Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Smältvatten från bortsopad snö är en farlig klassiker som en av de saker kommuner förmodligen inte beaktat.Ja ni undrar kanske varför det inte gnällts nåt om cykelbanorna på Såggatan senaste månaden, jo det är för jag varit på semester men är hemma igen nu för de som saknat det..
Kan börja med att kommunen har missat att upphandla snöröjning, eller jag antar för jag har anmält att de inte halkbekämpas i förra veckan när första snön kom, men inte fått något svar och ingen plogning. Så här ser det ut nu, men det är ju Göteborg så smälter snart bort...
Visa bilaga 746278Visa bilaga 746279
Ser dock att det finns iaf en tapper cykelist.
Visa bilaga 746280
En annan sak jag märkte tidigare i veckan är att vatten från vägbanan rinner längs med kantstenen (pga vägbanans lutning) och genom de öppningar som finns ca var 10:e meter, där rinner vattnet över cykelbanan och bildar större fläckar med svartis, så gäller ha tungan rätt i mun. Förr rann vattnet till rännstenen och sen ner i brunnar..
Visa bilaga 746282
Symbolens framhjul är ute i vägbanan, bör betyda att den biten är vigd för cyklister.Om inte ens cykelsymbolen får plats är det väl ingen ide att göra nån bana alls.
Eller hur! Så jävla svårt kan det väl inte vara…
Visa bilaga 743477
(Notera ciggpaketet för referens till skalan)
Dock lyxigt med avrinning och att (på vintern hala) brunnslock är lagda på gångbanan istället för cykelbanan.Visa bilaga 738366Det byggs så det ryker i Nacka och jag tror Nacka har lyckats riktigt dåligt denna gång.
Här ska några hundra skolelever kliva av bussen tillsammans med andra pendlare, rakt ut i cykelbanan, under rusningstid.
Det var busstationer som denna vi i Nacka såg fram emot att bli av med![]()
Cyklade förbi där nyss, orkade inte ens bli upprörd
Det lär väl inte vara designat så med flit av gatukontoret åtminstone.Cyklade förbi där nyss, orkade inte ens bli upprörd![]()
Fast det är nästan svartkonst att lyckas hamna på den sidan av Sockenvägen där.Visa bilaga 753651
”uppmärksammade ” den här idag , (cykelbanan går på vänster sida om bilvägen på bilden) men om man mot förmodan cyklar i körbanan så får man en jättefin avfart som slutar precis på andra sidan av korsningen där det som skrivet inte finns någon fortsättning på cykelvägen…..
Precis , varför har de byggt det en gång i tiden, kommer man från rackethallen så går man eller cyklar på parkeringen och kommer ut vid värdshuset…Fast det är nästan svartkonst att lyckas hamna på den sidan av Sockenvägen där.
Jag skulle tro att det är en rest från en tid då det var påbjudet och normaliserat att cykla på körbanan. Avfarten är till för att enkelt leda över till (den dubbelriktade) cykelbanan som finns på gatans andra sida. Här och var i Malmö finns det också sådana korsningar.Visa bilaga 753651
”uppmärksammade ” den här idag , (cykelbanan går på vänster sida om bilvägen på bilden) men om man mot förmodan cyklar i körbanan så får man en jättefin avfart som slutar precis på andra sidan av korsningen där det som skrivet inte finns någon fortsättning på cykelvägen…..
Kanske Bengt har låtit sin tujahäck växa lite väl mycket ut över cykelbanan så att någon cyklist lackat ur? Jag kan själv bli rätt less på villa- och radhusägare som låter sina växter inkräkta på gång-, cykelbanor och trottoarer. Kan hända att jag har brutit någon kvist någon gång då och då, men ännu inte gått så långt att jag tagit med sågen.Så tydligen ingen stockholmare som fixat cykelbanan?Visa bilaga 755671
det är väl här man ska lämna före-träd-e ????Visa bilaga 753737Ja den fortsätter efter trädet som oxå är välplacerat![]()
Så tydligen ingen stockholmare som fixat cykelbanan?Visa bilaga 755671
Fast nu när jag också tittat på google så ser det ju ut som om Bengt skött om häcken så länge som den någonsin funnits. Jag grävde lite och på https://seglarbengt.se/ så får en antydningar om varför folk kan tänka vara taskiga mot stackars Bengt.Kanske är någon som hjälper Bengt att hålla efter häcken, ser ut som den var bättre skött 2023.
Visa bilaga 756103
Skummade lite. Man gillar ju en bra rättshaverist va...Fast nu när jag också tittat på google så ser det ju ut som om Bengt skött om häcken så länge som den någonsin funnits. Jag grävde lite och på https://seglarbengt.se/ så får en antydningar om varför folk kan tänka vara taskiga mot stackars Bengt.
Jag hade ändå planer på att cykla och titta på picassostatyn någon sommar. Nu när den här tujjahäcken ligger på vägen så blir jag bara ännu mer sugen. Cykelbanan ser ju riktigt fin och trevlig ut att cykla på också
Haha var också tvungen att läsa, verkar som att han vill att hela vägnätet ska dras om så att ingen kör på vägen mellan hans fastigheter eller "genom hans trädgård" som han själv uttrycker det.Skummade lite. Man gillar ju en bra rättshaverist va...
Haha var också tvungen att läsa, verkar som att han vill att hela vägnätet ska dras om så att ingen kör på vägen mellan hans fastigheter eller "genom hans trädgård" som han själv uttrycker det.
Tycker inte det ser ut som det, har inte läst allt, men i hans senaste inlägg (2014-02-17) vill han ju styra om trafiken från den befintliga vägen till en grusväg genom skogen utanför bostadsområdet med argumentet att det är snabbare att ta sig från punkten längst ut på udden till centrum.Jag har inte läst alla inlägg och inte kollat hela planeringshistoriken för området men vid en snabb titt så verkar det som att vägfrågan sedermera har blivit löst i stort sett som han ville. (Inläggen på hans hemsida är 10-15 år gamla.)
Jag hade bara läst det som handlade om hans och hans grannars utfarter.Tycker inte det ser ut som det, har inte läst allt, men i hans senaste inlägg (2014-02-17) vill han ju styra om trafiken från den befintliga vägen till en grusväg genom skogen utanför bostadsområdet med argumentet att det är snabbare att ta sig från punkten längst ut på udden till centrum.
Enligt google street view så är det fortfarande en avbommad grusväg.
Sök på fastighetsbeteckningen där tujorna står, "skäringsbol 1:5" så dyker det upp ett par roliga word-dokument som får mig anta att stackars Bengt har haft en hel del livliga diskussioner med både kommunens tjänstemän grannar i området.Jag hade bara läst det som handlade om hans och hans grannars utfarter.
Jag cyklar på övergångsstället, sen trottoar eller vägbana. Har heller aldrig fattat hur jag egentligen ska göraVisa bilaga 759280
Cykelbana på Huddingevägen. Någon som vill tipsa om hur man förväntas cykla här när det blir grönt?
Jag vill åka vänster i korsningen upp mot Max och Lidl. Ska sägas att bilister från vänster har grönt för att svänga mot Rågsved samtidigt med grönt för cyklister.
Haha. Någon har haft otur när den tänkte.I streetview ser det ut att vara cykelförbud in på Rågsvedsvägen.
Det är faktiskt kommunen som är väghållare. Staten tar över Huddingevägen först vid kommungränsen ca 70 meter söder om korsningen.Maila gatukontoret och fråga. Det har vid tillfällen kunnat ge inblick i bristen på logik från deras sida ibland, vid andra tillfällen brist hos min.![]()