Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
För att... det är ett laddningsbart batteri?Varför förväntar du dig att batteriet ska ta emot laddning?
Som säger att det är fulladdat.För att... det är ett laddningsbart batteri?
Som säger att det är fulladdat.
Alltså, varför tror TS att ett fulladdat batteri behöver mer laddning?
Det går inte att felsöka baserat på nuvarande information då det är fullt normalt att ett fulladdat batteri inte tar emot laddning, tydligare beskrivning av problemet behövs, saker behöver mätas innan man kan ge ett råd (eller slita isär batteripacket) som inte är en fullständig gissning ...
Det sitter en hel del inbyggd intelligens i både batteriet, laddaren och i cykeldatorn just nu vet vi inte ens i vilken del det eventuellt finns ett fel.
Tack så mycket för hjälpen! Det började ryka igår när jag kopplade in det igen och slog på strömmen och trampade. Slutade ryka efter ca 10 minuter. Lade batteriet i en metallbehållare utomhus där det legat i ca 20 timmar nu, någon risk med att hantera det nu tro? Tänkte visa det för ett företag som reparerar batterier.Så batteriet tar emot laddning men har reducerad kapacitet. Det är utslitet, byt eller kolla enligt tidigare post om möjlighet att renovera, då kvalitén ofta är skakig på såna här no name batterier tror jag du får ett bättre batteri med det senare alternativet, dessutom lär de verifiera att batteriet faktiskt är slut innan ombyggnad (gissar jag) så slipper du kolla upp det själv.
Om du laddar det fullt och mäter spänningen i batteriet så bör den ligga enligt spec på t.ex 36v (gissar, men det lär vara ett 24,36 eller 48 volt) om du sedan kör batteriet tills det är slut så kommer spänningen ha sjunkit om du mäter igen.
Ett pålitligare sätt att mäta är att koppla in en ström mätare (ampere mätare) i serie med motorn, om strömmen faller hastigt när du utsätter batteriet för belastning så är det ett tydligt tecken på att batteriet är slut, men det är lite knöligare att koppla in sig i serie, belasta och mäta samtidigt.
Det finns färdiga batteri testare att köpa, de har egentligen bara ett biffigt effektmotstånd i sig seriekopplade med en ampere mätare men jag tror det kan bli omotiverat dyrt.
Var väldigt försiktig om du meckar med batteriet.
Lithium batterier går inte att släcka med vatten. Normalt krävs sand att kväva bandhärden med samt en pulversläckare att förhindra vidare spridning, till ett batteri i den storleken skulle jag rekommendera mer än en hink med sand, snarare 2-3.
Tack för ditt svar! Jag tar med det imorgon till batterireparatören för översyn. Såg att det finns Samsung-batterier i samma storlek, volt etc som mina att köpa. Får se hur stort jobb det är att byta ut dem bara och om det är värt det eller om jag ska köpa t ex ett flaskbatteri och koppla in det istället.Det är alltid riskfyllt att hantera batterier, nu har dessutom redan något gått fel eftersom det började ryka om det.
Metallhink är bra då den inte brinner, den är däremot dålig då den leder ström och kan spä på problemet. Ska du transportera det någonstans föreslår jag en keramisk behållare med lock, tänk blomkruka, leder inte ström, isolerar väldigt bra om det skulle börja brinna på allvar.
Tro inte att det är säkert bara för att det rykt lite om packet, det kan vara en eller två celler, du har många kvar med okänd mängd energi.