mytomspunnen skrev:
-------------------------------------------------------
> Ha ha ho ho ho ho hi hi hi hi he he...Du är allt
> bra go du Per. När argumenten tryter kör du
> sköna smutskastningstrick istället för sakliga
> argument....Först den plötsliga och ur intet
> komna viktnojan och sedan det här.
Viktnoja? För din information: varenda långcyklist ägnar en avsevärd del av sin tid vid planeringen till att i någon mening väga och mäta vad som ska med. Det gäller att prioritera rätt, både för viktens och utrymmets skull. Kör man med väskor är det särskilt viktigt eftersom de i bästa fall ger en 60-100 liter till förfogande. Ska man vara ute länge, t ex hoja till Australien, är det en massa prylar som ska med.
> Ha ha ha ha he
> he he ho ho ho...jag kan verkligen inte sluta
> skratta. TACK!
> (Hur många långfärdscyklister i sminaNOland
> kör med xtr-nav, keramiska fälgar och chris-king
> styrlager? Saker som enligt dig det i princip är
> lönlöst att leva utan...)
Det vet jag inte. Dock kan jag säga, att det är vanligt att man har bästa möjliga prylar. Jag har också stött på folk som haft problem med sina prylar, inte minst på Leh - Manali vägen i Ladakh, och ingen av dem hade problem med XTR-nav, ceramiska fälgar eller CK-styrlager.
> Däremot vet jag exakt vad det beror på. Dessa
> långfärdcyklister ägnar sin tid åt att cykla
> och uppleva istället för att diskutera vad som
> vore optimalt att cykla på ett internetforum....
he he ho ho, du saknar i v f inte självironi, men ärligt talat varför använder de inte mekaniska skivbromsar. De flesta är närmast besatta av sina hojar och ägnar massvis med tid åt att optimera dem. Dessutom brukar reparerbarhet — även under enkla omständigheter — stå högt i kurs.