävle. Ska detta föreställa rando? Det beryktade uppsalaglaset kanske jämnar ut misären lite.
Lycka till alla som cyklar i valborgsnatten!
Ja detta var ju festligt. anmälan borde varit stängd i går kl 21.Börjar ju bli ett gäng som är anmälda nu, blir ju festligt detta
Stod 30 timmar innan start i specifikationen för loppet (säkert kopierat från tidigare upplaga). Jag har nu stängt anmälan.Ja detta var ju festligt. anmälan borde varit stängd i går kl 21.
Det var blank men jag skrev nyss in 30 :)Stod 30 timmar innan start i specifikationen för loppet (säkert kopierat från tidigare upplaga). Jag har nu stängt anmälan.
Det beror nog på när ni kommer på morgonen. Städningen börjar tidigt och brukar vara klar vid ca kl 9-10.Blir det nervöst kör vi bara kungsgatan på tillbakavägen med och ansluter till spåret över kungsängsbron men rimligtvis borde väl kvastbilen varit framme och städat lite innan också? Eftermälet av ett jätteparty är ju en sevärdhet i sig, speciellt ett som kidsen inte fått ha på 2 år. Ser inte Slottsparken ut som rena Borodino på söndag blir jag nästan lite besviken
Jag fick ändrade planer som öppnade upp för att cykla. Slängde in en anmälan vid lunchtid idag. Hoppas att det funkar ?Ja detta var ju festligt. anmälan borde varit stängd i går kl 21.
Letade lite nattöppet i Gävle.Ser att kontrollen i Gävle är här. Där kan man så klart göra en fotostämpling, men inte mycket annat.
Visa bilaga 552464
Vi brukar normalt stanna på Circle K i Hagaström när man har lämnat Gävle:
Visa bilaga 552465
jodå :)Jag fick ändrade planer som öppnade upp för att cykla. Slängde in en anmälan vid lunchtid idag. Hoppas att det funkar ?
Max, i Gävle, en lördagsnatt, osså Valborg på det.Letade lite nattöppet i Gävle.
Det finns en Max som ligger här https://www.google.se/maps/dir/60.6737502,17.1460438/MAX+Burgers,+Norra+Kungsgatan+45,+803+23+Gävle/@60.6757312,17.1347356,15z/data=!4m9!4m8!1m0!1m5!1m1!1s0x4660c66eddadd5f5:0x6d8fc1642743e15c!2m2!1d17.136983!2d60.6808492!3e1
Visa bilaga 552562
De stänger kl 04.00 natten mellan lör/sön.
Det verkar vara ca 177 km dit från start, vilket betyder ett totalsnitt på ca 25.5 km/h för att komma dit innan de låser dörrarna. Det kanske kan vara en morot för vissa ? ??
Det blir en avvikelse från rutten på ca 2x1000 meter, men det kan det kanske vara värt.
Lycka till alla som kör i Valborgsnatten!
Blir nog nästan värre än motorburna ungdomen i Björklinge.Max, i Gävle, en lördagsnatt, osså Valborg på det.
Låter … mysigt?
Edit: kan ni undvika, så gör det. Kommer vara överförfriskning deluxe där.
jag lär inte komma fram i tid dit ändå :)Max, i Gävle, en lördagsnatt, osså Valborg på det.
Låter … mysigt?
Edit: kan ni undvika, så gör det. Kommer vara överförfriskning deluxe där.