[OT] beredskapslön på jobbet?

STIZZE

Aktiv medlem
[OT] beredskapslön på jobbet?
Min första OT tråd tror jag!

Vi ska eventuellt börja med beredskap 52timmar i veckan utöver 40h ordinarie arbetstid, roterat på ~3½ person, alltså alldeles för få personer egentligen..

Faktorer som spelar in
- 15 sekunders svarstid
- 60min tills problemet skall va löst
- 0min inställningstid
- 5 timmar kvällstid på vardagar, efter 8 ordinarie arbetstimmar
- 13 timmar lördag och söndag

Vad är egentligen en skälig beredskapslön på en sån stor uppoffring? Detta handlar om tider mellan 17:00-22:00 vardagar och 09:00-22:00 på helger. Förslaget är 3000kr eller mindre från företaget, jag själv kan inte se hur jag skulle gå med på detta om jag inte får minst 120kr/h? Det är beredskap, men just eftersom man har 0min i inställningstid betyder det att man inte ens kan lämna lägenheten för att slänga soporna.

Jag vet att beredskap inte innebär aktivt arbete, men bara friheten så pass många timmar och så ofta, gör att det är en enorm uppoffring. Hur vi ska få ihop schemat blir en mardröm då ingen utav oss kan ta hela veckor i taget.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
0 min inställningstid !? Hur fasiken resonerar de då?! Nu är det kanske inte läge att vägra, men det låter ju helt horribelt. Det är ju ingen beredskap, man kan ju likna det vid att du arbetar redan. Full lön!
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
lappen skrev:
-------------------------------------------------------
> 0 min inställningstid !? Hur fasiken resonerar
> de då?! Nu är det kanske inte läge att vägra,
> men det låter ju helt horribelt.

Jag har redan totalvägrat 3000kr per vecka.

> Det är ju ingen beredskap, man kan ju likna det vid att du
> arbetar redan. Full lön!

Bra feedback på reaktion, det stämmer faktiskt.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
STIZZE skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag har redan totalvägrat 3000kr per vecka.
>
Hade jag med gjort! Du blir ju fan livegen ;-(
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Lite konstigt med så kort tid för att nära jobba när man har jour om du nu inte kan jobba med en mobil (som jobbet ska ge dig). Annars låter det rimligt med ett pålägg på 3000 kr i mån om du har en kväll och en helg i mån. Viktigt är vad som händer ifall du behöver jobba undr jourtid? Då bör det rimligen vara mkt högre timlön än under sedvanlig vecka/ vardag. Allt från 100-300% påslag sin vanliga timers och en påbörjad halvtimme eller timme får du lön för även om du jobbar en minut. Allt detta är ju i mitt yrke reglerat inom kollektivavtal= vårdyrke. Har ni kollektivavtal?
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Beror ju lite på vilken bransch du jobbar i också. Men logisk sätt borde det ju räknas som arbetstid och eftersom du har dina vanliga 40 timmar borde det även räknas som övertid, dvs dubbelt betalt mot normal timlön.

Sen som sagt, vad jobbar du med liksom? Vet att konsulter ofta kan råka ut för sådant här sugit, men ofta har dom ju det lite inbakat i timlönen redan, om man säger så...
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Men om jobbet kräver kort svarstid och omedelbar inställelse och vertyg som man inte kan ha med sig på sin fritid( allt utöver mobil) så är det ju vanligt arbete. Jmf med receptionist somkan ha inget att göra på timme men eftersom hon/ han måste vara på plats så är det arbete
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
bollen skrev:
-------------------------------------------------------
> Lite konstigt med så kort tid för att nära
> jobba när man har jour om du nu inte kan jobba
> med en mobil (som jobbet ska ge dig).

Jobbtelefon har jag, men jag kopplar upp mig via min privatdator till jobbets dator så slipper jag åka in, eftersom detta heller inte är ett alternativ med 0min inställningstid.

> Annars låter det rimligt med ett pålägg på 3000 kr i
> mån om du har en kväll och en helg i mån.

Nej det gäller ju tyvärr 5 vardagar och 2 helgdagar på den summan.

