Hälsingland
Aktiv medlem
[OT] Skaffa ny bil vad ska jag tjöpa?
Ni som kör XC40 elektrisk - vilken ”verklig” körsträcka får ni med den?
Ser inte särskilt bra ut
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Ni som kör XC40 elektrisk - vilken ”verklig” körsträcka får ni med den?
Man får vara medveten om det. Kör man ofta långt, välj Tesla.Och då hade den bättre räckvidd än Polestar.
Helvete vilken dålig elbil. #oeffektiv
Ersätta den snart eller ska det plockas marknadsandelar?
Dåligt beror på hur man ser på saken. Skall du köra långt på vintern - ja inte bäst. Skall du pendla till jobbet mest och dra lite tunga släp - bra val.Helvete vilken dålig elbil. #oeffektiv
Ersätta den snart eller ska det plockas marknadsandelar?
Niron är trevlig. Jag sitter väldigt bra i den.
Iofs, men har man 57 öre/kWh hemma och fast månadspris på jobbet så.... mehhhFast förbrukningen spelar roll, du får ju betala för elen som förbrukas. Jag betalar 1.8kr/kWh hemma, snabbladdning på Superchargers 4-5 kr beroende på var nånstans. Andra snabbladdare kan vara dyrare.
Nu har för övrigt sötebrödsdagarna börjat, lite varmare väder gör under för förbrukningen. Körde 35 mil upp till Dalarna från Nynäshamn här om dagen, snittförbrukning på 157Wh/km.
Iofs, men har man 57 öre/kWh hemma och fast månadspris på jobbet så.... mehhh
Bra förbrukningPremiärturen gick från Hässleholm-Hem.
Menar du att Niro = GulaSidorna? Jag trodde att Niro betydde styrka!Galet najs bil; en Kia GulaSidorna.
Eniro är väl en likadan tjänst som gula sidorna. Pappaskämttrådsmaterial ?Menar du att Niro = GulaSidorna? Jag trodde att Niro betydde styrka!
Bra förbrukning
Men körde du 26,94 mil på 5h6m får du en medelhastighet på under 53 km/h
Ganska lågt alltså och det är väl i såpass låga hastigheter de flesta elbilar är effektivast.
Menar du att Niro = GulaSidorna? Jag trodde att Niro betydde styrka!
Mha @dantor förstod även jag det, åtminstone till slut.....Bilen heter e-Niro.
Varför räkna med avgifterna? Genuint nyfiken.Ingår nätavgifter och alla skatter i det? Mitt pris är inkl allt, självkostnadspris från BRF.
Nätavgift inkluderar väl en överföringsavgift per kWh? Dvs en rörlig kostnad. Dessutom är det väl nätbolaget som även tar ut elskatten, per kWh.Varför räkna med avgifterna? Genuint nyfiken.
Jag räknar alla fasta avgifter som tillhörande huset. Dom blir jag ju ändå inte av med om jag skulle vara utan elbil (skulle räkna med skillnaden i nätavgift om jag behövt säkra upp)
Jag tänkte nog bara på abonnemangsavgiften så bortse från min dimma fråga.Nätavgift inkluderar väl en överföringsavgift per kWh? Dvs en rörlig kostnad. Dessutom är det väl nätbolaget som även tar ut elskatten, per kWh.
Jag tror många som hasplar ur sig ett elpris/kWh (vilket var vad som startade hela diskussionen) tar det som de skrivit avtal på, och iom att det är nätbolaget som tar ut skatten ”dols” den nog lite.Jag tänkte nog bara på abonnemangsavgiften så bortse från min dimma fråga.
Vem som tar elskatten förstår jag inte vad det gör för skillnad. Den sa jag inte att man skulle skippa
Jag tror många som hasplar ur sig ett elpris/kWh (vilket var vad som startade hela diskussionen) tar det som de skrivit avtal på, och iom att det är nätbolaget som tar ut skatten ”dols” den nog lite.
Det gäller att komma ihåg att över 90% av all laddning görs hemma. Det behovet behöver vi börja med att uppfylla för de som inte kan göra det själva.
Den här artiken prickar det hela rätt bra tycker jag. https://teslaclubsweden.se/blomhalls-behovstrappa/
Alla som jobbar på kommuner som drar igång "laddstolpeprojekt" borde läsa den, allt för ofta prickar man inte in de verkliga behoven.
Jag tror det är just det jomper avser. När kommuner ordnar nåt blir det ju oftast ett par laddstolpar i centrum eller nåt turistområde (dvs typisk destinationsladdare, gärna gratis/billig) istf att satsa på att bygga ut laddinfrastruktur i ex.vis områden med många flerbostadshus. Det är ju där flaskhalsarna finns, framförallt där P-talen är långt under 1.Dock många i Sveriges avlånga rike som bor i flerfamiljshus alt. har en samfällighet modell långsam. Båda fallen leder till begränsade möjligheter till att ladda hemma.
När vi köpte hus var ett av kriterierna att det skulle finnas en egen uppfart för framtida elbilsladdning.
www.teslakalkylen.com
Jag tror det är just det jomper avser. När kommuner ordnar nåt blir det ju oftast ett par laddstolpar i centrum eller nåt turistområde (dvs typisk destinationsladdare, gärna gratis/billig) istf att satsa på att bygga ut laddinfrastruktur i ex.vis områden med många flerbostadshus. Det är ju där flaskhalsarna finns, framförallt där P-talen är långt under 1.
