Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Ja, vad ska man tro?!? :-)Jörgen_A sa:Stort av Jenny idag. Inte bara seger utan tar sig även tid att demonstrera "sälen" för Aron.
Uppenbart att hon smyghänger på happy.
Jimel sa:Fyfan va underbart!!!
JesperA sa:https://www.redbull.com/int-en/events/AP-1XJS6EYM12111/live/AP-1XH4Y72KW1W11jingleyschmidt sa:Som vanligt är jag för yr i bollen för att komma ihåg någonting överhuvudtaget! Hoppas sammandrag/racet kommer upp snart så jag kan se lite godbitar. :D
lundatok sa:Sjukt imponerande, Jenny kör dessutom som Privateer. Utan stort fabriksstall i ryggen som de andra.
larsaw sa:31 guldstjärnor till världens bästa kvinnliga cyklist!
Sug i dig nu Jenny!
Du ÄR bäst i världen! Inte pga resultaten, utan för den kamp du har genomfört för att bekända dina hjärnspöken![]()
konscious sa:Detta var ett episkt och oförglömligt ögonblick.
Vann på samma bana 3 år sedan kommer tillbaka efter varit nere i källaren riktigt djupt, kör ifrån världseliten med klass efter en vurpa.
Ge aldrig upp!
Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
WSMC sa:Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
WSMC sa:Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
JLarsson sa:WSMC sa:Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
Fast de placerade Lenzerheide i Österrike.
JLarsson sa:WSMC sa:Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
Fast de placerade Lenzerheide i Österrike.
Om man tittar på övriga sportnyheter under gårdagen ur ett svenskt perspektiv hade det ju snarast varit tjänstefel att inte ha det. Dock förstår jag vad du menar - hade lätt kunnat bli något om f***boll eller h**tar istället.Lars.E sa:WSMC sa:Nu hade iof Sportspegeln det som förstanyhet i kväll, men jag fattar vad du menar.Fjärdebrunn sa:Sveriges största idrottstalang IMHO. Grattis Jenny till en enastående prestation.
Att svensk media knappt kommenterar detta säger det mesta om dem...
Vi får se om det är någon som nämner henne på jobbet i morgon.
Ingen där är speciellt cykelintresserad, men de flesta vet att jag cyklar, så har media nått ut så kommer kanske någon att ta upp det.
Själv tycker jag att det var bra att både SVT och 4 hade det som en av topparna på sporten idag.
+1!pennan sa:Snudd på bragdguld kan man tycka!
Grattis Jenny.
Jilster sa:...
”Tung comeback för Rissveds”, ”Kan OS-mästarinnan nå den absoluta världstoppen igen?”, ”Över sju minuter efter”, ”Rissveds föll igenom”, ”Hopplöst efter”.
HiLo sa:...
hittade den här intervjun på SVT-play, helt ok tycker jag:
https://www.svtplay.se/video/19810596/jenny-rissveds-ur-angest-mot-guld
...
HiLo sa:Heja Jenny!
Onödigt att klanka inte ner på media generellt, hittade den här intervjun på SVT-play, helt ok tycker jag:
https://www.svtplay.se/video/19810596/jenny-rissveds-ur-angest-mot-guld
(Balla hopp på slutet, är det i Falun?)
Jilster sa:Nu hittar jag tyvärr inte den beska artikeln från svensk media om Jennys "klena comeback" för några månader sedan men vilken jäkla skön Håll käften smäll rakt i nyllet på dessa reportrar!
Så fruktansvärt imponerande bragd av Jenny!
Utdrag ur SVT Sports bevakning av Jennys comeback.
”Tung comeback för Rissveds”, ”Kan OS-mästarinnan nå den absoluta världstoppen igen?”, ”Över sju minuter efter”, ”Rissveds föll igenom”, ”Hopplöst efter”.
Till SVT Sport och övriga medier:
Jennys svar på sociala medier.
Det räcker nu.
På grund av den press och hets som media bidrar till genom att ständigt värdera mig och mina resultat har jag aktivt valt att inte delta i något medialt sammanhang under det senaste halvåret. Det ser dessvärre ut att förbli så tillsvidare efter SVT Sports publicerade artikel i söndags. Vi har varit i kontakt med SVT och förklaringen enligt dem är att de inte fick svar av mig/oss i tillräckligt god tid. Av anledningen att teamet lät media vänta på en kommentar väljer de alltså att uttrycka ovanstående citat. Ska vi sitta och vänta på att ni ska ringa, eller ska vi själva ringa upp er efter målgång för att rapportera? För mig och teamet handlar det enbart om prioriteringar av min tid och tyvärr ligger inte media som högsta prioritet.
I samma samtal säger SVT Sport att jag, i jämförelse med mina idrottskollegor, anses vara otillgänglig och på grund av det ger jag indirekt utrymme för frivillig vinkling och bedömning. Men vänta lite, vem har egentligen bestämt att jag ska vara tillgänglig? Är det mitt jobb att fylla media med spännande och ”klickbart” material för att jag vann, i gemene mans ögon, ett stort idrottsevenemang för snart tre år sedan? Nej, det är faktiskt inte det. Däremot ser samhället ut så, jag förväntas att göra det. Men så länge jag väljer att inte vara en del av den normen kommer det ALLTID vara upp till mig, när och hur jag väljer att uttala mig.
