Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Kolsvedja kanske?Tack det var hagel storm å åska när vi kom så vi körde till Ljusdal å körde där en slinga där som var torr det fick duga?
Imorgon lift å dh!
Ni kanske var till skidstadion? Finns ju bra med stig som är bra skyltat där. Västhälsinge stigcyklister på fb, finns mycket stig i järvsö också men svårare att hitta för utomsocknes.Tack det var hagel storm å åska när vi kom så vi körde till Ljusdal å körde där en slinga där som var torr det fick duga?
Imorgon lift å dh!
Japp det var en skidstadio?Ni kanske var till skidstadion? Finns ju bra med stig som är bra skyltat där. Västhälsinge stigcyklister på fb, finns mycket stig i järvsö också men svårare att hitta för utomsocknes.
Hur är terrängen/stigarna däromkring (inte DH) ?
Åker ner till Järvsö i veckan för några barninriktade dagar, med bla en 7-åring och en mindre parvel som fortfarande åker vagn, så antar att vi mest kommer att hänga i "badtjärns gröna".
Men om jag vill snurra runt ensam, funkar det med en helstel eller är det rot- och stenparadis däromkring?
(Tänkte passa på att lämna in dämparen till Alphan hos Huck2Flat, så jag velar om det blir Duden eller Karate Monkeyn som får följa med...)
Jo det har jag förstått, jag undrar hur de övriga längre/svårare rundorna ser ut?Badtjärns stigarna är helt slät, som Järvsös websidan visar upp och bekräftades av folk som har cyklat där. Jag var ute efter rot- och stenparadis så jag provade inte (hade inte med min helstel, men med den cyklar jag också rot- och stenparadis).
Jo det har jag förstått, jag undrar hur de övriga längre/svårare rundorna ser ut?
Skästrabergets XC-område (norrut) är liite stökigare än Badtjärn. Icke-officiella stigar som Mörkeberget och Sannaleden är rotiga och stökiga.Vad menar du med övriga? Alla som ingår i XC parken och är avgiftsbelagd är släta. Det finns några stigar i Badtjärn som går omkring som är lite mindre slät. Vi övervägde att köra den, men vi tyckte att de verkade för slätt för mig och min son. Jag har ingen koll på andra områden.
Ja haha, Karate Monkeyn känns övergafflad kring Badtjärn ?Vad menar du med övriga? Alla som ingår i XC parken och är avgiftsbelagd är släta. Det finns några stigar i Badtjärn som går omkring som är lite mindre slät. Vi övervägde att köra den, men vi tyckte att de verkade för slätt för mig och min son. Jag har ingen koll på andra områden.