Kullager till mitt Miche Primatonav

l979

Ny medlem
Kullager till mitt Miche Primatonav
Jag har bara använt mitt nav i drygt fem månader och nu har jag märkt att kullagret på ena sidan är skittrögt. När jag tar bort damskyddet ser allt normalt ut i allafall, rent och snyggt. Kan man köpa nya kullager till de naven?
 
Kullager till mitt Miche Primatonav
Tjena. Nu vet jag itne om du har lager med lösa kulor, eller kapslade nållager eller något sånt, men om du har kullager kan du ju:
Öppna upp navet, rengör kulorna från fett och ta rengör lagerbanorna från fett. Inspektera lagerbanorna för att kolla efter eventuella hack, "småsprickor" eller liknande slitage.. Hacken/sprickorna/vad man vill kalla det kan vara ganska små men ändå kännas. Ser det okej ut kan du ju testa att fetta om och justera lagerspänningen på ett korrekt sätt.
Hellre lite för glapp lagerspänning, än lite för hård.
 
Kullager till mitt Miche Primatonav
pumpa in lite fett först för att se om det hjälper.

jag skulle fö rekommendera att hellre ha lite för hård lagerspänning än lite för lös, om man nu inte kan välja att ha perfekt. om lagret är glappt är det mycket lättare att knäcka axeln.
 
Kullager till mitt Miche Primatonav
Mitt lager låter metalliskt skrapande, men har inte rätt konnycklar för att öppna o kolla navet.
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Topp