Fatbike Q&A.

Fatbike Q&A.
Miracle skrev:
-------------------------------------------------------
> Den är bra ful. :)
> Just rosa & orange är två färger som helt
> enkelt inte passar ihop, som jag ser på saken.

+1
Men för 200 pund kan jag stå ut med det. Man kanske kan köra lite Tipex på ramen? ;-)
Undrar om jag hinner förankra ett inköp, innan kampanjen är över... Jag är helt fatbike-lös, så det borde väl vara lätt att förklara för familjen? Det är ju snart jul och allt.

Edit: stavfel
 
Senast ändrad:
Fatbike Q&A.
Ser att man kan få den konfigurerad med vita, gröna eller orangea däck utan extra kostnad.
Svarta däck (Vee Rubber Vee8) kostar 10 pund extra.
Vita vore ju snyggt tills dom blir smutsiga. Orangea kanske....
 
Fatbike Q&A.
Lars E. Du som verkar ha stenkoll. Jag har V8 däck på min White (orginaldäck) men tycker de var lite för lite grepp i dem. Jag har sneglat lite på Schwalbes Jumbo Jim, som ska vara väldigt mycket lättare än Vee 8 och har mer grepp. Men de lyser ju som sagt med sin frånvaro. Vilket tycker du är det bästa däcket för blandad stigkörning?

I värsta fall kommer ju inte Jumbo Jim förens 2015 som jag förstått det.
 
Fatbike Q&A.
Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> Lars E. Du som verkar ha stenkoll. Jag har V8
> däck på min White (orginaldäck) men tycker de
> var lite för lite grepp i dem. Jag har sneglat
> lite på Schwalbes Jumbo Jim, som ska vara
> väldigt mycket lättare än Vee 8 och har mer
> grepp. Men de lyser ju som sagt med sin frånvaro.
> Vilket tycker du är det bästa däcket för
> blandad stigkörning?
>
> I värsta fall kommer ju inte Jumbo Jim förens
> 2015 som jag förstått det.

Det beror på hur, var och när du vill ha grepp. och hur lätt och lättrullat du vill ha.
Jumbo Jim ser lovande ut på många sätt.

Jag har ju inte provat speciellt många däck så det får bli lite gissningar blandat med egna erfarenheter.
Av de jag provat så är Bud/Lou 4,8 på många vis greppigast med sin stora luftkammare kombinerat med aggressivt mönster. Med lite luft i dom så hittar dom ofta något att ta tag i när dom formar sig runt rötter och stenar.
Men...
Silica-gummit som Vee använder i vissa av sina däck greppar ofta ännu bättre på blöta stenar och berghällar, även med lite mer lufttryck.
Men...
Silica gummit som är ett köldtåligt gummi rullar tyvärr dåligt på hårda och släta underlag, och Lou rullar även det illa på de flesta underlag med sitt grova mönster.

För blandad stigkörning året om så kanske man inte ska välja det greppigaste?
Och om din White har samma bredd i baksvingen som 2Fat pro så är inte 4,8 att rekomendera då det blir trångt om plats. Annars hade jag sagt Bud 4.8 fram och bak (fungerar på 2Fat pro om hjulet är spikrakt, centrerat och max 10 psi).
Så...
Billigaste allround-däcket som vi vet passar i din ram är On one Floater 4.0 (Har tyvärr lite självstyrning vid låga tryck, även om det inte är galet mycket).
Ett dyrare och trevligare däck med mer fäste är Surly Nate 3.8 (4.0).
I samma prisklass finns populära 45NRTH HuDu och Dillinger 4.0 som jag inte hunnit prova själv, men dom ska vara mer lättrullade än Nate.
Har du samma mått på ramen som 2Fat pro så tycker jag att Specialized Ground control 4,6 är svårslaget som allround däck av de jag provat. Kanske kombinerat med ett Bud fram?
I samma bredd (märkt 4.8 men är samma bredd som Ground control 4.6) finns Dillinger 5 som i slutet av förra vintern blev ett populärt däck bland dom som tävlade (finns både med och utan dubbar).

