Mekhjälp !

linkan110

Aktiv medlem
Mekhjälp !
tjena !

håller på att bygga ihop en gammal cannodale "killerV900" från början av 90-talet.

har stött på problem, när jag skulle sätta i vevlagret så var det för stort ?

så om någon kan hjälpa mig så är jag väldigt tacksam !


mvh/
mattias
 
Mekhjälp !
På vilket sätt vill du ha hjälp? Om vevlagret är för stort så går det väl helt enkelt inte att montera.

Vad är det för lager du har försökt montera? Jag förmodar att Cannondale har brittisk vevlagergänga, så om du försöker montera ett lager med italiensk gänga så kommer det inte att passa. Några andra varianter har jag svårt att tro att du kan ha stött på.

Kolla tabellen här, så kanske du kan mäta dig till vad du har för prylar:
http://www.sheldonbrown.com/gloss_bo-z.html#bottom
 
Mekhjälp !
oj förstod inte att jag förklara så dåligt...fatta inget själv nu !

jag köpte ett shimano lager på CC BB-ES25 70-113 och passande acera vevparti !

gängorna i cykeln e lite dåliga, så man kan kanske gänga om så dom passar shimanolagret ? elr är det en dålig idé ?


/mattias
 
Mekhjälp !
Var det detta vevlager du köpte alltså? http://cyclecomponents.com/2/sv/art...ink-v2-4/shimano-bb-es25-vevlager-70-113.html

Verkar inte bättre än att du köpt ett lager med italiensk gänga (därav 70mm lagervidd, istället för 68mm). Alltså måste du ha ett annat vevlager, t.ex. http://cyclecomponents.com/1/sv/art...k-v2-2/shimano-bb-es50_51-deore-vevlager.html med reservation för att jag inte vet vilken axellängd du behöver.

Tror inte det är någon bra ide att gänga om ramen, är nog både bättre och billigare att köpa rätt lager.
 
Mekhjälp !
okej ! tror jag faktiskt mätte ramen till 68mm och sen när jag kollade med lagret under så fanns det nog ett par millimeter över! då tackar jag ! problemet är nog löst !

/mattias
 
Tillbaka
Topp