Mot för torra däck?

Brakastruten

Aktiv medlem
Mot för torra däck?
Nyss köpt nytt dubbdäck. (Började kännas riskabelt med alla revorna.) Har hållit mig till Nokian (Suomi tires), då de fungerat bra. Däremot var det från start snålt med gummi i förra sidoväggarna! Korden blottades och det syntes tidigt pannkaks-bubblor längs sidorna. Tejpade inifrån och vulkade utifrån. Efter ännu några envisa säsonger, var sprickorna/ revorna för många. Inne i butiken säger man tvärsäkert: "För torrt! Det är vinterdäck."

Jo, visst är det ett vinterdäck. Men det är det både baktill och framtill på cykeln. ;)
Nu undrar jag, vad ni med framgång har använt för mjukgörare till era däck? Glycerin i form av vad? Silikon-halka, som spray över allting?

Jag vill gärna få NÖTA ut mina däck. Inte se dem krevera spontant. Hur som helst, har jag nu kvar ett gäng fräscha dubbar att pilla ut. Om de nya hoppar av vid inkörningen! :p
 
Tillbaka
Topp