Andrahandsvärde landsvägscykel?

Cykeljojo

Medlem
Andrahandsvärde landsvägscykel?
Hej! Jag undrar vad det är för andrahandsvärde på en Cannondale supersix i kolfiber, inköpt 2020. Den är i bra skick, servad regelbundet. Tror nypriset var runt 40 men minns inte riktigt.
 
Andrahandsvärde landsvägscykel?
Första året försvinner halva värdet. Sedan försvinner ungefär 1/3-del om året till en viss bottengräns.
Men det finns undantag, nämligen att någon blivit "helsåld på" och måste ha den modell man har och vill sälja, eller att någon tar sina första darriga steg in på racermarknaden.
 
Andrahandsvärde landsvägscykel?
Första året försvinner halva värdet.
Nä så illa ska det inte behöva vara...

Till TS, 2020 och framåt var ju lite speciellt, priserna blev ju uppblåsta en bit in i pandemin pga cykelbrist.

Du får nog speca lite mer noga vad det sitter för komponenter på cykeln för att få ett vettigt svar..och så finns det ju en separat tråd för värdering av cyklar:
 
Tillbaka
Topp