I och med den makten ni i mediabranschen besitter skapar ni ett medialt klimat som färgar av sig i verkliga livet. Ni lär barn och ungdomar vad som är viktigt. Jag gjorde i söndags comeback i världscupen efter två års frånvaro på grund av psykisk ohälsa och ni väljer att göra en subjektiv värdering och bedömning av mitt resultat. Trots att mitt team fokuserade på det positiva i min comeback och prestation väljer ni att vinkla det hela negativt. Har ni reflekterat över att ni, genom det som publicerades i söndags, med största sannolikhet har gjort det snäppet svårare för de barn och ungdomar som har det svårt? De som skulle vilja prova på en idrott men inte känner sig tillräckligt bra, de som skulle vilja ta sig ur sin comfort zone eller de som kanske är påväg ur en svår period av psykisk ohälsa. Rissveds var ju ”hopplöst efter”.
Jag har nu lyckats ta mig tillbaka till sporten jag älskar, men den här gången med andra motiv. Eftersom det verkar ha undgått vissa skulle jag nu vilja ta tillfälle i akt att berätta om mitt nystartade team som bottnar i artikel 31 i FN:s barnkonvention; alla barn har rätt till lek, vila och fritid. Jag har tidigare varit öppen och ärlig kring min psykiska ohälsa, som har innefattat ätstörningar, depression och utmattning. Jag har valt att öppna upp mig publikt av anledningen att förhoppningsvis hjälpa andra i samma situation. Under min värsta tid hade jag själv behövt läsa eller höra om liknande erfarenheter av någon jag såg upp till. Jag öppnar upp mig för att visa andra att det faktiskt går att ta sig ur helvetet, det går att komma tillbaka till det du älskar och det är möjligt att må bra igen. Jag hoppas därför att jag kan, genom Team 31, inspirera barn och samtidigt bidra till att bevara deras rätt till att leka, vila och aktiveras.
Det räcker nu. Argumentet ”vi gör bara vårt jobb” håller inte längre. Det mediala klimat vi lever i för tillfället kommer till slut att förgöra våra barn och ungdomar. Media måste ta sitt ansvar och dra sitt strå till stacken för kommande generationer. Så länge ni inte tänker vara med på det tåget kan ni låta mig vara. Eller nej förresten, här har ni 3889 tecken att använda i ytterligare en artikel. Om ni därefter vill fortsätta att fokusera på det negativa vill jag be om att få bli lämnad ifred.
/ Jenny
GoranS sa:Jenny hade inför helgen 670 poäng och segern gav 250 poäng vilket gör att hon bör ha 920 poäng. Detta hade på rankingen före helgen gett 29:e plats. Med en VM-seger skulle hon dra in 300 poäng och vara uppe på 1220 vilket på pre-helgrankingen hade gett plats 9, så det är tätt tajt uppåt nu.
På nationsrankningen hade Sverige 1333 poäng och låg på 27:e plats. Med de nya 250 poängen skulle det bli 1583 poäng vilket på rankingen före helgen hade betytt plats 25. Upp till plats 21 är det då 161 poäng. Är Sverige topp-21 men inte topp-8 får en svensk åkare ställa upp. Ett problem är dock att poängen är medelpoäng för någon ranking i maj i år och någon ranking i maj 2020. Då Sverige i maj inåt låg sämre till är risken att det krävs bättre än 21:a plats i maj nästa år. Sen finns ytterligare någon chans, men ska det gå lär nog svenskorna behöva plocka mer poäng. Att lita på att Jenny på egen hand ska ha tillräckligt med poäng är vanskligt.
Ja, rankingen till OS är inte 1 år som UCI utan sträcker sig över 2 år. De summerar poängen som gäller 2019-05-28 och 2020-05-28.GoranS sa:Ett problem är dock att poängen är medelpoäng för någon ranking i maj i år och någon ranking i maj 2020.
# Rider Nat Pts 10. BENKÓ Barbara HUN 1190 11. CAMPUZANO CHAVEZ PEON MEX 1182 12. MCCONNELL Rebecca AUS 1178 17. ŽAKELJ Tanja SLO 1058 22. LÕIV Janika EST 1020 25. CRNOGORAC Jovana SRB 971 32. STIGGER Laura AUT 832 33. GARCIA MARTINEZ ESP 827 39. KESEG STEVKOVA Janka SVK 789 40. PASTEINER Lisa AUT 735 43. QUIROS Paula ARG 712 47. RISSVEDS Jenny SWE 670 52. APAZA Agustina Maria ARG 655 55. GOMEZ VILLAFANE Sofia ARG 641 56. KURKCU Esra TUR 626 61. OSL Elisabeth AUT 592 63. KALENTYEVA Irina RUS 552 67. SCHAUS Fabienne LUX 526 70. CAKIR Ayse TUR 513 71. SAVIĆ-POPOVIĆ Teodora SRB 507 73. CELEBI Cansu TUR 504 75. PINTARIC Blaza SLO 488 76. NOYMAN Naama ISR 477 78. ILINA Kristina RUS 446 79. QUEIRÓS Raquel POR 437 80. SVEEN Marit NOR 425