Kneecap
Aktiv medlem
[OT] Skaffa ny bil vad ska jag tjöpa?
Alla LCA:er jag har sett fr elbilslobbyn har bara tittat på GHG. En komplett LCA omfattar mycket mer som resource depletion och skulle även kunna omfatta hälsoaspekter som det ni lyfter här. Om partikelutsläpp tailpipe är viktigt bör ju även hälsoaspekter för de som arbetar i gruvorna där jordartsmetaller och annat till batterierna utvinns. Sedan finns ju mätningar i Sverige som visar att av vägtrafikens partikelutsläpp så är ju bara 5% tailpipe, medan över 90% är vägslitage (där fordonens vikt är en viktig faktor).
Edit: och om man kör dieselbilen på HVO så är det ju tveksamt om elbilen nånsin kommer ikapp även om man bara tittar på GHG.
Men i nuläget finns det ju andra problem med HVO (tillgång, etc).
Tjena!
För dieseldrivna bilar kräver ingenting från gruvor. Batterier utan kobolt finns redan i produktion, vilket väl är där det talats om mest problem. När det kommer till litium så är väl problemet mest att man kan ta upp för mycket grundvatten.

