Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Ja det blir kul!Kul att se att även Pogi kan få sura ben.
Rimligen sista dagen i gult för MvdP imorgon. Frågan är vem som tar över den tröjan.
Blir kul att se nästa vecka när bergsetapperna drar igång på riktigt. Känns som att Vingegaard sparade lite på krutet i sista backen och att Pogacar såg riktigt toast ut. Lite som att dansken fakeade lite idag för att testa honom men inte orkade/ville ta ikapp riktigt helt.Maffig avslutning. Pogacars uppvisning i all ära, men imponerade inte Vingegard mest idag?
Bra spaning! Är villig att hålla med.Ja det blir kul!
Kan Remco vara 58s snabbare än Tadej? Kanske.
50s snabbare än Jonas? Kanske.
Kan Jonas vara 8 sekunder snabbare än Tadej? Kanske.
Hm. Inte så toastad att han inte orkade knäcka världens bästa puncheur i spurten.Blir kul att se nästa vecka när bergsetapperna drar igång på riktigt. Känns som att Vingegaard sparade lite på krutet i sista backen och att Pogacar såg riktigt toast ut. Lite som att dansken fakeade lite idag för att testa honom men inte orkade/ville ta ikapp riktigt helt.
Man kan ju hoppas ändå. Jag skulle tro att Vingegaard har respekt för bergen som kommer, och att han låter Pogacar slåss om etappsegrar den första veckan så länge han (Jonas) är med i totalen. Så sjukt spännande.Blir kul att se nästa vecka när bergsetapperna drar igång på riktigt. Känns som att Vingegaard sparade lite på krutet i sista backen och att Pogacar såg riktigt toast ut. Lite som att dansken fakeade lite idag för att testa honom men inte orkade/ville ta ikapp riktigt helt.
Inte om man är ute och cyklar själv iställetJa, de som väntar till dess det är tre mil kvar på första bergsetappen med målgång uppför med att börja titta missar onekligen en hel del kul cykelåkning.
Ja, är du ute och cyklar varenda ledig stund fram till torsdag nästa vecka så.Inte om man är ute och cyklar själv istället![]()
Om du tycker bara 5 km av touren varit kul hittills rekommenderar jag Wahlgrens värld. Det är nog mer anpassat för din smak.Ja det har ju varit säkert 5km med kul cykelåkning hitills. Och ska bli kul att se hur det går på tempot !
Tack, jag är nöjd med underhållningen som touren erbjuder.Och för GöranS kan jag rekommendera det 7e inseglet, kan passa dig.
Ni som har koll på fler åkare och deras specialiteter än mig, kanske @GoranS ? Hur ligger de bästa tempoåkarna till i tid nu inför dagens TT? Kan Vingegaard ta ikapp och få ledartröjan redan idag?
Edit: Tankegången gick alltså såhär. Vingegaard kanske inte är snabbare på tempot än de bästa tempoåkarna, men ligger ju så pass lite bakom ledaren nu att han skulle kunna leda efter idag även om han inte vinner etappen?
Sannolikheten är STOR att Poggi, Jonas eller Remco kör nästa etapp i gult. Remco är den som oftast är starkast på TT, för Poggi och Jonas är det mer dagsformen som avgör vem som är starkast, och om Remco kan ta in nästan en minut på dem.Ni som har koll på fler åkare och deras specialiteter än mig, kanske @GoranS ? Hur ligger de bästa tempoåkarna till i tid nu inför dagens TT? Kan Vingegaard ta ikapp och få ledartröjan redan idag?
Edit: Tankegången gick alltså såhär. Vingegaard kanske inte är snabbare på tempot än de bästa tempoåkarna, men ligger ju så pass lite bakom ledaren nu att han skulle kunna leda efter idag även om han inte vinner etappen?
Inte helt osannolikt. Sen var väl Pogis insats på tempot i Dauphiné svagare än väntat. Skulle inte vara helt förvånad om han cyklar bättre relativt de två andra idag.Personligen så tror jag att Remco vinner dagens etapp före Jonas och Poggi, men jag tror att Vingegaard tar över totalledningen.
Målgången ca 15:30? Reklamcaravanen då eller?![]()
Knivattack på Tour de France – gärningsmannen skjuten
Dramatiska scener vid målgången i Tour de France. En man ska ha attackerat en polis med kniv och sedan blivit skjuten i benet. En förundersökning om mordförsök har inletts.www.expressen.se
Jag gissar att det avser plats snarare än plats och tid. Eller m.a.o. att det skedde 15.30 i närheten av målområdet.Målgången ca 15:30? Reklamcaravanen då eller?
Av de som ligger topp-10 skulle jag tro att Onley och Mas är sämsta (platt)tempoåkarna. Kanske Vauquelin också kan få det jobbigt.Ni som har koll på fler åkare och deras specialiteter än mig, kanske @GoranS ? Hur ligger de bästa tempoåkarna till i tid nu inför dagens TT? Kan Vingegaard ta ikapp och få ledartröjan redan idag?
Edit: Tankegången gick alltså såhär. Vingegaard kanske inte är snabbare på tempot än de bästa tempoåkarna, men ligger ju så pass lite bakom ledaren nu att han skulle kunna leda efter idag även om han inte vinner etappen?
MvdP beror nog lite på humör
Tempo på landsvägscykel hade varit en helt annan grej.Han är lite som Sagan där. Med linjecykeln och en mållinje i sikte matchar han de bästa tempoåkarna man vs man på platten. Minns ex det året Sagan snittade typ 50km/h dom sista milen* på Flandern och dåvarande tempokungen Cancellara tog inte in en sekund. MvdP har gjort flera liknande körningar på linjelopp.
Vad är det som gör att tempoåkningen inte finns där riktigt? Motivation tror jag helt klart, kanske något med sittställningen också.
*Edit. Va nog inte så långt som 4-5 mil som jag först skrev.
Samma typ som lagkamraterna, bara i Bygma-färg.Men vad ÄR det där för hjälm Vingegaard har på sig??! Har aldrig sett något värre
Bedrövligt är det iaf! Kan tolerera en hjälm i stilen som Evenepoel högst.Samma typ som lagkamraterna, bara i Bygma-färg.
Flera andra sponsorer/hjälm-tillverkare har likande hjälmar (Uno-x (kask?) EF (POC)) som är designade för att "gömma" axlarna på cyklisten.