kebarb skrev:
-------------------------------------------------------
> Avid oken har ett speciellt luftningskit som jag
> hatade, tills jag provade det. Metoden med
> sprutorna är ganska omständig men ger perfekta
> luftningar. Testa att massera oken med en
> däckavtagare i plast eller något liknande och ge
> det en finfin luftning så är det garanterat
> tillbaks i god form igen.
>
> Min erfarenhet av Avid bromsarna är att de måste
> luftas oftare än exempelvis Shimano, men att de
> bromsar bra och har en behaglig feeling, bra
> modulation och bett.
>
> //K
Ja jag älskar deras luftningskit, visst det är lite omständigt, men det är samtidigt hyfsat idiot-säkert och ger en riktigt bra luftning.
Det löste sig i alla fall efter en luftnining, som gjorde att beläggen drogs tillbaks lite bättre, och sen ett par brickor som justerade okets position en gnutta. Har märkt att Avids eget positioneringssystem för oken inte alltid riktigt räcker till... man måste ibland själv hjälpa till med egna brickor
Det här känns tyvärr också som en klassiker med Avid-bromsar, har haft problem med att de ligger på tidigare, men valde ändå att chansa på Avid eftersom de är de mest underbara bromsar jag har testat när de väl fungerar, väldigt bra modulation och bett som du säger
För övrigt tycker jag det är lite märkligt att man själv måste lufta om en fabriksluftad broms... klarar inte Avid av att lufta sina egna bromsar ordentligt?