Vilken fabriksvaxad kedja skall jag ha?

David cyklar

Aktiv medlem
Vilken fabriksvaxad kedja skall jag ha?
Hej,

Har precis blivit med ny racer och jag tänkte, innan jag drar ut och smeta ner allt med olja, testa det här med vaxad kedja. Vilken fabriksvaxad kedja skall jag ha? Jag har letat efter färdigvaxade kedjor som skall passa men inte lyckats jättebra...Hittat många kedjor men de är inte vaxade.

Eftersom cykeln aldrig är cyklad på antar jag att jag inte behöver bry mig om att tvätta av drev och kassett med mera?

Cykeln är utrustad med Shimano 105 Di2 12-delad.
 
Vilken fabriksvaxad kedja skall jag ha?
Känns som en konstig prioritering av budgeten att köpa fabriksvaxade kedjor till en 105 hoj. Hur ofta tänker du byta? Annars finns ju dropwax som är till 95% lika bra. Tex.

 
Vilken fabriksvaxad kedja skall jag ha?
Jag kör KMC-kedjor som jag vaxar själv med rent parafin. Funkar bra. Gör rent nya kedjor med lacknafta och T-röd. Ett eller två bad i lacknafta och sedan T-sprit och avsköljning har fungerat för mig. Har vaxat om lite oftare i början. Vaxar om när kedjan börjar låta/gnissla. Hur KMC:s färdigvaxade kedjor är vet jag inte men det funkar säkert bra. Deras kedjor som sådana har jag bra erfarenheter av.
 
Tillbaka
Topp