> Viktigt är vad som händer ifall du behöver
> jobba undr jourtid? Då bör det rimligen vara mkt
> högre timlön än under sedvanlig vecka/ vardag.
> Allt från 100-300% påslag sin vanliga timers och
> en påbörjad halvtimme eller timme får du lön
> för även om du jobbar en minut.

3000kr ska innehålla 5 timmars arbete, övergår det 5h på en månad(vecka) så går det enligt normal övertid(50-100%obtillägg)

> Allt detta är
> ju i mitt yrke reglerat inom kollektivavtal=
> vårdyrke. Har ni kollektivavtal?

Nej, vi har ju inte det. :\
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
(Hehe, mitt inlägg kom visst aldrig iväg, såg jag nu... Här är det!)

Låter som ett märkligt jobb. Företaget får väl göra som andra, och anställa folk när det behövs för att täcka upp. Funkar inte det får de se över verksamheten och omprioritera.

Det där du beskriver skulle jag aldrig ställa upp på.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
st3ll4n skrev:
-------------------------------------------------------
> Beror ju lite på vilken bransch du jobbar i
> också.

IT-teknisk support kan man väl kalla det. Jag driftar inte vårt centrala system, men snarare kundernas när dom inte klarar av det själva. Endast IT-avdelning(-ar) ringer.

> Men logisk sätt borde det ju räknas som
> arbetstid och eftersom du har dina vanliga 40
> timmar borde det även räknas som övertid, dvs
> dubbelt betalt mot normal timlön.

Ännu ett bra argument.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
bollen skrev:
-------------------------------------------------------
> Men om jobbet kräver kort svarstid och omedelbar
> inställelse och vertyg som man inte kan ha med
> sig på sin fritid( allt utöver mobil) så är
> det ju vanligt arbete. Jmf med receptionist somkan
> ha inget att göra på timme men eftersom hon/ han
> måste vara på plats så är det arbete

Bra argument.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Det borde kosta företaget lika mycket att ha dig i beredskap som att anställa en extra person på de drygt 50 timmar det handlar om. Med en extra anställd skulle det bli 10 beredskapstimmar för alla att dela på per vecka, så med fem arbetsdagar skulle det räcka med ca två timmar per dag, fördelat på hur många ni nu är.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Har du i ditt anställningskontrakt att du ska
> behöva ställa upp på detta, implicit eller
> explicit?

Det ingår i mitt avtal att mina arbetstider är 08:00-17:00 med flex, förutsatt att någon av mina kollegor är på plats denna tid.

Om dessa tider istället schemaläggs i skift så blir det omförhandling av avtalet.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
lappen skrev:
-------------------------------------------------------
> 0 min inställningstid !? Hur fasiken resonerar de då?!

Jour på jobbet. Det är inget ovanligt med det iofs.

>Nu är det kanske inte läge att vägra, men det låter ju helt horribelt. Det är ju ingen beredskap, man kan ju > likna det vid att du arbetar redan. Full lön!

Det är helt rätt att det inte bör kunna ses som beredskap. Men likväl kan/bör det inte liknas vid att man arbetar redan. För det gör man inte så länge det inte något händer.
Jour däremot det skulle jag kalla det.

Vad skiljer jour från beredskap?
"SVAR: Enligt de kollektivavtal förbundet tecknar beskrivs jour som tid du är på arbetet och beredskap tid där du står till arbetsgivarens förfogande utanför arbetsplatsen. Under jourtid kan du inte lämna arbetsplatsen, utan du ska arbeta när något inträffar. Vid beredskap kan du vara någon annanstans än på arbetet, men måste kunna infinna dig till arbete inom en viss tid."


Full lön. Nej det kan man inte räkna med. Man får ett Jourtillägg och om något händer så får man betalt för den tiden. Det lättaste är att titta i sitt kollektivavtal. Där regleras detta eller bör regleras i allfall. Och nu har ni inget. Ja då kan man titta på andra som har det.
 
Senast redigerad av en moderator:
[OT] beredskapslön på jobbet?
Ok men man bör som chef och anställd tänka på att ha jour är en sak = jourersättning och att arbeta på jour tid är en annan sak. Om jouren innebär så pass Stor inkränknig på din fritid att du behöver omedelbar tillgång till verktyg/redskap och så pass kort varsel att du inte ens kan gå och handla/duscha så är det arbete.

