(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv

bjolund

Ny medlem
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Lite ot här, men det finns väl alltid nån som har koll.

Har en Outback -09 som jag ställde i en fårhage häromdagen. Det visade sig att det även fanns en häst med stora tänder som gillar att gnaga på saker så när jag kom tillbaks till bilen stod den där och gnagde på motorhuven. Ordentliga repor, säkert 15-20 stycken över hela huven. Det finns en liten antydan till bucklor också på några ställen där hästen tryckt till lite extra med sina jävla tänder.

Var hos skadeverkstaden idag och han sade direkt att det kommer gå på mer än självrisken (7000:- eller om det var 7500:-, har Subarus prova på-försäkring som går ut om några veckor). Det var ganska troligt att man skulle behöva byta hela huven t.o.m.

Nu har jag ju ingen koll på lackskador så man kanske inte ska ifrågasätta experten där, men jag undrar om det verkligen behöver kosta så mycket? När jag sökt runt på nätet så har priserna legat mellan 2-6000 när det gäller omlackering av huv. I och för sig är reporna rätt djupa men bucklorna är små, så jag vet inte. Någon som har några erfarenheter av sånt här?

Bor i Linköping, någon som kan tipsa om några andra vettiga lackerare som man kan kolla med?
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
bucklorna kan du nog få ordning på ganska smidigt hos t.ex http://www.buckla.se/ Jag har gjort detta på massa olika småbucklor och det blir som nytt. Kostar från 700kr har jag för mig.

Om reporna inte är allt för djupa kan det gå att polera ut dom hos en bilvårdsfirma då lacken kan gå att mjuka upp på en såpass ny bil.

Omlackning kan nog gå att få för runt 2000kr. ring inte utan åk till nån lackeringsfirma och be att få en prisuppgift, går oftast att få ner priset ganska bra då.
Är det en metalliclack kan det bli dyrare då det oftast är ett helvete att få rätt.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Annars har du alltid Bildelsdatabasen eller vad den heter. Har en 99:a Passat och klippte en mopedist, fick hans huvud i motorhuven och en rejäl buckla. har inte gått vidare ännu men hittade huvar för 1200 och uppåt man kunde köpa loss och få monterade.....
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
borde inte vara nå problem att få det omlackat för okay pris. betalade själv 7000 kr för omlackering av huv, tak och en framskärm, och då var 2000 kr av detta vad plåtslagaren tog för att plocka av takräcket. lakeraren tyckte det va lite komiskt att biltillverkare tog extra betalt för metallic lack, då man numera även klarlackar solidlackerna och att metallic färgen bara kostade nån krona mer per liter, enligt honom i alla fall. grymt duktig var han me :D men är ju i uppsala. lite långt bort

som valle skriver, åk hellre ner till en lackerare o hör efter. går ju höra sig för lite vilka som brukar vara bra.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Det är riktigt djupa repor i vit metallic, nästan ner till aluminiumet. En plåthuv kanske hade stått emot lite bättre vad gäller bucklorna, jag vet inte. Verkar som det får bli en sväng ner till de lokala lackerarna då.

Satans häst, först fick den klapp men när jag såg vad den gjort blev det inget havre = ingen klad hest. Nu finns det tydligen fler hästar än kor i Sverige, det är nåt som är fel i landet.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
bjorre skrev:
-------------------------------------------------------
> Snel Landrover-hest? ....har du kollat om
> avgassystemet är intakt?

Om bilen går lite SÅSIGT kan det vara läge för en avgasrörsinspektion !
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
jomper skrev:
-------------------------------------------------------
> Mathias, http://www.dentmaster.se/ gör samma sak
> i sthlm.

Ha vad förvånad jag blev när jag klickade på länken Jonas. Trodde jag skulle hamna hos en hästtandläkare eller nåt ! Dentmaster. Ha ha !!
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
"Har en Outback -09 som jag ställde i en fårhage häromdagen..."

how-to-be-an-idiot.jpg
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
GRATTIS!
Nu har du ju värsta anledningen till att helt legitimt UPPGRADERA TILL KOLFIBER!!!!