Kanske vill du ändå ha något greppigare däck inför vintern, och köra med V8 till sommarn igen?

Vilka ska vi stryka och vilka ska vi analysera djupare?
 
Fatbike Q&A.
Okej, lite som jag själv funderat över. Dvs On One Floater 4.0 1500 gram?
45NRTH HuDu 1300 gram (120tpi) är väl de som jag funderat över. Blev dock lite paff när man insåg att ett cykeldäck är dyrare än ett bildäck :)

45NRTH senaste tillskott, Vanhelga verkar mer passa på väldigt mjuka stigar/lätt snö.

Om jag inte tar fel, så väger V8 72tpi 1430 gram (+/-) Fördelen med floater är ju att det är billigt. Så man kanske skulle satsa på ett sådant tills Jumbo Jim kommer ut.

Var ute på hallandsåsen i helgen och körde i varierad terräng. Allt från asfalt till grusväg/makadam och jordvälling. Möjligen hade jag lite för högt tryck, runt 10-12 psi (svårt med pumpen). Enligt GPS'en så var topphastigheten 59 km/h på en asfaltsutlöporna. Det gällde att hålla i styret, för cyklen spårade liite :)

Det som lockar mest med Jumbo Jim är de 990/1090 gram som de väger. Det + en lättare slang (förutsätter att det sitter en tung budgetslang nu) bör ju nästan göra 1 kilo.
 
Fatbike Q&A.
Jag kör med Specialized GC 4,6" 1500gr fram och Bontrager Hodag 3,8" 1244gr i bak på Marvilen och det funkar kanon. Ingen motstyrning alls på GC däcket och grymt grepp i Hodag bak. Båda däcken ligger på ca tusingen styck i rek-pris men jag lyckades pruta skapligt på båda.
Surly har dock sänkt priserna rejält på sina däck på sista tiden så jag kan rekomdera Nate 120tpi ca 1300gr bak med Larry fram som en bra prisvärd kombo. Nate finns även i 2 andra versioner där mellanmodellen med 60tpi väger enl Surly 1395gr kostar 695kr på cyclecomponents. Dock med röda däcksidor...
När jag var i Hafjell punkade jag i fram mitt på berget och det enda jag hade med mig var en 29" slang som jag lyckades fylla ut ett 4" däck med.
Den slangen satt i en månad tills jag bytte till GC 4,6"... 200gr slang med väck på... Nu ska jag byta Vee-Rubber slangen i fram på 500gr till en 27,5" freerideslang på 295gr för och se om det är ett alternativ till tunga fatbikeslangar/tubeless.
Här en bild på Marvilen som är under ombyggnad konstant. GC fram, Nate bak och originalsadel kvar. Kan meddela att 17" ramen väger 2100gr vilket jag tycker är otroligt bra för en lågbudget cykel...
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    88.9 KB · Besök: 51
Fatbike Q&A.
Vanhelga ser lovande ut för dom som vill ha ett greppigt däck, Dual compound och rejält sajpade dobbar.
Hodag ser riktigt intressant ut med sitt täta mönster som borde göra det lättrullat, och med alla små sajpar ser det ut att kunna greppa bra. Där hoppas jag på en utförlig rapport från onegear när han kört ett tag.
 
Fatbike Q&A.
Extrapris på OnOne Fatty. Lockande. Men ack så tung. Hur krångligt/dyrt är det att få ner den till säg 14 kg? Hellre ännu längre. Är det rent av lättare/billigare att börja med en Marvil som utgångsprojekt?

Jag vill dock, om det ska bli fatbike, kunna uppgradera till Bluto senare. Marvilen har väl inte konat styrrör, så då går väl inte det?

Jag letar egentligen AM 29er, men jag har teorier att en fatbike skulle kunna ge mig samma nöje. Vad tror ni?
 
Fatbike Q&A.
onegear skrev:
-------------------------------------------------------

> Här en bild på Marvilen som är under ombyggnad
> konstant. GC fram, Nate bak och originalsadel
> kvar. Kan meddela att 17" ramen väger 2100gr
> vilket jag tycker är otroligt bra för en
> lågbudget cykel...