Vet inte riktigt hur man reglerar detta utan kollektivavtal men en MBL förandling vore kanske på sin plats
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Det borde kosta företaget lika mycket att ha dig
> i beredskap som att anställa en extra person på
> de drygt 50 timmar det handlar om. Med en extra
> anställd skulle det bli 10 beredskapstimmar för
> alla att dela på per vecka, så med fem
> arbetsdagar skulle det räcka med ca två timmar
> per dag, fördelat på hur många ni nu är.

Det är ett alternativ att ta in nya som går dom tråkiga timmarna, men då ska dom läras upp och det är ett jobb som tar flera månader upp till ett år för att kunna stå på egna ben utan hjälp. Och den upplärningen ska då hända samtidigt som vi är på plats, och vem tar det under tiden.... ja problemen rullar på.

Men just nu diskuteras vi endast beredskap och inga anställningar, för det lär oavsett inte bli aktuellt på ett bra tag.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Ju längre de väntar med att ta in nån, desto svårare blir det. Lika bra att ta in två direkt, så att det avlastar extra mycket.

Jag hade sagt upp mig direkt om jag hade blivit tvingad till nåt sånt.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Ju längre de väntar med att ta in nån, desto
> svårare blir det. Lika bra att ta in två direkt,
> så att det avlastar extra mycket.

Det skulle aldrig hända att vi gick med "extra personal" tyvärr
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Det är ju lite besvärande att ni inte har kollektivavtal, då kan ju företaget i princip göra hur de vill. Jag hade nog tyvärr gått på geologens linje.

Det är ju lite hippt och tufft nuförtiden att jobba på lösa boliner, inte vara med i facket osv, vad är det för dravel osv...men jobbigt när det skiter sig och hamna i den situation du hamnat i :-(

Nu skall man ju inte måla fan på väggen men....
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------

> Jag hade sagt upp mig direkt om jag hade blivit tvingad till nåt sånt.

Ja det är ett alternativ så gott som något. Att säga upp sig.

Vår käre, ironi, Sverker (ÖB) fick för sig att vi (Officerana) inte behöver ha ett liv, så vi har fått ett nytt eller rättare sagt fått ansöka om ett nytt anställningsavtal. (Det gäller fler än officerarna)

Detta avtal innefattar "Utlandstjänstgöringsskyldighet." Och det innebär att någon knallkork kan beordra folk till, ja vart som helst på jorden, typ. Kul, inte.

Några timmar jour på jobbet Vs 6 månader i Afghanistan Tja olika falla livet lotter.
Men duger inte det, så är det ju bara att sluta ;7)

Det där jobbet med lite Jour. Var finns det? Kan kanske bli ett alt. för framtiden;7)
 
Senast redigerad av en moderator:
[OT] beredskapslön på jobbet?
Nåja, om man vill vara militär måste man nog inse att det i grund och botten går ut på att döda eller dödas. Det är själva poängen med det hela...
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Det låter helt horribelt.

Men jag tycker man på vissa sätt kan jämföra det med situationen för en deltidsbrandman.
Skillnaden är ju att dom ofta har 2 olika arbetsgivare.

Och dom har ofta beredskap dygnet runt var tredje vecka, och deras avtal verkar ha sett ut såhär sen 2007.. men det kasnke har tecknats nått nytt. Enligt http://www.ka.se/index.cfm?c=85535

-------------------------------

För beredskapstjänst utgår ersättning med:
3130 kr per vecka fr 1 april 2007
3240 kr per vecka fr 1 april 2008
3355 kr per vecka fr 1 april 2009

För räddningstjänst o akuta insatser:
194 kr första timmen och 129 kr i timmen från 1 april 2007
201 kr första timmen och 134 kr i timmen från 1 april 2008
207 kr första timmen och 138 kr i timmen från 1 april 2009

För tjänstgöring under helg tillkommer 50 %

------------------------------

Och då räknar dom väl bara dom veckor dom har beredskap givetvis.
Det låter ju som en jävligt stor förändring av avtal och det bör väl inte vara något man kan tvinga på en anställd, synd att ni inte har kollektivavtal.

