Carl Edfeldt
Aktiv medlem
Visa din Miyata!
Vet någon hur man får bort eloxering? Är det drömelixiret som gäller (kaustik) ?
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
JaVet någon hur man får bort eloxering? Är det drömelixiret som gäller (kaustik) ?
Har för mig att Localbikechop/damn (kommer inte ihåg hans happynick) skrev om nån process i nån tråd…Vet någon hur man får bort eloxering? Är det drömelixiret som gäller (kaustik) ?
Skall leta lite då?Har för mig att Localbikechop/damn (kommer inte ihåg hans happynick) skrev om nån process i nån tråd…
Pensla eller bada?
Det borde ju en svetsare kunna lösa tänker jag! Kommer ju inte bli så snyggt med hänsyn till färg och så, men borde funka rent funktionellt.Har följt den här tråden ett tag och tänkte visa upp min triple cross som jag äntligen fick ihop inför sommaren. Hur skön som helst även för längre sträckor. Upptäckte igår till min stora besvikelse en spricka vid muffen på styrröret – känner någon möjligtvis till någon i Stockholm som kan fixa sånt eller ska den förtidspensioneras?
Tack på förhand för tips!
Men om planen är att kassera den så får du hojta till innan ?Har följt den här tråden ett tag och tänkte visa upp min triple cross som jag äntligen fick ihop inför sommaren. Hur skön som helst även för längre sträckor. Upptäckte igår till min stora besvikelse en spricka vid muffen på styrröret – känner någon möjligtvis till någon i Stockholm som kan fixa sånt eller ska den förtidspensioneras?
Tack på förhand för tips!
Bada. Extremt effektivt.Pensla eller bada?
Vad är det för typ av lager? Upphittat?Tips till Miyataintresserade i Linköping.
En ram, till synes oanvänd finns hos kommunens cykellager.
Visa bilaga 648708Visa bilaga 648709Visa bilaga 648710
precis. Kolla med ambolt.se i Västberga om inte ngn hugad happyit fixar det där.Det borde ju en svetsare kunna lösa tänker jag! Kommer ju inte bli så snyggt med hänsyn till färg och så, men borde funka rent funktionellt.
Finns det intresse kan jag köpa den åt någon.Kan du se till att befria den därifrån?
Jag hade velat ha den om det funkat att få hem den via PostNord.Finns det intresse kan jag köpa den åt någon.
Är ett ställe där de samlar ihop cyklar efter rensningar i de olika stadsdelarna. En guldgruva för alla med behov av Cykeldelar :)
Skulle tro att den går lös på 3-500kr
Jag är väldigt grön vad gäller att skicka saker som är större än 15x15cm typ. Vill någon ha den kan jag ju alltid åka dit o prata med dom för att få reda på priset o sen hjälpa till att få iväg den.Jag hade velat ha den om det funkat att få hem den via PostNord.
Någon lär garanterat vilja ha den, Miyatas finaste randonneur/långfärdsram, samma som Miyata 1000 förutom att framgaffeln är något enklare. Och ny och oanvänd.Jag är väldigt grön vad gäller att skicka saker som är större än 15x15cm typ. Vill någon ha den kan jag ju alltid åka dit o prata med dom för att få reda på priset o sen hjälpa till att få iväg den.
Bra moto i livet - "Sluta aldrig trampa"Sluta aldrig trampa - på så sätt kommer kedjestagen tryckas på plats automatiskt. Kanske...
Observera att jag uppfattar den som ny/oanvänd.Någon lär garanterat vilja ha den, Miyatas finaste randonneur/långfärdsram, samma som Miyata 1000 förutom att framgaffeln är något enklare. Och ny och oanvänd.
Det skulle förstås kunna vara en cykel med ram som varit defekt som ny och handlaren plockat delar från ...Observera att jag uppfattar den som ny/oanvänd.
Tydligen hade de tagit över nåt förråd från gammalt cykelställe. Den ramen samt ett gäng oanvända militärcyklar ingick.
Oanvänd militärcykel låter lite intressant! Kan du ta med en sådan till mig när du ändå håller på??Observera att jag uppfattar den som ny/oanvänd.
Tydligen hade de tagit över nåt förråd från gammalt cykelställe. Den ramen samt ett gäng oanvända militärcyklar ingick.
+1 på allt Socialisten har skrivit.Vet någon hur man får bort eloxering? Är det drömelixiret som gäller (kaustik) ?
Skulle @aben av någon anledning drabbas av ett svalnat intresse så är jag väldigt sugen. Har eventuellt en vän som skulle kunna hämta upp den i så fallFinns det intresse kan jag köpa den åt någon.
