Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre

Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Första resan på över en månad. Årets elakaste bacill håller äntligen på att avsluta sin stora turné(Spellista: halsen - lungorna - bihålorna - näsan, med ett extra guest appearence i halsen igen som avslutning)
Inte nog med att jag tappat flåset, klädvanan hade tydligen släppt kalibreringen också. Frös som en hund när det var 2/3 kvar. Men då var man ju "committad" som det heter på fin svengelska så det var bara att bita ihop.
Taxi hade kunnat vara ett alternativ, om jag hade jag fått nån annan ringa efter den åt mig - inte en chans att kunna göra göra nåt vettigt med mobilen och den där klasen stelfrusna korvfingrar längst ut på varje hand. Tur att cykeln skötte sig, gränsen för vad finmotoriken tillät var att bromsa. Inte mycket meckande som hade gått att genomföra i det skicket.

Väl på jobbet visste lyckan inga gränser - bastun var på!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
dabac skrev:
-------------------------------------------------------
> Första resan på över en månad. Årets elakaste
> bacill håller äntligen på att avsluta sin stora
> turné(Spellista: halsen - lungorna - bihålorna -
> näsan, med ett extra guest appearence i halsen
> igen som avslutning)
> Inte nog med att jag tappat flåset, klädvanan
> hade tydligen släppt kalibreringen också. Frös
> som en hund när det var 2/3 kvar. Men då var man
> ju "committad" som det heter på fin svengelska
> så det var bara att bita ihop.
> Taxi hade kunnat vara ett alternativ, om jag hade
> jag fått nån annan ringa efter den åt mig -
> inte en chans att kunna göra göra nåt vettigt
> med mobilen och den där klasen stelfrusna
> korvfingrar längst ut på varje hand. Tur att
> cykeln skötte sig, gränsen för vad finmotoriken
> tillät var att bromsa. Inte mycket meckande som
> hade gått att genomföra i det skicket.
>
> Väl på jobbet visste lyckan inga gränser -
> bastun var på!


Imponerande att kunna starta sin arbetsdag med bastu. Jag tycker jag har det lyxigt med egen dusch och cykelrum.....men bastu. Gosh, oslagbart! Körde mina Craft regnbrallor med benvärmare och korta cykelbrallor under. Helt ok. Sen funkar det fint med tunn vindjacka ifall man har armvärmare så man slipper de där kalla underarmarna som blir efter ett tag...
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
2 grader på termometern men frös inte ett dug. Relativt ymnigt regn men fick ha cykelbanan själv i princip hela tiden. Blev kraftigt kränkt av annan hybridcyklist i höjd med globen men kompenserade genom ihärdigt trampande nerför skanstullsbron.

Dubbdäcken känns väldigt onödiga nu, borde ha en cykel till, en odubbad.

Min strategi var "håll dig varm" så ylle och funktionskläder i överflöd gjorde att allt var dyngsurt men jag själv höll mig ganska varm. Ändå skönt med någon minuts bastu efter duschen på jobbet.

+5 minuter mot rekordtiden
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Jag är nu officiellt medlem i räkklubben för 2010. Blev plötsligt jättesugen på att åka t-bana när jag vaknade, fortfarande huttrande efter kvälls-crossandet runt Flaten, och såg ösregnet.

Kan verkligen rekommendera att åka kommunalt. Den överdrivet kvitterglada tjejen med ögonbrynen på Espresso House Gullmars bjöd på cantuccini och jag åkte efter rusningen så jag och min cortado fick sittplats hela vägen. Hann läsa ut Tim Krabbés "The Rider" och bestämde mig: aldrig mer cykel!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Det sedvanliga stojet och glammet på Lidingöbron hade lagt sej i morse. Fick nästan känslan av att vara med i någon "efter katastrofen"-film när jag rullade fram i min ensamhet. Men framme vid brofästet kom jag ikapp en tant med hund och förstod att allt som var vanligt. Och längsmed Husarviken var det nästan cykelvimmel.