Men du kanske kan ändra ringsignal på jobbmobilen till "Katching!!" eftersom det är ~210 kr som dimper ner när det ringer.. Är det i princip att svara i telefon och ge råd som gäller eller måste du ha tillgång till dator eller måste du rent av vara på plats hos kunden?

Sen hurvida det är lagligt att schemalägga övertid och vilka regler som gäller för det har jag ingen aning om.
En intressant artikel som ger lite inblick i situationen för deltidsbrandmännen, om än inte så muntert.. http://ltz.se/nyheter/are/1.1797401-mats-ar-deltidsbrandman-vissa-veckor-ar-det-jobbigt

Edit: Och tom en brandman har ju 5 minuters inställningstid..
 
Senast redigerad av en moderator:
[OT] beredskapslön på jobbet?
På vårat jobb har vi 1035/månadslön per timme beredskapstid under den tid vi inte behöver jobba under vår beredskapsvecka (~3200-3300kr/tillfälle), all tid vi jobbar utöver vanlig arbetstid har vi kvalificerad övertid under beredskapen... Kravet från min arbetsgivare är att vi ska kunna inställa oss på jobbet inom en timme under hela beredskapsperioden, man kan mao befinna sig vartsomhellst inom Stockholm så länge det är rimligt att vara på plats inom angiven tid vid inkallelse. Dom villkor du har fått av din arbetsgivare skulle jag inte acceptera, har du pratat med ditt fackförbund vad era avtal säger angående jour/beredskapsersättning överhuvudtaget ? :-/ T
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Precis som sagts tidigare skiljer det sig mellan beredskap och jour. Men 0 min inställelsetid är det jour man menar och inte beredskap. Vid jour gäller vanliga regler om dygns- och veckovila samt reglerna om övertid, så du kan inte ha jour + vanliga arbetstider.

Ang ersättning så har jag varit med om flera konstruktioner när det gäller beredskap: 100% av veckolönen i tillägg de veckor beredskap infaller; övertid vid varje incident, men minst 3h (så om det ringer 23.00 och 05.00 så får man 6h övertid, även om samtalen bara var fem minuter vardera); höjd månadslön (ersättningar utöver lönen är annars inte pensionsgrundande, bl a)

De tider som du visar är också ganska märkliga, det verkar som din chef inte har arbetat med beredskap tidigare. "Branschstandard" brukar vara 15min responstid, 1h inställelsetid på site och någonstans mellan 1 och 3h till eskalering. Någon bestämd tid för att "lösa problemet" finns såklart inte.

Summa summarum:
Beredskap är inget konstigt och inget som man kan bemanna för. Det du pratar om är inte beredskap utan jour. Ta kontakt med din förbundsjurist och gå igenom gällande lagstiftning.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Nåja, om man vill vara militär måste man nog
> inse att det i grund och botten går ut på att
> döda eller dödas. Det är själva poängen med
> det hela...

Jag har alltid undrat vad det är som driver yrkesmilitärer. Nu, vet jag, att dödas i ett land långt hemmifrån, så klart, tack geologen för att du delar med dig av dina djupa kunskaper.
 
Senast redigerad av en moderator:
[OT] beredskapslön på jobbet?
Läs det som mzi skrev.

Ni behöver först ta in någon med juridiska kunskaper inom arbetsrätt för att hjälpa er att formulera ett avtal, sedan kan ni fundera över ersättningar. Även om ni inte har kollektivavtal kommer man inte undan lagstadgade arbetstider mm.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
kom på
även om du och de andra på jobbet inte är fackligt anslutna och inte har kollektivavtal så kan ju arbetsgivaren vara ansluten till en arbetgivarorganisation där sånt kan vara reglerat

men det måste ju finnas ett fackförbund eller branschorganisation för itnissar
tco?

men säg inte upp dig för att du blir lack
precis som mzi säger verkar ju inte din arbetsgivare van vid detta utan har tänkt ut ett system som han tycker ska fungera
det behövs väl stötas och blötas innan det blir bra
en omorganisation/tanke/idé som ska omsättas i praktiken tar ju tid och mkt jobb innan det blir funkis

men om arbetsgivaren skiter i vad ni tycker och ska bara göra så som han har tänkt får han väl säga upp dig och då finns det ju helt andra regler som träder in
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
bollen skrev:
-------------------------------------------------------
> men om arbetsgivaren skiter i vad ni tycker och
> ska bara göra så som han har tänkt får han
> väl säga upp dig och då finns det ju helt andra
> regler som träder in

det är väl i just såna situationer som det kan vara praktiskt att ansluta sig till facket.

