jocke_tuffing skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag fattar inte att 5:2 är populärt. Jag tycker
> det låter riktigt brutalt att fasta i två dagar.
> Om min lunch blir senare än 13 får jag panik!
Dels är begreppet "fasta" en smula missvisande, det som avses är att äta mycket begränsat med energi ett par dagar. Massor av grönsaker, minimalt med energi.
Dels ligger nog lockelsen inte alls så mycket i "fasta i två dagar" som i "så kan du äta som du vill de andra". Just den magiska meningen är folk beredda att göra de mest bisarra saker för.
Alla bantningskurer har ju målet "så får jag göra som jag vill sen". "Lev på äckligt pulver med aspartam i" är ju en hit som går hem år ut o år in.
I sakfrågan: jag är inte alls säker på att 5:2 är dåligt, för vissa kanske det är bra, för andra riktigt riktigt dåligt. Har man redan en ätstörning gissar jag på dåligt. Dokumentären var betydligt bättre än aftonbladet.