Är ett ställe där de samlar ihop cyklar efter rensningar i de olika stadsdelarna. En guldgruva för alla med behov av Cykeldelar :)
Skulle tro att den går lös på 3-500kr
Hade den funnits närmare hade jag varit klart intresserad men den är för långt bort så intresset är bara akademiskt, var otydlig där i mitt inlägg, du eller någon annan är välkommen att ta ramen :)Skulle @aben av någon anledning drabbas av ett svalnat intresse så är jag väldigt sugen. Har eventuellt en vän som skulle kunna hämta upp den i så fall
Det är en person som är intresserad redan så på måndag har jag lovat att kolla upp faktiska priset och återkomma.Hade den funnits närmare hade jag varit klart intresserad men den är för långt bort så intresset är bara akademiskt, var otydlig där i mitt inlägg, du eller någon annan är välkommen att ta ramen :)
Underbart, tack Axel!?+1 på allt Socialisten har skrivit.
Var utomhus, det sticker styggt i näsa och hals annars.
Blanda en shot kaustiksoda i ett rostfritt litermått.
Lägg i delen och se till att du har något att fiska upp den med (ex. en böjd eker) samt tillgång till rinnande rent vatten.
När det har bubblat i 30-60 sek, ta upp den, skölj i vatten och se om du kan gnugga/skölja av en matt hinna av den sista eloxeringen. Om du då får fram ren alu så är du klar, annars upprepa.
Späd ut kvarvarande soda med vatten och häll ut i avloppet innan någon kan hitta den och missta den för rent vatten.
Lycka till!
Dreglar lite över den där guldmuffade CT3000... ?. Men han kommer inte sakna den då han hade två andra fina Miyator ståendes (ej till salu)
du är inte ensam!Dreglar lite över den där guldmuffade CT3000... ?
Såg den också, billigt!Tips Blocket ser fint ram ut
Du passade inte på att hämta din cykel där uppe? ;)Gjorde ett nytt försök på Smygehuk- Norge i helgen kom till Göteborg sen kom regnet och jag tappsde sugen.
Visa bilaga 649388
Cool!Visa bilaga 649549
Köpte nyligen denna pathrunner :)
Har slängt på nya däck för att provcykla lite innan jag tänkte fixa iordning den. Den kommer pendlas på så det blir skärmar och rack samt lite slappare sittställning.
Är det någon som råkar ha en gammal quillstam som är lite högre för 1 1/8” styrrör att sälja? De jag hittat på nätet med rätt diameter är högre med också mycket kortare vilket jag tror kanske blir lite trångt.
Jag tror jag har en svart liggandes som du kan få mot frakt (eller om du bor i Göteborg). Kollar i förrådet ikväll.Visa bilaga 649549
Köpte nyligen denna pathrunner :)
Har slängt på nya däck för att provcykla lite innan jag tänkte fixa iordning den. Den kommer pendlas på så det blir skärmar och rack samt lite slappare sittställning.
Är det någon som råkar ha en gammal quillstam som är lite högre för 1 1/8” styrrör att sälja? De jag hittat på nätet med rätt diameter är högre med också mycket kortare vilket jag tror kanske blir lite trångt.
Tack! De ser tyvärr lite lika ut den jag redan har.Cool!
![]()
Säljes: Stammar: quill MTB
[SÅLD] PFR: Stål, 25,4mm quill, 26,0mm klämma, ca 150mm lång, 200 SEK Tranz X: Alu, 25,4mm quihappyride.se
Wow, vilken leverans! Bor inte i gbg så får bli frakt isf. Hojta när du kikatJag tror jag har en svart liggandes som du kan få mot frakt (eller om du bor i Göteborg). Kollar i förrådet ikväll.
Jag kan kolla vad jag har. Finns ett par som åtminstone är längre än de där.Tack! De ser tyvärr lite lika ut den jag redan har.
Nu är det ju högre som efterfrågas. Kan kolla jag med, har två st liggandes, men osäker på om de är så mycket högre.Jag kan kolla vad jag har. Finns ett par som åtminstone är längre än de där.
Wow, vilken leverans! Bor inte i gbg så får bli frakt isf. Hojta när du kikat
Kom bara till Tjolöholms slott, söder om Göteborg där regnet började. Häftigt slott och fint ställe att övernatta på :)Du passade inte på att hämta din cykel där uppe? ;)
Hämta Miyata 512 66cm
Chock ? allting var original komponenter till och med gammal Miyata egen däck
Även tillbehör gammal skärmar, ringklocka och fotstöd
Klingor, kedjar och kassett verkar bra stick
Ser ut behöver byta vajrar och vajerhölje, styrlinda och däck
Fynd pris med allt original delar
Få titta mer efter semester
Menade högre, med längre insert.Nu är det ju högre som efterfrågas. Kan kolla jag med, har två st liggandes, men osäker på om de är så mycket högre.