Hade en kompis som jobbade på ett IT-företag med en chef som inte hade så stor koll och sa upp min kompis och sa att han skulle gå samma dag. Han kontaktade då sitt fackförbund. Slutade visserligen med uppsägning men med en årslön i ersättning. Jag tror att chefen fick sparken efter det.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Nåja, om man vill vara militär måste man nog inse att det i grund och botten går ut på att
> döda eller dödas. Det är själva poängen med det hela...

O nej det är den raka motsattsen som är själva poängen för ett försvar, en försvarsmakt (FM) som vi har. Att så få som möjligt dödas eller dör, det är själva poängen med FM ;7)
Sen att jag/vi är beredda på både att döda och att vi kan dödas, det är något helt annat det.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
s skrev:
-------------------------------------------------------
> geologen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Nåja, om man vill vara militär måste man nog inse att det i grund och botten går ut på att
> > döda eller dödas. Det är själva poängen med det hela...
>
> Jag har alltid undrat vad det är som driver yrkesmilitärer. Nu, vet jag, att dödas i ett
> land långt hemmifrån, så klart, tack geologen för att du delar med dig av dina djupa kunskaper.


S, du får inte glömma löneförmånen "plundra" och "våldta". Mycket uppskatta på sina håll. Kan vara både trevligt och lönsamt då det är en "skattebefriad" inkomst, att "Plundra"

Och ja självklart måste jag/vi tacka geologen för att geologen delar med sig av sina djupa kunskaper om detta. Det glömde jag ju. Tack då;7)

"Geologen, du tänker rätt men det blir ändå fel." / ett passande citat av Bigmollo 2010-09-21
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
En annan "fördel" verkar ju vara att man kan skryta om att man kan döda och skada andra människor på ett cykelforum, verkar grymt användbart.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
> En annan "fördel" verkar ju vara att man kan
> skryta om att man kan döda och skada andra
> människor på ett cykelforum, verkar grymt
> användbart.

vem skryter?
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Så här ser vårat avtal ut avsende Jour inom FM. Kansk en fingervisning om hur det skulle kunna bli på ditt jobb.

Jour
Med jour avses tid då arbetstagaren står till arbetsgivarens förfogande under tjänstgöringsfri tid.
Arbetsgivarens rätt att begära jour

Om arbetsgivaren bedömer att det finns särskilda skäl för det, kan arbetsgivaren begära att arbetstagaren skall fullgöra jour enligt nedan.

För jourtjänstgöring skall i första hand anlitas arbetstagare som frivilligt åtar sig detta. Befrielse från jour bör inte nekas då arbetstagaren är förhindrad och har godtagbara skäl och framställning görs senast i samband med att arbetstagarens lista skall planeras.

• Jour I med högst 50 timmar under en kalendermånad eller
• Jour II med högst 50 timmar under en kalendermånad.

Jour I och Jour II får sammanläggas till en period för tre på varandra följande kalendermånader, dock max 150 timmar sammanlagt.

--------------------------------------------------------------------------------

Tillfälligt ingripande under jourtjänstgöring i form av mottagande av enstaka kortare telefonsamtal utgör inte arbetstid.

--------------------------------------------------------------------------------

Den får ni se upp med. För vad är ett tillfälligt ingripande under jourtjänstgöring i form av mottagande av enstaka kortare telefonsamtal.