Sedan visade det sej att det inte var någon "efter katastrofen"-förmiddag utan snarare en "före missödet"-morgon. För i Humlegården fick jag växelörahaveri. Hela klabbet lyckades kila fast sej inne mellan ekrarna. Det hela utmynnade i att jag föga stilfullt kånkade pendlarcrossen hela vägen till jobbet.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Nä...inte mina heller. Trots att jag spritt ut en del kläder så dom ligger på kontorets olika lampor (populärt).
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Skön tur hem genom stan men är fortfarande förundrad över en del cyklister, se ny tråd:

http://happymtb.org/forum/read.php/1/1531923

Blev kraftigt kränkt igen uppför johanneshovsbron. En hybrid och en cross (tror jag) höll bra tempo uppför bron så jag tog rygg, men fick släppa på krönet när det började värka i vänsterarmem i form av strålar ut från hjärtat. Skämt osido, jag var helt slut och hämtade mig inte förrän efter gullmarsplan.
 
Senast redigerad av en moderator:
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Blött, både in- och utifrån. Lugna gatan mellan Vällingby - City.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Lugn pendling hem. Undrar varför mina ben plötsligt känns så pigga etc etc när jag har tvättstugan. Och inte kan köra 3-4 mil extra för att kolla till Vega-grillen?
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Bytte till crossen i morse, den fulldubbade MTB:en fick vila en dag, jäklar vilken skilnad det var efter 2 veckor harvande med MTB:en.
I morgon är det som vanligt igen
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
...och i samma sekund han klev på cykeln upphörde regnet... Halleluja! Skön tur hem med starka ben. Nu en veckas (minst) uppehåll.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Så fick man för att man tog racern idag. Nästan hemma gick jag omkull i rondellen vid statoil i Fullersta. Framhjulet bara gled undan. Slog i gatan ganska kraftigt och skrapade upp ansiktet och slog ut en framtand. Ena tummen stukad också. En bilist stannande och tittade till mig. Jag var lite groggy så han följde efter mig för att se om jag kunde cykla hem. Stort tack för det! Glömde fråga vad han hette...
Jahopp, nu efter ett besök på tandakuten och närakuten kan jag bara konstatera att ett styck tandimplantat måste fixas (där sprack vårens hjulbudget ;-) och att durano plus däcken är hala när det är blött...
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Aj fiiii faaaaan..... Det gör ont i hela mig bara av att läsa ditt inlägg!!
Hoppas det löser sig på bästa sätt med tanden. Ansiktet läker nog ihop och lite ärr är ju bara tufft, men tänder är ju en annan femma.
Krya på dig!!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Herrejävlar. Första pendlingen till nya anställningsplatsen i Akalla... Första dagen med dubb för i år... Det gick ju inte fort och dessutom fick jag ta Västerbron två gånger för att jag glömt telefonen hemma. Ska de vara såhär i fyra måndader nu?

Kanske ska flytta till Mallis
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Risk för halka men jag fegkörde nästan hela vägen.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Var det halt i morse? Jag märkte inget men det kan ju berott på exceptionellt lågt däcktryck och dubbar.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Aj, aj, Appel. Det där lät ju inget vidare. Det kosmetiska läker ju, men vi får verkligen hoppas att det ändå blir nya hjul inom en inte allt för snar framtid ;-)

Krya på dig.

Själv hade jag en skön men händelsefattig pendling idag.

Thomas
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Tog det lugnt utanför tullarna för det var lite väl isigt för blåsa på med odubbat. Det slog mig att det kommer vara så här till maj. Var är klimat hotet när man behöver det?
Beställde en ny framväxel till mtb så även jag kan köra med dubbisar.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Appel skrev:
-------------------------------------------------------
> Så fick man för att man tog racern idag. ...
> tandakuten och
> närakuten ....
> tandimplantat ...sprack vårens
> hjulbudget ...

