Mtb däck.

Mtb däck.
2.1 känns lite magert, satsa på 2.25-2.4 är mitt råd.

Själv är jag nöjd med Maxxis Advantage (lite grövre, lite sämre rull, traktor), Maxxis Ardent (lite mindre grovt, bra rull, bra grepp, kompromissdäck) och Schwalbe Racing Ralph (minst grovt, lättrullat men lite sladdrigt med lågt tryck, mer för finstig) samtliga 2.25. Slanglöst i samtliga of course.

Är inte däcktrådarna på läsvärt lite ålderstigna?
 
Mtb däck.
Håller med om att du bör satsa på minst 2.25 tums bredd. Rocket Ron är nog ett bra val men då inte EVO-varianten (440 gram) eftersom de snabbt lär slitas ut. Finns dock i en Performance-variant som väger 510 gram och kostar ca 200 kr mindre per st.
 
Mtb däck.
Ubu skrev:
-------------------------------------------------------
> BJ skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Kör på Schwalbe Rocket Ron 2,25 nu och de ä
> > najs, men ett säkert val är väl annars
> > Continental Mountain/Speed - king!
>
> Inget fel på Speedking men jag skulle säga att
> Ronny är betydligt bättre på att greppa och
> rullar lika bra eller bättre. Gick från
> Speedking 2,35 (som var 2,1 max) till 2,4 Ron Evo.
>
>
> DrGt:
> Har du lyckats köra slut på ett par evo redan?
> Strongt!

Edit/glömde…
Birebiker: Det kan vara lite knepigt att få plats med bredare däck än de som sitter på från start faktiskt.Dels måste dom få plats i ramen såklart, dels måste också kedjan (och bakre väkel wiren) gå fri. Det bästa är att prova med ett lånat hjul, men tänk då på att däckets bredd och höjd varierar beroende på vilken fälg du monterar den på!
 
Tillbaka
Topp