Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Låter ju inget vidare bra då. Vanlig däck-salami kan man ju oftast köra på tills däcket är helt slut om det inte är stora hål som behöver sys. ?Jag har testat Dynaplug en gång. Fick ett litet hål på sidan av mina Rocket Ron efter att har kört alldeles för aggressivt utför. Det funka bra. Höll helt tätt hela vägen hem. Sedan slängde jag dock däcket för säkerhets skull.
Anledningen till att jag funderar på Dynaplug är att jag har ett multiverktyg som man laddar med en sådan plugg. Om de rekommenderas så har jag tänkt att köra med det där multiverktyget med en sådan plugg monterad i verktyget.Är det inte exakt samma sak som "salami" (gummerat snöre) fast med en metallplugg i änden? Har man inga problem att få in salamin i vanliga fall så ser jag inte vitsen med att ha en vass pigg inne i däcket efter lagning. Finns ju möjlighet att den skapar oreda vid genomslag i ett senare skede.
Håller med, tokenkelt att få dit Dynaplug! Har testat med bacon men får inte till snitsen med dem…Fördelen upplever jag vara att det går snabbt att trycka i en Dynaplug jämfört med att fippla med en salami. Men jag kanske bara saknar salami-träning ?
Alltid kul med leksaker, vad heter den här..?
Alltid kul med leksaker, vad heter den här..?
Rullar du möjligen runt på RH extralights och har bra erfarenheter av olika salamis i de tunna däcken? Jag har inte vågat ta steget med tubeless på dessa ännu.Däcket hade du inte behövt slänga. I min erfarenhet kan man nöta slut på däcket med en eller flera dynaplugs i utan att det läcker. Ju "mer" däck desto bättre. Alltså funkar helt oroligt bra på mtbn man även funkis i tunna rene herse däck.
Ja det gör jag (för livet är för kort för kassa däck). Just nu kör jag med slang. Jag får så få punkor att tubeless inte är värt det för mig. Skuldrorna på RH EL är ju så otoligt tunna att där skulle jag inte vilja sätta en salami. Slitgummit är ju tjockare i RH än i tex Panaracer GK så där är det inga problem. (Därav att GK kan uppvisa så låg vikt men med kortare livslängd som resultat)Rullar du möjligen runt på RH extralights och har bra erfarenheter av olika salamis i de tunna däcken? Jag har inte vågat ta steget med tubeless på dessa ännu.
Tack! Jag tänkte också på sidoväggarna, den där mässingspilen verkar vansklig att köra igenom. Jag har lite problem med törnen när jag är på Öland, så jag tänker mig nog testa Blackburns lösning. Hoppas dubbla salamis och den relativt tunna nålen fixar däcksidorna:Ja det gör jag (för livet är för kort för kassa däck). Just nu kör jag med slang. Jag får så få punkor att tubeless inte är värt det för mig. Skuldrorna på RH EL är ju så otoligt tunna att där skulle jag inte vilja sätta en salami. Slitgummit är ju tjockare i RH än i tex Panaracer GK så där är det inga problem. (Därav att GK kan uppvisa så låg vikt men med kortare livslängd som resultat)