Jag tycker att Stavsnäsvägen är hemsk. Tyvärr. Mellan Mörtnäs och Strömma finns åtminstone en GC-väg, om än väldigt bristfällig, men sen blir det smal väg med skymda kurvor och krön och stressade bilister. Och tyvärr är det också ordentligt trafikerat då en jäkla massa folk flyttade ut dit under Covid. Jag har velat utforska Värmdö på cykel, men till och med på helgerna är det så illa att jag håller mig undan.
Rent allmänt måste Värmdö vara kommunen med landets sämsta infrastruktur för cykling. Den är så usel och farlig att jag misstänker att de inte bara haft otur, utan medvetet försöker hålla cyklist borta.
Som överfarten i bilden nedan. Den skymda bilen, som naturligtvis har skymd sikt, kommer från en motorväg ... Inte ens ChatGPT lär kunna komma på en sämre lösning.
Visa bilaga 613555