Den ramen ser ut att vara samma som den som White använder.

Men jag orkar inte plocka isär min för att provväga :)
 
Fatbike Q&A.
ol__ skrev:
-------------------------------------------------------
> Extrapris på OnOne Fatty. Lockande. Men ack så
> tung. Hur krångligt/dyrt är det att få ner den
> till säg 14 kg? Hellre ännu längre. Är det
> rent av lättare/billigare att börja med en
> Marvil som utgångsprojekt?
>
> Jag vill dock, om det ska bli fatbike, kunna
> uppgradera till Bluto senare. Marvilen har väl
> inte konat styrrör, så då går väl inte det?
>
> Jag letar egentligen AM 29er, men jag har teorier
> att en fatbike skulle kunna ge mig samma nöje.
> Vad tror ni?

Jag har som mål att få ner min White 2Fat Lite till runt 14kg, med hjälp av lite karbon samt lättare däck och slang. Fälgarna är redan urborrade och sedan får man förståss kolla över vad man kan göra mer. Men en bluto väger sisådär en 1.8-1.9 kilo och man kan sätta en konad gaffel om man har ett 44mm styrrör med hjälp av adaptrar från t.ex. cane creek
 
Fatbike Q&A.
ol__ skrev:
-------------------------------------------------------

> Jag letar egentligen AM 29er, men jag har teorier
> att en fatbike skulle kunna ge mig samma nöje.
> Vad tror ni?

Jag har lite blandade känslor efter första turen. Det verkade som om 29'ers var lite snabbare än vad jag var på min fatbike. Men det kan förstås bero på att det var min första tur utanför asfalt och kanske inte för att jag cyklade fatbike. Men en sak kan jag säga, den kändes väldigt stabil och nästan lite sävlig. Men å andra sidan så är mina preferensramar väldigt små, då jag inte cyklat 29'er. Men det var väldigt roligt ivf.
 
Fatbike Q&A.
Jag tror inte att en AM 29a i samma prisklass som en 2fat lite eller On one fatty är roligate eller snabbare.

Annars så måste jag säga att det är helt olika cykeltyper som är svåra att jämföra.


Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> ol__ skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Jag letar egentligen AM 29er, men jag har
> teorier
> > att en fatbike skulle kunna ge mig samma nöje.
> > Vad tror ni?
>
> Jag har lite blandade känslor efter första
> turen. Det verkade som om 29'ers var lite snabbare
> än vad jag var på min fatbike. Men det kan
> förstås bero på att det var min första tur
> utanför asfalt och kanske inte för att jag
> cyklade fatbike. Men en sak kan jag säga, den
> kändes väldigt stabil och nästan lite sävlig.
> Men å andra sidan så är mina preferensramar
> väldigt små, då jag inte cyklat 29'er. Men det
> var väldigt roligt ivf.
 
Fatbike Q&A.
På Marvilramen kan man sätta i en nedre 1,5" lager så man kan använda tapered styrrör. Tror inte att White och Marvil har samma ramar då storlekarna inte är lika fast dom kan komma från samma Taiwan fabrik...
När det gäller Hodag däcket så är jag bara positiv till det efter 90km cykling i höstunderlag. Grymt grepp och inte så trögrullat.
Om jag orkar någon gång så ska jag sätta det i fram för å se om det är någon motstyrning med det.
Särskilt tätmönstrat tycker jag väl inte att det är...
Hodag överst och GC nedre och lite tätare mönster.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    70.4 KB · Besök: 47
  • image.jpg
    image.jpg
    77.9 KB · Besök: 46
Fatbike Q&A.
onegear skrev:
-------------------------------------------------------
> Tror inte att White och Marvil har samma ramar...

Helt klart inte samma ram som 2Fat pro iallafall.


> Om jag orkar någon gång så ska jag sätta det i fram för å se om det är någon motstyrning med det.

Det är alltid intressant och relevant information gällande fatbikedäck. Iallafall för dom som är känsliga för fenomenet.


