Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Riktigt bra racing.Oj vilket bra herrlopp, det hade man inte vunnit många kronor på om man skulle tippa topp 2.
Hur tänker man sig att man ska avgöra startplatser på XCO?Det som kan bli tråkigt med XCC som egen är väl risken att den blir bortvald av vissa för att spara sig till XCO. Sen öppnar det väl i så fall upp sig för andra.
Jessica Blewitt verkar efter omständigheterna må "ok"... Postades en bild på hennes Instagram.
Saxat från Reddit.
Update on Jess Blewitt after her horrible crash. Jess has a broken femur requiring surgery. She also has a broken collarbone, wrist , cracked rib & two small cracks in her lower back fortunately none of which require surgery.
Å ena sidan är det tur att det inte blev värre, då det såg riktigt läskigt ut.
Å andra sidan är jag förvånad över att det blev så många skador spridda över hela kroppen.
Hoppas allt går bra med op, läkning och rehab. Blewitt är alltid intressant att se.
Hon slår ju i med hela kroppen. I bland känns det iof som folk går närmast oskadda ifrån jättekrasher men här gick det illa.
Ja, svårt att påstå annat än att det gick illa även om det både kunnat gå bättre eller sämre.
En faktor i detta fall är att anslagsvinkeln blir väldigt olycklig då hon kommer dykande mot uppförsdelen av kullen.
Jag vet inte om jag förstår dig och bilden, men är det inte direkt efter den sektionen de kommer ut och de visar just hastigheten - Där damerna i detta fall brukar ligga kring och strax över 50 km/h?Det är rätt bra med fart in i den delen av banan också.
Den uppmätta fladdrar förbi ganska snabbt, och jag tror det är efter att hon har träffat baksidan på rollern. :(
Visa bilaga 514067
Jag vet inte om jag förstår dig och bilden, men är det inte direkt efter den sektionen de kommer ut och de visar just hastigheten - Där damerna i detta fall brukar ligga kring och strax över 50 km/h?
Det låter väl rätt vettigt, tycker det har varit ett bra tillskott till tävlingshelgen även om vissa åkare inte verkar gilla formatet.XCC ska tydlig funka som innan. Enda skillnaden är att de får en egen cup. Poängen räknas även i xco cuppen. Oväntat kanske men jag tycker det låter bra
![]()
The UCI innovates in the off-road disciplines
www.uci.org
Snart dags för en 22-tråd. Ser fram mot kvinnornas xco i år i vilket fall.
Snart dags för en 22-tråd. Ser fram mot kvinnornas xco i år i vilket fall. Kommer bli sjukt spännande. Just Lecomte tror jag kommer steppa ner lite placeringsmässigt - hon ser väldigt undernärd ut. Svårt att se att man kan uppbåda energin för ett helt år med den grunden.