En korrekt ämnesrubrik skulle ha varit "[OT] Kall elmopedmotor startar inte".
TS har dock fått svar på vad en hallsensor är och på vilka tre ställen i "elmopedkitet" man kan tänka sig att hitta sådana. Mopedmotorn i fråga är specad att fungera till -20 grader C, så den borde klara kylan, men om den suttit lös så är det inte orimligt att den helt enkelt skakat sönder.
Imponerande dock att lyckas uppnå 90% av maxpuls på trainern på elmoped, det skall TS ha all heder av och det är det säkert inte heller någon annan här som kan mäta sig med, precis som TS påpekar! Kanske är mopeden varken besiktigad eller trafikförsäkrad och TS har en siren och några blåljus bakom sig när han kör på trainern, det skulle i så fall förklara den kraftigt förhöjda pulsen?
Föreslår att TS håller sig inomhus och inte på allmän väg i fortsättningen, det verkar ju vara spännande nog, av pulsen att döma, och löser även temperaturproblemet!