Aah! Det är bra att folk cyklar i massor och att infrastrukturen för cykling får springa ikapp bit för bit.
Men det börjar kännas rätt farligt att två gånger om dagen fem dar i veckan kötta i all den här trafiken med alla sorters mer eller mindre märkliga fordon med och utan elmotor, all over place, i kombination med alla tajta och föränderliga miljöer runt Slussen och Munkbron. Vasagatans början är ju rätt illa designad för cykling den med så där blir det också farligt.
Ni som kör in söderifrån till city eller igenom stan (snart blir det Torsplan som mål), har ni hittat några bättre vägar?
Förr körde jag via Nackareservatet ända till Fredells/Sjöstan, in via Danvikstull, längs finlandsbåtarna och upp vid Munkbron precis. Lite längre men värt det i minskad risk och ökad trivsel. Vet inte om det funkar lika bra i år som för 2-3 år sen dock.