mankis
Aktiv medlem
SRAM GX Eagle AXS, trådlöst MTB-växling für alle.
Men lugn nu... Alla som har AXS säger ju såklart att det är bäst. Detta är internet och så fungerar happyride.
Är det dyrt så är det bäst, så är det sen gammalt.
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Men lugn nu... Alla som har AXS säger ju såklart att det är bäst. Detta är internet och så fungerar happyride.
Jag kör gx axs men är inte nöjd med reglaget. Jag skulle vilja ha möjlighet att växla med pekfingret. Det går idag men jag skulle vilja ha en liten "pigg" på triggern så jag får bättre tag. Finns det nån som testat att printa en trigger med en lite "pigg" ? Eller finns det att köpa ?
Jag har testat rockerplate men det var inte för mig.
Japp jag vill kunna växla både med tummen och pekfingret. Det går nu också men det lite svårt att få grepp med pekfingret så jag tänkte att någon liten pigg på den sidan av reglaget hade varit smutt.Växla på båda hållen menar du?
Japp jag vill kunna växla både med tummen och pekfingret. Det går nu också men det lite svårt att få grepp med pekfingret så jag tänkte att någon liten pigg på den sidan av reglaget hade varit smutt.
Biltema halkskydd skulle ev kunna funka
inte annat än att den ser rätt stor och ful ut jämfört med mina 11-delade växlar, men jag har inte fastnat i nåt med den ännu. I så fall stör jag mig mer på att controllern sticker ner så långt under styret så den slår i överröret på ramen när man tappar cykeln, SRAM kunde förpackat den elektroniken lite smartare så det blev lägre profil.Ingen som stör sig på att AXS-växeln är så stor och sticker ut så mycket i sidled?
nu är det inte jag som säljer men jag har en del bekanta som provat och sedan sålt sina axs-växlar för att de inte kommit överens med ergonomin i växelhandtaget, den är ju lite speciell. Själva funktionen på växeln tror jag inte så många är missnöjda med.Det dyker upp en del GX AXS på säljsidan tycker jag, sett åtminstone 4 olika senaste 2 veckorna på växlar som gått åtminstone 100 mil. Varför är det så? Är folk inte nöjda?
Provade dem att byta till Rocker paddel då oxå?nu är det inte jag som säljer men jag har en del bekanta som provat och sedan sålt sina axs-växlar för att de inte kommit överens med ergonomin i växelhandtaget, den är ju lite speciell. Själva funktionen på växeln tror jag inte så många är missnöjda med.
Jag har XTR M9100 på ena hojen och SRAM XX1 AXS på andra, båda fungerar väldigt bra. Men AXS har flera fördelar i enkelhet, kräver aldrig någon som helst justering och fungerar hela tiden. Ganska skön känsla att ha ett exakt motstånd i växelreglaget, räcker med att dutta på knappen så växlar den.Verkar kul med elektriska växlar men har nu 12-delat xt och det funkar helt otroligt bra, perfekta växlingar varje gång och knappt något underhåll. Något som gått från 12-delat shimano och faktiskt upplever en usp med AXS?
är det den nya varianten på trigger? Isf nej, detta var innan den hade kommit. Själv köpte jag den nya varianten för jag trodde den skulle vara bättre, men trivs bra med ursprungsvarianten nuProvade dem att byta till Rocker paddel då oxå?
Jag känner igen mig själv i det du skriver, först riktigt sugen, köpte, var imponerad, sen efter första turen så kände jag att ergonomin sög, tänkte skaffa vanliga grejer, men provade att byta till Rocker paddel och nu har jag axs på två hojar :)
Dagens bästa beskrivning av en växelgrupps egenskaper.Med det sagt, XTR M9100 fungerar också väldigt bra... Växlingen är krisp och otroligt smooth om man vill flyga över växlarna. Vill jag tex hoppa ett helt spann växlar som man kan tänkas göra på MTB så växlar Shimano betydligt snabbare. Shimano är mer BRRRRRRRRRRRRRRR och SRAM är mer BEEP BEEP BEEP BEEP BEEP och tar lite längre tid på sig om man ska flyga över kassetten.
Ja den ergonomin är under all kritik, förstår inte hur man gör den sån där.nu är det inte jag som säljer men jag har en del bekanta som provat och sedan sålt sina axs-växlar för att de inte kommit överens med ergonomin i växelhandtaget, den är ju lite speciell. Själva funktionen på växeln tror jag inte så många är missnöjda med.