Ersättning vid jourtjänstgöring
Jourtillägg

Jour I = Arbetstagaren är på arbetsstället eller annan överenskommen plats.
Jour II = Arbetstagaren är i hemmet

Typ av jour Jour* Jour** Jour*** Jour****
Jour 1 52 kr/timme 104 kr/timme 152 kr/timme 400 kr/dygn+ övrig jourersättning
Jour 2 26 kr/timme 51 kr/timme 80 kr/timme 300 kr/dygn + övrig jourersättning

Jour*
Jourtillägg erhålls för minst 8 timmar då jour fullgörs:
mellan tidpunkten för den ordinarie arbetstidens slut en arbetsdag och arbetstidens början följande arbetsdag.

som sammanhängande jourpass under tjänstgöringsfritt kalenderdygn under tider mellan 06.00 och 22.00

Jour**
tid från kl 19.00 på fredag till kl 07.00 på måndag eller:

tid från kl 19.00 på dag före trettondag jul, första maj, Kristi himmelsfärds dag eller nationaldagen till kl 07.00 på närmast följande vardag eller:

Jour***
tid från kl 19.00 på skärtorsdagen till kl 07.00 på dagen efter annandag påsk eller:

tid från kl 19.00 på dag före pingstafton, midsommarafton, julafton eller nyårsafton till kl 07.00 på vardag närmast efter helgdagsaftonen.

Jour****
Beordrad uppkommen jour


--------------------------------------------------------------------------------

Kompensationsledighet för jour
Förbandsavtal får träffas om att jourtjänstgöringen – i stället för med jourtillägg – ska kompenseras i form av ledig tid (jourkompensation).

Jourkompensationen omfattar en halv timme för varje fullgjord timme jour I och en fjärdedels timme för varje fullgjord timme jour II.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Du ska visa viljan att lösa detta med arbetsgivaren men samtidigt inte sälja dig för billigt. Antar att du vet ditt värde på jobbet och vilka unika kunskaper just du har, dvs vad som gör dig till en nyckelperson både kunskapsmässigt och personlighetsmässigt. Försök se detta ur ett objektivt perspektiv på längre sikt och kom med förslag.

Visa att du är rätt man för detta, så kan du köpa fler cyklar i slutänden.
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
kan dela med mig av ett Beredskapsavtal jag haft tidigare, som referens:

1,5h inställelsetid
Fredag-Fredag, 24/7 beredskap via telefon.
Inga krav på lösning inom viss tid.
Ingen övertidsersättning.
Ingen veckovila.
Fast ersättning 7150:- (10200:- under högtid som jul/nyår/midsommar)
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Du har redan fått många goda råd. Vill bara tipsa om att ni inom gruppen som berörs (~3½ person) enas om ett upplägg som ni tycker är rimligt. Då blir det mycket lättare att få gehör hos chefen. Ni minskar också risken för sura miner och att betraktas som motvalls.

Ta några timmar efter jobbet någon dag prata ihop er ordentligt. Det borde vara extremt väl investerad tid.

Sedan är det här ju en typisk fackfråga. Det är sådant man har dem till. Kanske kan vara värt att överväga ett medlemskap?
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Beredskap är en sak, Jour en helt annan. Låter som att du skall ha Jour. Då kommer du bli rik. På beredskap blir man inte rik.

Jag har Beredskapshelger nån gång då och då, för det får man några hunkor och anställda får dessutom en ledig veckodag påföljande vecka.

0 i inställelsetid är inte orimligt, men 60 min SLA är tight, hur fan skall du kunna ok:a det utan att veta vad incidenten är?
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Atlas skrev:
-------------------------------------------------------
> men 60 min SLA är tight, hur fan skall du kunna ok:a det
> utan att veta vad incidenten är?

Fast det kanske de räknat på är rimligt?
 
[OT] beredskapslön på jobbet?
Ja inställelsetiden är ju tiden det tar att svara i telefonen. SLA är ju loggning+lösning. Så handlar det tillexempel om låsta konton eller DNS omstyrningar så at ju inte jobbet så lång tid. I princip så måste man alltså kunna ta sig till en nätkopplad dator inom en kvart för att logga och lösa.

Jag löser det med Citrix och bärbar och har telefonen som modem. Kollar på att få paddan att göra jobbet. Då är det fixat för min del. Men jag har bara beredskap som SPOC så jag bara reggar incidenter. Och de incidenter som trillar igenom filtret till min telefon är 5-8 st på ett år. Utslaget pä all jourtid.
 
Tillbaka
Topp