Ajajajaj
Ont.

Jag var med äldste sonen hos tandregleringsspecialist förra vecka.
Hon rekomenderade mig att starta en "tandinplantatsfond"....

Hoppas att det ordnar sig.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Bakhjulet var platt i morse.

Bytte raskt slang.

Drog av snabbkoplingen.

Fixade en ny.

Jajamensan!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Skön start på dagen med tidseffektiv cykelpendling igen efter 2 dagar med SL, lite småhalt utåt Loudden och mycket riktigt -3,2 grader på termometern vid framkomsten... :-) T
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Trist appel, krya på dig. Vurpor är inget kul.

Själv fick jag punka precis innan jag skulle sätta mig på cykeln... Det blev MTB:n till jobbet.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Appel skrev:
-------------------------------------------------------
> Så fick man för att man tog racern idag. Nästan
> hemma gick jag omkull i rondellen vid statoil i
> Fullersta. Framhjulet bara gled undan. Slog i
> gatan ganska kraftigt och skrapade upp ansiktet
> och slog ut en framtand. Ena tummen stukad också.
> En bilist stannande och tittade till mig. Jag var
> lite groggy så han följde efter mig för att se
> om jag kunde cykla hem. Stort tack för det!
> Glömde fråga vad han hette...
> Jahopp, nu efter ett besök på tandakuten och
> närakuten kan jag bara konstatera att ett styck
> tandimplantat måste fixas (där sprack vårens
> hjulbudget ;-) och att durano plus däcken är
> hala när det är blött...


Om du cyklade hem från jobbet räknas din cykling normalt som arbetsresa och ska innefattas av försäkringen från ditt jobb... Det kan vara bra att veta eftersom tandläkarräkningen antagligen kommer kosta en del :-/ T
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Don't try this at home! Be careful out there! It IS slipery out there!!!

P1030902_small.JPG ht=358


Jag kollade med försäkringsbolaget och min olycksfallsförsäkring hos fd Vesta kommer troligtvis att täcka tandläkarräkningen.

Detta är min första pendlingsolycka. Jag har cyklat kors och tvärs i Stockholm, ofta dagligen, sen 1997. Så rent statistiskt var det väl dags, liksom. Skönt att det gick så bra som det gick. Lite tråkigt är att gravida sambon nu tycker att allt vad cykling heter är livsfarligt...
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Aoch... Hoppas du läker bra! Själv pendlade jag i mörker och i tysthet till Pampas där Scand dök upp vilket resulterade i en mycket trevlig avslutning till jobbet.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Själv så fegkörde jag hela vägen från Tullinge till Slussen i morse, det var halt med slicks. Det blir att byta till dubbat ikväll och fram med lamporna.

Första pendlingen sen i somras ...

/T
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Appel skrev:
-------------------------------------------------------
> >
> Jag kollade med försäkringsbolaget och min
> olycksfallsförsäkring hos fd Vesta kommer
> troligtvis att täcka tandläkarräkningen.
>

Alternativet är att köra detta som en arbetsskada enligt TFA (trygghetsförsäkring i arbetslivet). Din skada klassas med största sannolikhet som arbetsskada/färdolycksfall. TFA inkluderar skador som uppstår vid resa till och från arbetsplatsen. Formellt sett ersätts tandskador vid färdolycksfall av Försäkringskassan, resten via TFA. Mina fyra pendlingsskadade framtänder ersattes på det sättet.

Krya på dig!
 
Senast redigerad av en moderator:
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Grym dag för långpendling till jobbet. Sthlm-Enk avklarades på knappa 3 timmar. Lite mulet i början men efter halva stäckan klarnade det upp. Vindstilla och nästan tomma vägar efter Stäket. Mulligt.