Och en ny Campa Chorus 12-delad är krasch, bang,tjong. Lite bättre efter 150 mil.Dagens bästa beskrivning av en växelgrupps egenskaper.
Du har ju väldigt mycket axel som tittar ut, ska det verkligen vara så? Om inte annat så kan du ju i så fall slänga in en liten distans mellan kassett och ram för att få lite mer luft.
Du har ju väldigt mycket axel som tittar ut, ska det verkligen vara så? Om inte annat så kan du ju i så fall slänga in en liten distans mellan kassett och ram för att få lite mer luft.
Ja, det där ser verkligen inte rätt ut.Ja, skulle nästan säga att det saknas en end cap på navet.
Hehe, ja, exakt. Glömde den lilla detaljen. ?Ja, skulle nästan säga att det saknas en end cap på navet.
Jag köpte det andra reglaget, liknar mer det gamla ?Visa bilaga 554062Visa bilaga 554063
Blir nog kanon det här. Lite meckigt att få till en bra position på reglaget men jag tycker den växlar snabbt och fint.
Det nya är väl ännu större va?Jag köpte det andra reglaget, liknar mer det gamla ?
Ja rocker paddlen är nog större, men jag tycker ändå den var bättre.Det nya är väl ännu större va?
Kan du vis en bild på hur dem moddat?Gillar oxå den nya bättre, känns mer ergonomisk. Några har dock moddat sina rocker paddles med typ sugru eller liknande för att kunna trycka med pekfingret på baksidan, något som jag skulle ha uppskattat.
Njae, vet inte om jag har sett ngn bild. Vet bara att Nino Schurter har joxat ganska rejält med sin.Kan du vis en bild på hur dem moddat?
Förvänta dig inga underverk men lite bättre känns den allt. 200 spänn är ju inte så mkt i sammanhanget o dessutom har du en i reserv om du skulle råka stoppa in styret i låret igen.Jag beställde nya versionen nu innan jag ens hunnit testa den första. 200kr känns det som att det är värt bara för att veta. :)
Cool! Dela gärna här när du är färdig.Jag håller på och gör en egen version av rockern. Långt mycket bättre för en som jag men det kanske inte passar alla.
Kan man svep-växla åt bägge hållen med såna där eller? Det är nog mitt största växel-aber annars. Att man kör någon av dom lättaste växlarna för att det är jättebrant upp. Sen blir det lika brant ner och så förlorar jag lite det momementum det skulle kunna ge för att jag inte hinner växla upp fort nog.Visa bilaga 555106
Gick från 11vxl GX till AXS GX med Sunrace-kassett. Har precis kört första rundan och är väldigt nöjd. Tycker cykeln växlar mycket smidigare än tidigare. Tycker varken det går fortare eller långsammare men man får ju en annan direkt feedback. Enda negativa jag märkte var att det vid ett skakigt parti var lite svårt att känna om jag tryckte in triggern eller inte. Det är ju inte läge att växla i sådana partier ändå.
Kör en gravel med ASX 12-delat. Med XO1 kassett växlar den betydligt tystare o smidigare än med Sunrace do. Rotor har kassetter med intressanta delningar. Någon som vet hur de växlar?Visa bilaga 555106
Gick från 11vxl GX till AXS GX med Sunrace-kassett. Har precis kört första rundan och är väldigt nöjd. Tycker cykeln växlar mycket smidigare än tidigare. Tycker varken det går fortare eller långsammare men man får ju en annan direkt feedback. Enda negativa jag märkte var att det vid ett skakigt parti var lite svårt att känna om jag tryckte in triggern eller inte. Det är ju inte läge att växla i sådana partier ändå.
Du kan ställa in hur du vill att den växlar i appen. Du kan välja att den växlar hela rangen om du håller in knappen.Kan man svep-växla åt bägge hållen med såna där eller? Det är nog mitt största växel-aber annars. Att man kör någon av dom lättaste växlarna för att det är jättebrant upp. Sen blir det lika brant ner och så förlorar jag lite det momementum det skulle kunna ge för att jag inte hinner växla upp fort nog.
Nice. För dyrt för mig än, men lovande inför framtiden. Ser inte varför, bortsett från batteriet eventuellt, det inte skulle vara skalbart så att produktionskostnaden för elektroniska växlar blir mycket billigare än vajerstyrda.Du kan ställa in hur du vill att den växlar i appen. Du kan välja att den växlar hela rangen om du håller in knappen.