Vita cyklar

erik h

Aktiv medlem
Vita cyklar
Nu har vi sett så många svarta cyklar så det måste vara dags för vita. Lägg in cleana vita saker. Eller påskgula, ty det är ju påsk.

Jag börjar med en fin vårbild (inte min alltså):
GregHinemeyer-1.jpg
 
Vita cyklar
Fel tråd, Cal! De där får vänta till nästa månad, då det är dags för ny färg. Nu måste jag reparera misstaget genom att visa en stilig vit Inbred:
inbred_snoskog.jpg
 
Vita cyklar
Tobe: Trist att den e i himlen, hoppas att den mår bra där. Gillade formen, eller geometrin som man ska säga på ramen.
Erik: Härligt med en vit MTB IRL!

Har för mig att Yamahas BMX'er var vita när dom kom någon gång runt 1982, min önskedröm då, men morsan å farsan hade inte råd.
 
Vita cyklar
Tobe Skrev:
-------------------------------------------------------
> >
> Cykel som fanns IRL... numera i cykelhimlen..
>

Den fick i alla fall en enastående sista resa till cykelhimlen ;-) Jag är mest glad att du själv missade avgången :-o
 
Vita cyklar
> Wasabi skrev:
>
> =david? är det du på bilderna?


Japp, de e =David på bilderna. Han är teamåkare hos Agent Bikes nere i vaterland numera. ;)
 
Vita cyklar
Hittade lite vita cyklar i arkivet.

Bridgestone MB-0 Zip (aktiv annons på eBay i skrivande stund)

bridgestonemb0zip.JPG


Curtlo softtailram

curtlosofttail.JPG


Brooklyn

BMW.JPG


Davidson racer. Lackerad titanram.

davidsonracer.JPG


Närbild på gaffeländarna.

davidsonracer2.JPG


Spectrum track bike (aktiv annons på eBay i skrivande stund)

spectrumtrack3.JPG


Hela cykeln

spectrumtrack4.JPG

 
Vita cyklar
Roger: Det där var lågt! ;-D Så grymt snygg är den, och så grymt avis är jag! Slit den med hälsa, och får väl säga Grattis också.
 
Vita cyklar
Tack! Det ska verkligen bli trevligt att få bygga upp den!

Såg i din profil, Eric, att du också väntar på en fin ram. Bra val! Jag hade också en Bullit i några år. Sålde den förra våren, och skaffade en full-on Dh-grejj, men saknade mångsidigheten i en fr-ram. Så nu är man tillbaks...

 
Vita cyklar
Roger> Det där blir nog en trevlig upplevelse. Skulle mycket väl kunna tänka mig att ha en sån också. Blir nog svårt att övertyga familjen att jag faktiskt nästan måste ha en 6-pack, i alla fall i år... Kommer den till Åre på ÅMM?
 
Vita cyklar
Klart du ska ha en 6-pack! hehe..

Jepps, ÅMM är planen!

Gick igenom en ganska stor operation för lite över en månad sedan. (lever transp.) Så man skulle ta det lungt med studsigt terräng och dyl. de tre första månaderna. Men i Juni-Juli hoppas jag kunna köra på igen!
Och med fullfjädring av hög kvalitet, har man väl bästa förutsättningarna!

Snacka om man börjar bli cykelsugen nu... ;)

Vi ses!
 
Vita cyklar
Som någon förutspådde, det blir många On-One Inbread! Här är min version. Blandat Shimano deore-lx-xt, Avid Speed dial bromshandtag, Ritchey WCS riserstyre och dito styrlager med matchande no-name styrstam, Sun cro-mo gaffel och Thomsonstolpe, Selle Italia Flite sadel från 97, Time Alium pedaler, Mavic Crossride hjul med Schwalbe Hurricane(semsislick) bak och Hutchinson Mosquito fram. Hmm... what else? Jo, krokig Zefal stänka, Salsa ringklocka och Lizard Skinz styrlagerskydd och Planet X stolpklämma. Puh! vad glömde jag? Who cares? ;-) Ja, jag ska göra något åt de röda detaljerna. Snart.
edit: stavfle

OnOne.jpg
 
Senast redigerad av en moderator:
Vita cyklar
Hmmm... först Nogger Black och nu det här, jag säger att detta är smygrasism :) Jag skall anmäla er till Centrum mot rasism så kanske de kan lägga pengarna på mer än resor, dubbla kontorsmöbler, dyra lokalhyror, restaurangbesök och kampanjer mot glassnamn.








 
Vita cyklar
Hm, det här var inspirerande. Min gamla stålram skulle göra sig i vitt, den nästan ut som en onone inbred förutom bakgaffeln. Man kanske ska lacka den gamla GF-ramen vit.
 
Tillbaka
Topp