Känns som rätt väg fram. Gubbar som anser en bil för 800k vara billig behöver ju ingen rabatt.Om förslaget går igenom och detta verktyg är korrekt, så ser det ut att gynna lite "billigare" elbilar. Det lutar åt rätt håll för min del då det är en sådan jag siktat på.
teslakalkylen.com - teslakalkylen Resurser och information.
teslakalkylen.com är din första och bästa källa för information om teslakalkylen. Här hittar du även ämnen rörande allmänna frågor. Vi hoppas att du hittar vad du letar efter!www.teslakalkylen.com
Känns som rätt väg fram. Gubbar som anser en bil för 800k vara billig behöver ju ingen rabatt.
Det är svårt att få en helhetsbild över situationen bara genom vissas åsikter eller erfarenheter. De flesta jag träffat vid snabbladdstationer de senaste två åren har inte laddmöjlighet hemma och snabbladdning är deras enda möjlighet att ladda bilen någorlunda bekvämt. Detta kanske blir det nya svarta nu när batterierna får större kapacitet, så blomhalls-trappan fkanske örsvinner eller förändras snabbt. Blomhallstrappan har delvis varit min verklighet i många år, men med ny bil med stor batt-kap så är trappan helt irrelevant - o jag kan inte tänka mig att jag skulle va den enda. Jag har under dessa år lärt mig att åka tåg långa sträckor för det är så otroligt skönt att komma fram och slippa tänka på vad jag ska göra med bilen, mycket friluftsresor. Jag tänker inte ta bilen bara för att jag numera kommer fram inom rimlig tid. Kommer hålla mig till tåg för det är oslagbart att exempelvis komma fram till fjällen på morgonen och vara någorlunda fit for fight - "sparar in" hela restiden på det.Exakt. Det är bara om du är entusiast du orkar i dagsläget utan smidig hemmaladdning, en del av dessa entusiaster predikar dessutom att det inte är några som helst problem.
Jag hade, om jag inte haft möjlighet att ladda hemma, fått åka och "tanka" bilen antingen genom att parkera in kommunens gratis 3.7kW-stolpe i ett dygn (alltid upptaget) eller på den enda kommersiella laddaren som ger 50kW, där tar det säkert en timme om man vill ladda till ganska fullt batteri (sista 10% är ingen större ide både för att bilen inte ska stå fulladdad och för att det går låååångsaaamt).
Båda platserna ca 1 km hemifrån. Gratis eller ett Mer-konto med "fri" laddning för 400 kr / mån. Visst skulle det funka men det skulle vara bökigt.
Gratis eller ett Mer-konto med "fri" laddning för 400 kr / mån. Visst skulle det funka men det skulle vara bökigt.
Det man får tänka på är att han körde i halvdåligt väder och hyfsat snabbt på motorväg. Inte optimalt för någon elbil. På Jagrullar (volvoforumet) så har en forummedlem fått helt andra förbrukningssiffror. 150km 20,0 kwh/100 och snitt hastighet 80 km/h. Eller 514 km, 20,4 kwh/100 snitthastighet 57km/h. Har själv en XC40 Single engine men har inte kört någon längre sträcka. När jag kör 30-40 km i norra Stockholm med 50-70-90 väg så ligger jag på ungefär 20 kwh/100. Den där Norrmannen (Björn eller den där andra) som gör räckviddstester kom väl 389 km med XC40 P8 (dubbla motorer). Det jag däremot märkt är att jag kör mycket lugnare när jag har elbil (hade xc40 laddhybrid innan). Det blir liksom en sport att hålla förbrukningen nere. Inte för att jag egentligen behöver men omedvetet så kör jag lugnare
Ser inte särskilt bra ut
jag kan tipsa om jagrullar.se där hittar du mycket information. V60 finns ju med två batteristorlekar. Senaste årsmodellen kommer klart längre 60-90 km-ish och med det mindre kommer du nog 40 vågar jag påståVad kan man räkna med på en Volvo-kombi som är laddhybrid? 40 km på el?
Kollar på V60 eller kanske Passat som ersättning till en dieselmercedes.
Min garagegranne har enXC60 laddhybrid 2020(2021?) och 20km till jobbet.Vad kan man räkna med på en Volvo-kombi som är laddhybrid? 40 km på el?
Hyrde en V60 hybrid över jul/nyår. Fullastad + cykelställ bak. Temperaturen var väl kring +5 till -10 och underlaget "vanligt vinterföre på saltade vägar". 30-35km på el. Detta var då på modellen innan den senaste uppdateringen som pushade WLTP räckvidden från 60 till 90km.Vad kan man räkna med på en Volvo-kombi som är laddhybrid? 40 km på el?
Kollar på V60 eller kanske Passat som ersättning till en dieselmercedes.
Jag kommer att ha laddplats på jobbet så det är ganska lugnt.Min garagegranne har enXC60 laddhybrid 2020(2021?) och 20km till jobbet.
Sommartid kommer han tor + lite till, vintertid fattas ~5km. Tyvärr får han inte ladda på jobbet enl ngn företagspolicy. Allt enl vad han har berättat...
Jamen, vad kosta åket?Jag har köpt en beg Zoe med friköpt batteri. Väldigt mycket elbil för med mina mått, extremt lite pengar.