> Särskilt tätmönstrat tycker jag väl inte att
> det är...

På de bilder jag tidigare sett av däcket så ser mittraden ut att vara ganska tät i rullrikningen sett. Först dubbla på rad, sedan dubbla på bredd i glappet innan det upprepas med dubbla på rad igen. Denna mittsektion ser ut att göra gott för rullet.
På din bild är det dock svårt att se vad jag menar. Och min misstanke är att dom inte låter lika mycket som exempelvis On One Floater eller Vee Snowshoe på asfalt, speciellt inte vid högre lufttryck.
Sedan att mönstret är lite glesare i övrigt gör mindre skillnad för rullen på hårt underlag.

Men jag har aldrig provat däcket, så det är mest vilda gissningar.
:)
 
Fatbike Q&A.
Lars.E: har du testat Vee Bulldozer däcken som sitter orginal på White 2Fat Pro?
Du nämner Bud/Lou däck, är det en fortkortning av bulldozer?
 
Fatbike Q&A.
nho1 skrev:
-------------------------------------------------------
> Lars.E: har du testat Vee Bulldozer däcken som
> sitter orginal på White 2Fat Pro?
> Du nämner Bud/Lou däck, är det en fortkortning
> av bulldozer?


Svaret är nej på båda frågor.
Bulldozer-däcken ligger oanvända och fina i en kartong här hemma.
Bud/Lou är Surlys fetaste Moonlander-däck med rejält mönster.

Det första Jag gjorde med Whiten var att byta däck till ett par begagnade Surly Bud 4,8 fram och Lou 4,8 bak. Dessa Bud/Lou sitter numera på min Bigbob 4.0 igen, då whiten var lite väl trång där bak (Bud/Lou fungerar på 2Fat pro, men det finns inget utrymme för skeva hjul och flex). Whiten har nu fått ärva Vee snowshoe-däcken från Bigbob, tills det blir Dillinger 5 väder ute.

Angående Bulldozer så ser dom riktigt bra ut trots det lite bakvända mönstret. Luftkammaren på Bulldozer är lika stor som på Snowshoe 4.7 och Dillinger 5. Bulldozers mönster är Betydligt bredare än Snowshoes, och håller beroende på mätmetod samma bredd som dillinger 5.
 
Fatbike Q&A.
Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> Var köper man däck billigast?
>
> Tycker att utbudet är starkt begränsat.

Hehee.. Själv tycker jag att det har exploderat med olika däck, för inte alltför länge sedan hade typ två olika däck att välja mellan! :)
 
Fatbike Q&A.
Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> Var köper man däck billigast?
>
> Tycker att utbudet är starkt begränsat.


XXL har bra pris på dubbade Dillinger 4 och Dillinger 5 i sina butiker. dom har även 4.0 slang för 99sek.
http://www.cyclecomponents.com/komponenter/dack.html?varumarke=2813 har för tillfället ganska utplockat, men är annars bra.

Jaadu Harri... Det har hänt en hel del sedan man såg första bilden på din Pugsley :)
 
Fatbike Q&A.
Lars.E skrev:
-------------------------------------------------------
> Jeppe_E skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Var köper man däck billigast?
> >
> > Tycker att utbudet är starkt begränsat.
>
>
> XXL har bra pris på dubbade Dillinger 4 och
> Dillinger 5 i sina butiker. dom har även 4.0
> slang för 99sek.
> http://www.cyclecomponents.com/komponenter/dack.ht
> ml?varumarke=2813 har för tillfället ganska
> utplockat, men är annars bra.
>
> Jaadu Harri... Det har hänt en hel del sedan man
> såg första bilden på din Pugsley :)


Jo, fast nu bor jag i Skåne :) Vi hade 15 grader i helgen som gick :D

www.tritoncycles.co.uk hade en del att välja bland.
 
Fatbike Q&A.
Peta dubben och sälg på Köp & Sälj :)
Som sagt... Cyclecomponents kan nog få fram odubbade däck av olika sorter om du vill handla i Sverige.
Eller varför inte din LBS? Trek/Bontrager, Specialized och Maxxis finns att beställa lite här och var.

