Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Jättetråkigt, men tyvärr blir man inte så förvånad. Just mötande bilar när man kummer över ett krön eller en skymd sväng är det som jag alltid tycket varit största faran vid motionslopp. Stora klungor som öser på i full fart på smala vägar med mötande trafik, det funkar liksom inte utan att det för eller senare blir en frontalkrock. Hoppas det går bra för killen!
De flesta gjorde det spontant. Förstagruppen hade passerat innan det hände och även flera i startgruppen efter. Vi andra blev stående ett tag när killen togs om hand och tog oss förbi olycksplatsen några i taget. Varken klungor eller lust att fortsätta fanns kvar när vi kom iväg.
Mycket tråkigt att höra. Hoppas att det blir ett snabbt tillfrisknande.
Vägarna på Ekerö behöver vara bilfria/avlysta för att funka i tävlingsfart. Man blir inte särskilt sugen på att ställa upp på lvg-loppen då olyckor (och ibland verkligt allvarliga sådana) verkar vara regel snarare än undantag.
Tyvärr finns det väl ingen riktig lösning då det är närmast omöjligt att stänga av vägar för biltrafik för cykel/andra tävlingsarrangemang?