Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Nu kör man ju inte med slang sedan hedenhös men OM är (var) det enligt min ringa erfarenhet bättre att köpa ett antal små tuber med solution därför att en öppen tub hinner torka ut mellan användning.bra miljötänk där. släng och köp nytt:(
på en av mina cyklar sitter ena originalslangen från 1968 kvar. den har väl en 5-6 lagningar.
gammeldags lösningsmedelsbaserat kontaktlim kan tänkas fungera som nödlösning om man tar det väldigt väldigt tunt. moderna kontaktlim knappast.
så det vettiga för ts är att sätta i en annan slang så länge och beställa solution från tüsken. de säljer vetttigt stora tuber.
absolut, men det gäller ffa små tuber. de stora t ex 50g håller ett antal år även öppnade. bra hemmavid.Nu kör man ju inte med slang sedan hedenhös men OM är (var) det enligt min ringa erfarenhet bättre att köpa ett antal små tuber med solution därför att en öppen tub hinner torka ut mellan användning.
Jag brukar nöja mig med en reservslang med på turen, funkar för det mesta för mig, så länge reservslangen är hel och jag inte råkar ute för fler än en punka. Ska se vad jag kan hitta för solution hos tyskarna.gummilagning lär inte vulka, inte heller karlssons klister.
50 g solution tub från tip top håller som sagt i åratal, torkar inte in särskilt även om den är öppnad. kostar inte många euro när man ändå handlar från tysken. gäller också lagningslappar i hundrapack. ligger i kartor om fem som man kan dela ut till behövande cykelkompisar.
småtuber för turen förstås nödvändiga, men håll koll på dem!
Jag har fått limmet att fungera längre genom att förvara den öppnade tuben i kylen.Har köpt lagningssatser från Biltema för ca. 40 kr. De innehåller en liten tub med ca. 5 ml solution. Jag har också erfarenheten att så fort solutionstuben har öppnats, så torkar/dunstar limmet.
+1Jag brukar nöja mig med en reservslang med på turen