miyatafarfar
Aktiv medlem
[ot] Våga Vägra Sommartid!
Om du ska vara sån kan du väl gå och ställa om klockan 24 timmar och se hur kul det ärDet har kommit fram mycket bra saker i tråden.
Jag tycker klockan alltid skall ställas så att det mörknar kl. 22:00. Det skulle innebära endast en liten justering varje dag. Melatoninbilkrascherna på våren skulle minska och friluftsmänskorna skulle bli glada, win-win.
- Vi har idag ett digitalt samhälle där tiden kan justeras lite hur som, alla klockor justeras ändå automatiskt
- Det är inget problem om vi skulle ha olika tider. AKA import-och exportföretag, till er vill jag bara säga: flytta till det landet då om ni så gärna vill handla med dom.
Norrland då, tänker ni kanske. Om dom fortsatt skall vara en del av Sverige så kanske att klockan alltid är 22:00 några månader om vintern och om sommaren.
Eller... det där är något vi löser efterhand. Finns väl inga lösningar som fungerar perfekt från början?