DSC00001.JPG ht=544


Härlig skylt att skåda efter c:a 2 timmar.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Intressant! Talar man självrisker här? Jag fick betala runt 1000-lappen för 5 stygn och röntgen för ett par månader sedan. Skedde på hemväg från arbetsplatsen. Är det för litet pengar man pratar om för att ersättning kan vara aktuellt, tro? En tusenlapp är ändå ett par fina däck.....krya på dig!



JKolmo skrev:
-------------------------------------------------------
> Appel skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > >
> > Jag kollade med försäkringsbolaget och min
> > olycksfallsförsäkring hos fd Vesta kommer
> > troligtvis att täcka tandläkarräkningen.
> >
>
> Alternativet är att köra detta som en
> arbetsskada enligt TFA (trygghetsförsäkring i
> arbetslivet). Din skada klassas med största
> sannolikhet som arbetsskada/färdolycksfall. TFA
> inkluderar skador som uppstår vid resa till och
> från arbetsplatsen. Formellt sett ersätts
> tandskador vid färdolycksfall av
> Försäkringskassan, resten via TFA. Mina fyra
> pendlingsskadade framtänder ersattes på det
> sättet.
>
> Krya på dig!
 
Senast redigerad av en moderator:
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Mr Orange - kul att se att det gick bra. Själv tänkte jag köra samma sträcka i morgon bitti - räknar kallt med 3 timmar. Orkar inte byta från mina W240 så det lär väl rulla lite tungt - å andra sidan behövs nog dubbdäcken för hemfärden på fredag.

Vad körde du på för cykel och hade du dubbdäck? Startade du inne i sta'n?

Hade ju egentligen ta pendel första sträckan men en kollega häcklade mig och kallade mig för tunnis så jag föll för grupptrycket ;)
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
PerryE skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Vad körde du på för cykel och hade du
> dubbdäck? Startade du inne i sta'n?
>
> Hade ju egentligen ta pendel första sträckan men
> en kollega häcklade mig och kallade mig för
> tunnis så jag föll för grupptrycket ;)
>
Tog min SS-crescent med 28mm SportContact. En mini-Tour de Retard, mao. Stod i garaget i morse och övervägde dudddäckshojjen med växlar, men prioriterade bättre rull och lite spänning i vardagen. Fast de flesta vägarna var antingen saltade eller grusade så den enda spänning jag fick var inne i Enköping, där cykelvägarna var glashala.

Och jag har förståelse för din kollega, jag hade också häcklat dig ;)
 
Senast redigerad av en moderator:
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Ska montera mina dubbar på mina skor. Bra att repa suvar med som backar in på cykelbanor... Annars en vänlig stad..
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Halt vid 7-tiden i morse, men påfallande många andra pendlare på väg mot stan efter Alvikskorset.
Dagens mesta plagg: reflexväst.

Snart dags att rulla hem - blir nog fint!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Bara frambroms kändes inte som så kul i halkan så jag gick. Det gick(!) ju bra det också, kanske skulle fortsätta så som variation.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Byggde ihop vinter-tanksen igår, inte en dag för tidigt så att säga!

kul att känna sig trygg i ishalken med 42mm dubb, brett styre & hydraliska skivbromsar. :)

dock hjälper det inte mot blåbussar som prejjar en upp på trottoaren :(
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Ser fram emot snöstorm med snödrev och motvind. Jag vill ha lite utmaning över Västerbron!
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Bonuspendling idag. Egentligen skulla jag skicka och hämta ungarna hela veckan men igår kom frun hem och hade bitit sönder en tand så hon tog över idag. Kan kosta multum så nu gäller det att spara bensinpengar ;o).

Ganska ospännande pendling idag. Det enda som livade upp var ett litet bakhjulssläpp i en kurva.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del tre
Börjar undra om jag kommer behöva dubbdäck. 25 mm Marathon funkar än så länge. Får väl äta upp det när det rejält med snö.
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Tillbaka
Topp