MotrSprtHd.jpg


Snel Hest - FTW!
Bongoplast - FTW!
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Håller kolfiber för skogen då? ;)

Lite bilder är ju alltid skoj. Skönt att luftinsläppet är ok, såg den detaljen på någon begagnatsida och den gick på 2500 spänn. Dyrt med bilar, särskilt plast.


huv1.JPG


huv2.JPG
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Nästan ny bil och då skulle jag vilja ha det riktigt snyggt. Blir inte sällan billigare med självrisken om de ska bli bra.

Testar du med annat och inte blir nöjd blir det ju dyrare än att göra det bra direkt.

Stämma hästen?
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Lite riktning och lack på märkes verkstad så hamnar man på dom summorna för att fixa till en sådan skada ! Om huven dessutom skulle vara av aluminium så är priset helt ok.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
floors skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag har inga tips alls i detta ämne, men jag vill
> bara gratulera till årets bästa rubrik på ett
> inlägg!

+1
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
bigmollo skrev:
-------------------------------------------------------
> Hästar är huvdjur. Kor har klöver!

Synd att det inte var en ko som förstörde bilen, då hade den kunnat betala kalaset.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Vic skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu ska vi stanna och äta, undrar vad det finns
> för djurhage att parkera i.

Parkera vid mcdonalds och släpp loss mollo, han är ju i alla fall hängd som en häst.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Är man skogskonsult så vill man gå så lite som möjligt utanför själva skogen, därav hagparkerandet. Får är ju oftast lugnt, känns värre med getter och uppenbarligen hästar då :)

Nu erbjöd ju sig markägaren (som för övrigt är en bekant och som tyckte det verkade smart att ta bilen) direkt att betala kalaset men det var innan han visste vad det skulle gå på... får se om han står fast vid det ;) Vi splittar nog notan men det vore ju trevligt om det blev så billigt som möjligt.

Tack för alla värmande ord iaf, varsågoda och fortsätt håna! :)
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Det kunde vara värre. En granne parkerade bilen i, vad som visade sig vara, en kohage. Tydligen blev kossorna kåta på bilen för de hade "knådat" den rejält. Decimeterdjupa bucklor över hela bilen, borttryckta plåtstycken, krossade lyktglas, repor till förbannelse och bortslitna plastlister...
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
Hamburgare?

Priset låter väl dyrt, jag körde ner en cyklist som körde mot enkelriktat (1a cyklisten... har plockat fler!!) Han åkte upp på huven o det blev en rejäl buckla. Lämnade in den på lack i Örebro- jag betalade 2500.- (iofs utan kvitto tror jag) och då är det lite jobb med att ordna dessa eftersom huven är i aluminum måste man rikta den o sen härda den i ugn, annars blir det som när man petar ut en buckla på en colaburk - peta till så är den där igen. Sen fick det ju spacklas o slipas en del.

Du borde hitta det för iaf 4-5k
_________________
På uppfarten: Volvo V70 oljebrännare -08, Cee'd 1.6 Crdi -08
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
trib skrev:
-------------------------------------------------------
> Tråkig skada. Jag lider med dig.
>
> Hellre 200 hästar UNDER huven än EN häst
> ovanpå...


Lol+1
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Det kunde vara värre. En granne parkerade bilen
> i, vad som visade sig vara, en kohage. Tydligen
> blev kossorna kåta på bilen för de hade
> "knådat" den rejält. Decimeterdjupa bucklor
> över hela bilen, borttryckta plåtstycken,
> krossade lyktglas, repor till förbannelse och
> bortslitna plastlister...

Klart man blir sur när någon parkerar på matbordet.
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
floors skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag har inga tips alls i detta ämne, men jag vill
> bara gratulera till årets bästa rubrik på ett
> inlägg!

+1

Jo ett tips förresten, använd din försäkring för detta. Alldeles för ny bil för att kladda med själv eller med "utan kvitto"-entreprenörer..
 
(OT) Lacka om hästgnagd motorhuv
oxr skrev:
-------------------------------------------------------
> geologen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Det kunde vara värre. En granne parkerade
> bilen
> > i, vad som visade sig vara, en kohage. Tydligen
> > blev kossorna kåta på bilen för de hade
> > "knådat" den rejält. Decimeterdjupa bucklor
> > över hela bilen, borttryckta plåtstycken,
> > krossade lyktglas, repor till förbannelse och
> > bortslitna plastlister...
>
> Klart man blir sur när någon parkerar på
> matbordet.

Parkeringen är en grusplan med berghällar just där.
 

Köp & Sälj

Tillbaka
Topp