Förväntningar på verkstaden?

Förväntningar på verkstaden?
Små cykelaffärer, med spetskompetens har försvunnit över hela landet. Mkt beroende på nätförsäljningen!
Diskuterade för några år sedan detta, med en nu fd affärsinnehavare.

Flera gånger hade han hjälpt presumtiva cykelköpare med ramstorlekar, tips och råd. Varpå köparen, med dessa spec gått ut och köpt hojen på nätet!

Självklart går det inte att bedriva en liten cykelaffär under sådana förutsättningar. Självklart kan inte en liten cykelbutik, hålla samma priser, som näthandeln. Men om man vill snabb service, så är det mycket värdefullt att kunna vända sig till en säljare man har förtroende för!

Många av dagens sk cykelbutiker har mycket kompetent personal. Men då handlar det i första hand i egenskap som försäljare.

Har man ett genuint cykelintresse, vilket jag har haft under lång tid. Lönar det sig utomordentligt väl att lära sig själv att utföra service o rep själv. Varför måste det tex bli akut under våren. När man haft hela vintern till att läsa på och förkovra sig. Vågar påstå att ett bra service/rep-ställ och nödvändiga verktyg, med bla adekvata avdragare, är en utomordentlig investering för alla seriösa cyklister.

Har själv aldrig anlitat extern service. Givetvis har det ibland kostat lärpengar i form av misstag. Men i förlängningen skapar detta en tryggare cykling. Har flera gånger hjälpt "Racercyklister" efter vägen, som inte haft en susning om att ens kunna laga en punktering. Än mindre haft verktyg för detta,,,
 
Förväntningar på verkstaden?
Antar att du med skivorna menar dreven i kassetten. Vad menar du med en bestämd plats mellan dreven? Om du mot förmodan, det ser inte ut så på bilderna, har satt distansringarna fel så kommer det att påverka växlingen. Då skulle nog kedjan fastna i kassetten.

På samtliga distanser stod det 12, för 12 speed antar jag. Men det var också numrerat från 8-2 om jag minns rätt. De största 4 eller 5 dreven sitter ju ihop så därav börjar distanserna på 8 och går nedåt mot 2. Kanske inte exakt rätt numrering här men du fattar grejen hoppas jag.

Distansringarna mellan drev i kassett har jag aldrig tänkt på att de ska ha en specifik plats, de ser ju likadana ut och har samma bredd.

Kanske lite slarvigt formulerat av mig. Jag menade inte att ordningen skulle ha betydelse, däremot om en distansring monteras fel så kommer det att bli fel. Det är å andra sidan en uppenbar miss som knappast är gjord i det här fallet.

@alexau - hur har det gått?
 
Tillbaka
Topp