15 grader hade vi en gång i sommras... Minns det med glädje :)
 
Fatbike Q&A.
Någon som kan reda ut det här med de olika däckstorlekarna för mig?, jag förstår ju att ju fetare däck ju trögare rull och bättre grepp, eller har jag fel?? men hur stor skillnad är det?.

jag funderar på att köpa en trek farley 6 2015, då polarens farsa har en lbs och erbjuder mig att plocka hem den för hans inköpspris. farleyn har ju 3,8 tums däc med 135/170 nav.

vill ha den som en lera/snö hoj så vad tror ni räcker däckstorleken får jag plats med fetare däck på fäljarna? eller fetare fetare fäljar i ramen?. är lite vilse.
 
Fatbike Q&A.
bjornmelin90 skrev:
-------------------------------------------------------
> Någon som kan reda ut det här med de olika
> däckstorlekarna för mig?, jag förstår ju att
> ju fetare däck ju trögare rull och bättre
> grepp, eller har jag fel?? men hur stor skillnad
> är det?.
>
> jag funderar på att köpa en trek farley 6 2015,
> då polarens farsa har en lbs och erbjuder mig att
> plocka hem den för hans inköpspris. farleyn har
> ju 3,8 tums däc med 135/170 nav.
>
> vill ha den som en lera/snö hoj så vad tror ni
> räcker däckstorleken får jag plats med fetare
> däck på fäljarna? eller fetare fetare fäljar i
> ramen?. är lite vilse.


Vet inte hur det är med plats i ramen på Trek men jag har kört två vintrar på en Surly Pugsley med 3,8" och det har funkat lika bra som brorsans Moonlander med 4,8" tycker jag. Bontrager däcken som sitter på Trek funkar svinbra tycker jag, iaf i bak...
 
Fatbike Q&A.
tankarna går mellan en trek farley 6 och en felt double 30. finns det några självklara skillander? för nackdelar med de olika cyklarna? utöver att jag får treken till ett bättre pris.
tack på förhand
 
Fatbike Q&A.
bjornmelin90 skrev:
-------------------------------------------------------
> tankarna går mellan en trek farley 6 och en felt
> double 30. finns det några självklara
> skillander? för nackdelar med de olika cyklarna?
> utöver att jag får treken till ett bättre pris.
>
> tack på förhand


Om nu Trek Farley har 135mm fram, så är den inte RS bluto kompatibel, vilket Felt D30 är. Sen har du lite carbon på Felt istället för aluminium.
 
Fatbike Q&A.
När du säger att den inte är kompatibel med RS bluto menar du då att däcket fram inte skulle passa den dämpade gaffeln så att jag skulle behöva ett nytt däck, eller att rs bluto inte får att montera på ramen?
 
Fatbike Q&A.
arcamone skrev:
-------------------------------------------------------
> Är detta ngn standard Kina-ram eller? Såg annons
> på blocket från ngn butik.12000kr och 15,7 kg.
>
> /David


Tja.. eller Taiwan.. eller...?

XT/Deore utrustad. Gissar att fälgarna inte är urborrade gör att den blir tyngre än vad den borde vara.

Men å andra sidan så väger min White 15.4kg och har borrade fälgar. Jag håller på ocj gå igenom cykelns delar för att se om man kan få ner vikten något.
 
Fatbike Q&A.
Viktuppgifter White 2Fat

Framfälg + snabbfäste = 1575 gram
Däck Vee V8 = 1480 gram
Orginalslang Vee = 460 gram
Bromsskiva = 165 gram
Totalvikt framhjul = 3680 gram

Ska byta slang och däck till lättare modeller och räknar med spara 700 gram per hjul med detta.
 
Fatbike Q&A.
Hur gör jag för att komma åt frihjulet på min On-One Fatty? Jag har tagit två låsmuttrar, en på vardera sida av navet. På drivsidan ser jag ett kullager innanför en låsring, som låser i själva frihjulskroppen. På bromssidan ser ett kullager. Vad är nästa steg? Är det låsringen? I så fall måste jag införskaffa en tång innan jag går vidare.
 
