Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
Utan en rem på längden borde den glida isär och vinet ramla i backen. Väldigt synd. Sen skulle jag nog föredra en variant som inte kunde gunga, t ex en extra stor vanlig flaskhållare. Eller bara stoppa vinflaskan i ryggfickan.matt1as sa:Vet inte om Masi är happykorrekt dock?
emmer sa:Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
Rattnalle sa:Utan en rem på längden borde den glida isär och vinet ramla i backen. Väldigt synd. Sen skulle jag nog föredra en variant som inte kunde gunga, t ex en extra stor vanlig flaskhållare. Eller bara stoppa vinflaskan i ryggfickan.matt1as sa:Vet inte om Masi är happykorrekt dock?
NLC sa:Alla blir väl glada av ett par minuteman missiler i gruppen?
Pfaff sa:matt1as sa:Vet inte om Masi är happykorrekt dock?
Så här såklart.
Nu är det ju ett cykelforum så mach1 är väl det som gäller (utom för ballonghjulssixten).Bengt-re sa:Vi som inte klarar MACH 23 avböjer med lätt rosiga kinderNLC sa:Alla blir väl glada av ett par minuteman missiler i gruppen?
+1ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
Sixten Fors sa:+1ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
emmer sa:Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
Makten sa:emmer sa:Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
Om man värderar estetik efter påhittade regler så kan man inte ha mycket till estetiskt sinne själv.
Men när man värderar estetik utifrån väl utprövade regler så har man mycket gott estetiskt sinne.Makten sa:Om man värderar estetik efter påhittade regler så kan man inte ha mycket till estetiskt sinne själv.emmer sa:Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
emmer sa:Men när man värderar estetik utifrån väl utprövade regler så har man mycket gott estetiskt sinne.Makten sa:Om man värderar estetik efter påhittade regler så kan man inte ha mycket till estetiskt sinne själv.emmer sa:Och posta sedan bilder i fulacyklartråden.ooms sa:Skit i alla hittepå-regler och kör som du själv vill och tycker passar!
emmer sa:Men när man värderar estetik utifrån väl utprövade regler så har man mycket gott estetiskt sinne.
Makten sa:emmer sa:Men när man värderar estetik utifrån väl utprövade regler så har man mycket gott estetiskt sinne.
Nja, däremot möjligen om man omedvetet har samma preferenser som de estetiskt begåvade som en gång formgivit reglerna;-) Men när man bara följer någon annans regler så betvivlar jag att man har det "i själen" själv så att säga. Då är man en härmapa.
Sen undrar jag sen när cykelregler hade nåt med estetik att göra. Jag menar, det mesta kring LVG är ju så oestetiskt så man vill kräkas.
*poppar popcorn*
Hur vet du det? Det kan finnas många nedskrivna stilregler kring cykelflaskor som du inte känner till...Der Kaiser sa:#52 är väl den enda nedskrivna stilregeln för flaskor, det finns säkert nedskrivna regler för loggor i samband med cykellopp, med det är isåfall ekonomiska regler.
TS frågade om just stilregler så allt runtomkring ät irrelevanta.
Svaret är, förutom 42, Velominati #52.
Stäng tråden.
ooms sa:Hur vet du det? Det kan finnas många nedskrivna stilregler kring cykelflaskor som du inte känner till...
Där är vi helt överens!Der Kaiser sa:Visst kan det, men jag hoppas att övriga delen av mänskligheten är mera vidsynta än internatskole-engelsmän och låter folk göra som de vill utan att påpeka att de har slipsen åt fel håll och monocleln i vinkel.
JTF sa:Stilregler är för ängsliga fiskstim som bara styrs av en ledare. (jmf kommunism) Individuell smak stimulerar tankeverksamheten vilket är bra för Sverige och minskar antalet anhängare av jantelagen. :o)
*brygger morgonkaffe*
Ok, nu förstår jag att åtminstone du behöver regler att rätta dig efter i de flesta situationer.emmer sa:JTF sa:Stilregler är för ängsliga fiskstim som bara styrs av en ledare. (jmf kommunism) Individuell smak stimulerar tankeverksamheten vilket är bra för Sverige och minskar antalet anhängare av jantelagen. :o)
*brygger morgonkaffe*
Är du en sånär som bor i ett chocklila trähus med gröna knutar sedan dom borgerliga släppte färgsättningen på hus fri?
Men det viktigaste är att man går klädd som man vill när man går på sin väns bröllop. Tempodräkt med rejäl padding i röven för en rejäl session i kyrkbänken verkar som om man tänkt efter och är bra för Sverige. Sen handlar det ju inte bara om utseende utan även uppförande. Och där gäller det att verkligen vara individuell. i ditt fall men cykeln på individuell sida i individuell riktning på motorvägen kanske? Det är bra för Sverige.
emmer sa:JTF sa:Stilregler är för ängsliga fiskstim som bara styrs av en ledare. (jmf kommunism) Individuell smak stimulerar tankeverksamheten vilket är bra för Sverige och minskar antalet anhängare av jantelagen. :o)
*brygger morgonkaffe*
Är du en sånär som bor i ett chocklila trähus med gröna knutar sedan dom borgerliga släppte färgsättningen på hus fri?
Men det viktigaste är att man går klädd som man vill när man går på sin väns bröllop. Tempodräkt med rejäl padding i röven för en rejäl session i kyrkbänken verkar som om man tänkt efter och är bra för Sverige. Sen handlar det ju inte bara om utseende utan även uppförande. Och där gäller det att verkligen vara individuell. i ditt fall men cykeln på individuell sida i individuell riktning på motorvägen kanske? Det är bra för Sverige.
ohellstrom sa:Problemet med #52 är att det förutsätter följebil.
Följebil är ganska töntigt.
Capra ibex sa:Lustigt. Happy i ett nötskal. Man går in i tron om att man ska kunna läsa om roliga o sköna stilrips men tråden är full av besserwissrar som visst ska påpeka att man inte ska följa löjliga stilregler
Det är ju det. Svaret är så självklart att det blir inget skrivet på happy om man inte får tramsa :-) Att det sedan kommer humorlösa träbockar kan ju inte vi hjälpa?JTF sa:Var det något fel på Bengt-re:s svar -> https://happyride.se/forum/read.php/1/3195461/3195466#msg-3195466 redan i inlägg nr 3?Capra ibex sa:Lustigt. Happy i ett nötskal. Man går in i tron om att man ska kunna läsa om roliga o sköna stilrips men tråden är full av besserwissrar som visst ska påpeka att man inte ska följa löjliga stilregler
emmer sa:Det är ju det. Svaret är så självklart att det blir inget skrivet på happy om man inte får tramsa :-) Att det sedan kommer humorlösa träbockar kan ju inte vi hjälpa?JTF sa:Var det något fel på Bengt-re:s svar -> https://happyride.se/forum/read.php/1/3195461/3195466#msg-3195466 redan i inlägg nr 3?Capra ibex sa:Lustigt. Happy i ett nötskal. Man går in i tron om att man ska kunna läsa om roliga o sköna stilrips men tråden är full av besserwissrar som visst ska påpeka att man inte ska följa löjliga stilregler
Regel #52 är till för att följas och självklart gör jag inte det.