Hans__L
Aktiv medlem
Hur var din cykelträning idag?
De tar jag efter vägenAh.. trodde du tänkte på flugor![]()
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
De tar jag efter vägenAh.. trodde du tänkte på flugor![]()
Jag tror jag lokaliserat 11procentaren nu på Go-gel maps.Om du startar i Kortedala (där jag växte upp) så kör Gunnilse- Gråbo- Floda- Tollered o upp till Råbåckekullen o ner mot Hemsjö- höger mot Edsås där 11:% aren kommer o höger mot Ödenäs o vidare mot Hindås/Landvetter, därifrån över mot Jonsered- Utby o upp till Bergsjön/Kortedala, rätt många goa höjdmeter![]()
![]()
Jag tror jag lokaliserat 11procentaren nu på Go-gel maps.
Man kanske skulle ta sig en tur ditåt nu i veckan om man hittar en dag med.
Ser ut som det finns några mysiga vägar mellan typ Hindås och Alingsås eller Floda, tex Ödenäsvägen längs Ömmern eller Lövhultsvägen.
Om jag tar mig via gråbo o floda så blir det långa alternativet ca 12mil vilket borde vara ok men vi skulle behöva ett trevligt stopp för energiintag nånstans.
Hur ser d ut imorgon för intresserade? Vädret ser bra ut sen blire värre senare i veckan.
I det här fallet körde jag 3x10min.Vad är en intervall här, 30 sekunder eller 8 minuter eller? Vad som blir den begränsande faktorn (muskelstyrka, mjölksyratålighet, central syresättningsförmåga, fett/kolhydratförbränningskapacitet, ...) beror i hög grad på tiden under arbete. Du kanske inte har lokal mjölksyratålighet i närheten av din syresättningsförmåga, och din muskler säger stopp långt innan de får högt syrebehov?
Det där brukar hända mig när jag cyklat mycket under några veckor/månader och benen helt enkelt är trötta. Harva relativt lugnt fungerar men det är helt omöjligt att trycka upp pulsen mer än zon2 eller låg zon3. Varje gång jag ofrivilligt tvingats vila några dagar eller någon vecka har det helt plötsligt varit tvärt om. Jag cyklar runt snabbare än jag brukar men ligger i princip enbart i zon 3 och uppåt. När jag tränat mer strukturerat och sett till att jag både fått tillräcklig återhämtning och haft en bra balans mellan högpulspass och distans har jag kunnat cykla mer kontrollerat på högre puls. Men för min del gillar jag mer att cykla än att träna så jag har bara accepterat faktum.I det här fallet körde jag 3x10min.
Jag har också, ovetenskapligt uttryckt, antagit att jag troligen har bättre kondition än vad jag har muskler.
Så här såg pulskurvan ut under gårdagens pass:
Visa bilaga 855803
Tycker som sagt att det är svårt att cykla tröskel på puls och känsla. Känslan av hårt men kontrollerat finns inte, benen säger bara stopp innan det blir jobbigt. Den högsta pulsen på intervall 1 var fortfarande under vad min tröskel borde vara. Men gissar att jag tryckt på för hårt i några stunder på första intervallen och byggt upp mjölksyra som gör att jag inte får upp pulsen på intervall 2 och 3. Går också att se att jag efter intervallerna får kämpa för att hålla pulsen i zon 2, vilket jag tycker är lite udda eftersom det är en zon ska vara lätt att hålla.