Fatbike Q&A.
Är det någon som kör 1x10 på sin fatbike? Funderade på att berställa en Felt double 70 och knyta om till 1x10 med en granny 42 bak och 36 fram... har lite delar ligger nämligen. Blir billigare att konvertera en 30 till 1x10 än att köpa en 70 direkt verkar det som.
 
Fatbike Q&A.
Ja, min Fatty levererades med 32t-singelklinga fram. I snö och branta motlut skulle jag vilja ha en lättare växel. Jag köpte därför en 30t från On-One som jag dessvärre inte lyckats få att lira. Kedjan fastnar mellan klingan och vevarmen. Jag läste att det kunde krävas en inslitningsperiod - men det är svårt att slita in något som inte går runt ;)
 
Fatbike Q&A.
Stånkan skrev:
-------------------------------------------------------
> Ja, min Fatty levererades med 32t-singelklinga
> fram. I snö och branta motlut skulle jag vilja ha
> en lättare växel. Jag köpte därför en 30t
> från On-One som jag dessvärre inte lyckats få
> att lira. Kedjan fastnar mellan klingan och
> vevarmen. Jag läste att det kunde krävas en
> inslitningsperiod - men det är svårt att slita
> in något som inte går runt ;)

Men ni kör 11-36 kassett då? Kanske dumsnålt av mig att återvinna delar... ;)
 
Fatbike Q&A.
whipe skrev:
-------------------------------------------------------
> Är det någon som kör 1x10 på sin fatbike?
> Funderade på att berställa en Felt double 70 och
> knyta om till 1x10 med en granny 42 bak och 36
> fram... har lite delar ligger nämligen. Blir
> billigare att konvertera en 30 till 1x10 än att
> köpa en 70 direkt verkar det som.

Hur tänker du där? Felt 70 har 3x9 och Felt 30 har 2x10. Oavsett vilket, så har felt 30 urborrade fälgar, vilket inte Felt 70 har. Efter första rundan med fattyn, så kan jag konstatera att jag kommer att behålla min 2x9. Möjligen utöka till 2x10 om något.
 
Senast ändrad:
Fatbike Q&A.
Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> whipe skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Är det någon som kör 1x10 på sin fatbike?
> > Funderade på att berställa en Felt double 70
> och
> > knyta om till 1x10 med en granny 42 bak och 36
> > fram... har lite delar ligger nämligen. Blir
> > billigare att konvertera en 30 till 1x10 än
> att
> > köpa en 70 direkt verkar det som.
>
> Hur tänker du där? Felt 70 har 3x9 och Felt 30
> har 2x10. Oavsett vilket, så har felt 30
> urborrade fälgar, vilket inte Felt 70 har. Efter
> första rundan med fattyn, så kan jag konstatera
> att jag kommer att behålla min 2x9. Möjligen
> utöka till 2x10 om något.

Hmm, det kan vara det att jag inte gillar framväxel - kör 11-36 - 36 på 29an och tycker ytterst sällan att det behövs lättare växlar, trots många höjdmeter - dock väger den väl kring 10-11kg.
Men det är väl kanske inte jämförbart med den ökade vikten... Särskilt inte om det blir stor skillnad i fälgvikt?
 
Fatbike Q&A.
> Kör också Fatty med 1x10. En Raceface 30t har funkat fint för mig.

Ok, den ser ju snarlik ut. Jag får göra ett nytt försök.

> Men ni kör 11-36 kassett då? Kanske dumsnålt av
> mig att återvinna delar... ;)

Japp, 11-36.
 
Fatbike Q&A.
Kör 1x9 med 32 fram och 11-34 bak. Jag får kliva av onödigt ofta när det är snö och blir brant eller löst. Resten av året funkar det bra. Hoppas få till 1x11 med 10-42 i vinter för att se om det hjälper eller om problemet sitter i mina ben :-)
 
Tillbaka
Topp